Titova bibloteka je kulturno dobro
Titova biblioteka je nastala u periodu od 1940. do 1980. godine prikupljanjem knjiga koje je Tito lično posedovao, onih koje je dobijao na poklon od autora dela, državnika, delegacija i publikacija koje su nabavljane za njegove predsednika. Mnoga vredna dela i značajan neknjižni fond u Biblioteci čine deo ne samo jugoslovenske, već i svetske baštine, stoji u saopštenju. Biblioteka ima 11.162 naslova i oko 15.000 knjiga. Fond Biblioteke je tematski veoma raznovrstan a poseduje i stare i retke knjige, enciklopedije, rečnike, leksikone...
Naročito su dragocene knjige sa posvetama i potpisima značajnih svetskih i domaćih ličnosti kao što su Vinston Čerčil, Džavaharlal Nehru, Indira Gandi, Seku Ture, Jaser Arafat, Milovan Đilas, Moša Pijade, Dobrica Ćosić i drugi. Kako se ističe u saopštenju, u biblioteci se nalazi 1.747 knjiga sa posvetom. Dragoceni su i primerci knjiga sa pratećim pismima, prilozima, pečatima vlasništva.
Poseban deo fonda čine knjige sa specijalnom tehničkom i umetničkom opremom, malog tiraža, među njima su dela iranskog šaha Muhameda Reze Pahlavija, čije su korice rađene u pozlaćenom reljefu sa likom šaha, a takvi primerci su dostavljeni samo nekolicini šefova država. Posebno mesto u biblioteci Josipa Broza zauzima marksistička literatura, naglašava se u saopštenju.
Osim prvog izdanja Marksovog "Kapitala" iz 1867, tu su celokupna dela Marksa, Engelsa i Lenjina. U biblioteci je zastupljena i politička literatura Blagoja Parovića, Edvarda Kardelja, Moše Pijade, Veljka Vlahovića, Mihe Marinka, Milentija Popovića, Svetozara Vukmanovića i drugih autora, dodaje se u saopštenju.
Komentari 3
Portir
janko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar