Naučnici potvrdili da kosti u Ahenu pripadaju "ocu Evrope"

Nakon 26 godina istraživanja, nemački naučnici su utvrdili da kosti koje se nalaze u katedrali u Ahenu u Nemačkoj zaista pripadaju franačkom kralju Karlu Velikom, koji se takođe smatra i "ocem Evrope".
Nakon 26 godina istraživanja, nemački naučnici su utvrdili da kosti koje se nalaze u katedrali u Ahenu u Nemačkoj zaista pripadaju franačkom kralju Karlu Velikom, koji se takođe smatra i "ocem Evrope".

Ukupno 94 koske i fragmenta kostiju, koji su se nalazile u sarkofagu otvorenom 1988. godine, je analizirano i utvrđeno da pripadaju visokom starijem i mršavom čoveku, kakav je bio i Karlo Veliki.

Profesor Frank Ruli sa Univerziteta u Cirihu, koji je bio jedan od naučnika koji su ispitivali posmrtne ostatke izjavio je da sa sigurnoću sada mogu da tvrde da je čovek sahranjen u sarkofagu bio Karlo Veliki jer je utvrđeno da imaju istu visinu (184 cm) i kilažu (78kg).

Jedan srednjovekovni biograf je zapisao i da je Karlo Veliki u starosti šepao prilikom hoda, a na kosturu je takođe utvrđena povreda čašice kolena.

Za sada jedino nije potvrđeno da li je i uzrok smrti isti, jer je poznato da je Karlo Velilki umro od upale pluća.

Karlo Veliki je bio franački kralj od 768. godine, kralj Italije od 774. godine, a od 800. godine i prvi car Franačke, kao i prvi car u zapadnoj Evropi od kolapsa Zapadnog rimskog carstva tri veka ranije.

Nazvan je „ocem Evrope" (pater Europae), jer je njegovo carstvo ujedinilo veći deo zapadne Evrope prvi put nakon propasti Rimskog carstva. Njegova vladavina je povezana sa Karolinškom renesansom oživljavanja umetnosti i kulture. Francuska i Nemačka monarhija smatraju svoja kraljevstva naslednicima carstva Karla Velikog.

Umro je 814. godine nakon trineastogodišnje vladavine Carstvom. Umro je u prestonici Carstva - Ahenu u današnjoj Nemačkoj.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost