30 godina od smrti Branka Ćopića
Danas je jubilarnih 30 godina od smrti našeg proslavljenog pisca Branka Ćopića, čije ime nosi i jedna novosadska ulica na Adicama.
Rođen je 1. januara 1915. u Hašanima kod Bosanske Krupe. Nižu gimnaziju je završio u Bihaću a učiteljsku školu je pohađao u Sarajevu, Banja Luci i Karlovcu. Postoji lokalno predanje, prema kojem je on, navodno, bio prvo dete u njegovom kraju koje je ime dobilo po pesniku Branku Radičeviću. Filozofiju i pedagogiju diplomirao je u Beogradu 1940.
U to vreme objavljivao je kratke priče u "Politici". Napad na Jugoslaviju 1941. zatekao ga je na odsluženju vojnog roka u Mariboru, da bi se ubrzo potom u rodnoj Krajini u leto te 1941. priključio partizanima. Relativno brzo postao je politički komesar, u isto vreme i dopisnik partizanskih listova banjalučkog "Glasa" i "Borbe".
U Beogradu je posle rata bio glavni urednik lista "Pionir", a potom profesionalni pisac. "Pisanje za djecu za mene je najlepši posao, najprijatnija zabava i najbolji odmor. Kad završim jednu knjigu za djecu, ja se osećam tako veseo i raspoložen kao da se vraćam s neke velike majske svečanosti", rekao je on.
Ćopić je bio i ostao izuzetnan autor, popularan, plodan i sa neverovatnim tiražima, a njegova dela su prevedena i objavljena na više od 30 jezika širom sveta. Prvu književnu nagradu dobio je 1938. od Akademije sedam umetnosti za kratku priču, zatim Rakićevu nagradu iduće godine, potom nagradu Srpske kraljevske akademije 1940. Njegoševu nagradu dobio je 1972. za zbirku pripovedaka "Bašta sljezove boje". Dobitnik je i Nagrade AVNOJ-a, a NIN-ovu nagradu za najbolji roman dobio je 1958. za roman "Ne tuguj, bronzana stražo". Od 1968. bio je član SANU.
Osamdesetih godina, Ćopić je zapao u duboku depresiju zbog hajke koja se podigla protiv njega posle "Jeretičke priče" u kojoj je kritikovao parazitski moral nekih komunista. Očigledno, pisanjem bajkovitih priča o detinjstvu i ratu branio je i samog sebe od stvarnosti u kojoj mu je bivalo sve tesnije i tamnije. Branko Ćopić napustio je ovaj svet skokom u Savu sa Brankovog mosta u Beogradu pre tri decenije, 26. marta 1984. godine. (Gordana Ćosić - gocacosic@021.rs)
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar