VIDEO: Otvorena izložba posvećena Markizu de Sadu

U pariskom Muzeju Orsej (Musée d'Orsay) 14. oktobra otvorena je izložba posvećena francuskom književniku Markizu de Sadu i njegovom uticaju na slikarstvo.
U pariskom Muzeju Orsej (Musée d'Orsay) 14. oktobra otvorena je izložba posvećena francuskom književniku Markizu de Sadu i njegovom uticaju na slikarstvo.

Poznato je da je Markiz de Sad uticao na poznate francuske pisce i pesnike - Šarla Bodlera, Gistava Flobera ili Gijoma Apolinera, ali javnost malo zna da je pisac takođe uticao na slikare kao što su Pablo Pikaso, Pol Sezan, Ežen Delakroa i Gistav Moro ili vajar Ogist Roden, saopštili su organizatori izložbe.

"Veza između želje i surovosti, koja se, prema De Sadu, nalazi u sadržaju svake osobe, potpuno je očarala slikare. Izložba predstavlja priču o toj 'podzemnoj revoluciji'", izjavila je autorka izložbe Ani le Bren.

Na izložbi je predstavljena slika Edgara Degaa "Ratna scena iz Srednjeg veka" koja predstavlja "simboličnu sliku" izložbe. Na toj slici su muškarci na konjima koji strelama gađaju obnažene devojke, rekla je Ani le Bren.

Prema njenim rečima, umetnici su i ranije slikali scene obaženih tela, silovanja ili otmice žena, ali u obliku mitoloških scena. "De Sadov okultni uticaj će pomoći umetnicima da izađu iz tradicionalnih okvira predstalvjanja nekih scena koje su povezane s nasiljem i istovremeno željom prema ženi", rekla je ona.

U Francuskoj se ove godine obeležava 200 godina od smrti pisca dela "Sto dvadeset dana Sodome", napisanog 1785. godine u zatvoru Bastilje. Markiz de Sad (1740-1814), čije je pravo ime bilo Donasjen Alfons Fransoa, bio je aristokrata i književnik. U svoje vreme je bio poznat po seksualnim skandalima, a kasnije po opisima specifičnih seksualnih fantazija kao i mračnim stranama ljudske ličnosti. Od njegovog imena potiče pojam sadizam i sadomazohizam.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost