Gardijan: Ćirilov je bio "ljudski dinamo"

Ugledni londonski list "Gardijan" povodom nedavne smrti Jovana Chirilova objavio je članak u kom srpskog teatrologa i književnika predstavlja kao izuzetnog poznavaoca svetskog teatra koji je učinio mnogo za Beograd.

Ugledni londonski list "Gardijan" povodom nedavne smrti Jovana Chirilova objavio je članak u kom srpskog teatrologa i književnika predstavlja kao izuzetnog poznavaoca svetskog teatra koji je učinio mnogo za Beograd.

Ćirilov je dovodio najpoznatije ansamble kao što su "Living Theatre" i "La Mamma" iz Njujorka, "Taganka teatar" iz Moskve i pozorište "Laboratorija" iz Vroclava, piše Gardijan.

Autor članka, britanski kritičar Majkl Koveni, koji je bio i lični prijatelj Ćirilova, podseća da je on 1967, zajedno sa rediteljkom Mirom Trailović, osnovao Beogradski internacionalni pozorišni festival (Bitef) koji je vrlo brzo stekao status vodećeg festivala na Balkanu, pa i šire.

Opisujući ga rečima "ljudski dinamo", kao poliglotu koji je govorio većinu evropskih jezika, pa i kineski, neumornog putnika, u stalnoj potrazi za najnovijim trendom u svetskom teatru, Koveni navodi da je Ćirilov uspevao da na beogradsku scenu primami vodeće reditelje i intelektualce - Pitera Bruka, Konrada Svinarskog, Roberta Vilsona, Robera Lepaža, Pinu Bauš...

Uvek pragmatičan, umeo je da se prilagodi situaciji i da zadrži međunarodni profil Bitefa mada je bilo sve manje novca za festival koji je u ratnim vremenima, tokom 1990-ih, "svetleo kao herojski, prkosni svetionik", navodi se u članku.

Jovan Ćirilov, istaknuti glas srpske kulturne scene, teatrolog, dugogodišnji upravnik JDP-a i umetnički direktor i selektor Bitefa, preminuo je 16. novembra u Beogradu.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost