Cenzura

Institucionalizovane cenzure nema i u tome se svi slažu, ali ipak ona lebdi u vazduhu.

Piše: Milan Dobrosavljev

Cenzura prema Klajnu i Šipki: "1. procena ocenjivanje 2. službeni pregled štampe. 3.a. Zakonski odobreno delimično skraćivanje, prerada ili potpuna zabrana štampanja knjiga, tekstova u novinama i drugim medijima iz etičkih, verskih, političkih i ideoloških razloga. B - Kontrola koja se obavlja neformalno, uz pomoć ili u ime uticajnih pojedinaca ili političkih institucija na vlasti 4. Institucija koja  vrši cenzuru, itd". Nije loša ni definicija Dragoljuba Žarkovića da nije mera medijske slobode ono o čemu se piše, već ono o čemu se ćuti.

Da je, kojim slučajem, ove redove pročitao ministar za kulturu i informisanje Predrag Tasovac verovatno bi rekao: "Šta sam vam govorio - nema cenzure". Nema institucionalne što znamo svi. Da je ima bilo bi zatamljenih stubaca u novinama, snega na ekranima, ćutanja na radiju i konačno zabranjenih brojeva novina i ostalih sredstava informisanja i komunikacija. Verovatno za Tasovca nema ni one cenzure pod "B". Pošto ministar verovatno ne poznaje uticajne pojedince ili ne daj bože političke institucije koje su sklone cenzurisanju!

Nema cezure ni za nedavno izabranu v.d. direktorku Kancelarije za evropske integracije Kseniju Milenković koja je zaključila da je očigledno da cenzure nema čim se o njoj toliko govori !? Ne znam da li se ova formula može primeniti i na korupciju, epidemije i druge svakodnevne teme o kojima se itekako govori?

Očigledno institucionalizovane cenzure nema. U tome se svi slažu. Ko je u poslednjih 60 godina video i jedan pečat sa naznakom "CENZURISANO"?  Međutim, sve to vreme, kao da je cenzure bilo. Formalno-pravno cenzurom se bavi nadležni javni tužilac i sud. Ne sećam se bilo koje skorašnje zabrane.

Ipak, cenzura lebdi u vazduhu. O njoj više pričaju tzv. nezavisni novinari od od onih tzv. zavisnih (otkud ta podela ?). Izgleda da postoji samo autocenzura. To ilustrovano znači kada novinar bira informaciju za koju veruje da će proći, kada komentator žigoše pojavu koja je migom odgore već proskribovana, kada urednik odbija da objavi informaciju koja nije baš dobrodošla "u ovom momentu" ili kada mu se čini da bi sa informacijom, ili još gore sa izraženim mišljenjem, njegov medij odnosno vlasnik mogao da ima problema.P roblemi mogu biti razni: smanjenje broja minuta na EPP, površine oglasnog prostora, poziva na konferencije za štampu, pozivi na učešće na važnim dešavanjima u zemlji ili inostranstvu, itd.

Šta to lebdi u vazduhu u vezi sa cenzurom? Pa lebdi  pitanje: Da li je i ko je ukinuo "Utisak nedelje", zašto smo poverovali da su ukinuti i Kesićevih "24 minuta" na B92? Da li nam je čudna minutaža premijera Vučića na svim TV, a tako stoji stvar i sa naslovnicama...? Kako tu stoji tzv. opozicija? Konačno se vraćamo na prvopostavljeno pitanje: ima li cenzure ? Ne samo kod nas.

Odgovor je da je u formalnom, institucionalnom smislu više nema, ali da je ima skoro svugde gde je u ime tzv. demokratskih načela i principa ukinuta. Konačno se vraćamo na odgovornog ministra Tasovca koji tvrdi da u nas cenzure nema i potpisnika ovih redova koji tvrdi suprotno. Najgore je što se ni Tasovcu od ovih redova neće zaljuljati fotelja kao ni autoru ovih redova.

  • Enna

    04.03.2015 18:07
    Diže se prašina bez razloga. Očito smo zaboravili kako zaista izgleda cenzura i šta se dešavalo 90-ih. Sada misliš, pišeš i pričaš šta i kako hoćeš bez obzira koliko neumesno i na čiji račun bilo i niko te ne dira. Toliko o cenzuri
  • Lala

    04.03.2015 13:45
    Ma dajte!
    Da cenzure ima, ne bi tako pljuvali po predstavnicima vlasti. Mediji i novinari se cenzurisu samo onda kada njima odgovara, tj. kad treba da se zale da ih neko zastiti. Da postoji cenzura i da ih neko kaznjava za to sto rade, ne bi sigurno rekli Novaku (koji se trudi da promovise Srbiju) sve ono sto su rekli. Sramota!
  • šćepan mali

    04.03.2015 10:54
    "Da li nam je čudna minutaža premijera Vučića na svim TV, a tako stoji stvar i sa naslovnicama...?" Da cenzura postoji, da li bi spominjanje premijera u tekstu bilo moguće? Koliko samo emisija ima gde se "sprdaju" sa članovima vlade, pa niko od njih ne cenzuriše.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui

Bolji život - da ga zgrabim

Poslanici i odbornici prethodnih dana blokirali su ulaz u sud u Novom Sadu u nameri da ukaže na rad istražnih, kako se to kaže, organa.

Da li je Tramp zaista pobedio?

Nekoliko dana nakon predsedničkih izbora u SAD, sa druge strane Atlantika stižu neočekivani glasovi da kandidat Republikanske stranke Donald Tramp - nije pobednik.

Tuga i bes

Neko je pametno napisao "Kad mnogo boli, ćutim". Nemanje reči, ostanak bez teksta, muk i tišina najčešće su tu kao deo one strašne ponavljajuće noćne more.

Terorizam optimizmom

Tokom prošle nedelje smejali smo se na internetu jednom videu: žena je na pijaci u zanosu neke sreće rekla kako voli da dođe tu i priča, kako kaže, o tako običnim i jednostavnim stvarima.

Vek Čkalje: Ne postoji lek za smeh

"Poseban aspekt Čkaljine komedije bio je njena asocijativnost: svaki put kada bi se njegovo lice pojavilo, pokrenulo bi se sećanje na sve njegove likove..."

Stotka

Konzolom u našim glavama u detinjstvu upravlja radost. To znamo i sami, a i videli smo u čuvenom Diznijevom crtaću.

Nestašice vode - možemo li ih sprečiti?

Paklena tromesečna suša primorala nas je da ovog leta i te kako povedemo računa o vodi, kako pijaćoj, tako i onoj koja se koristi za druge ljudske potrebe ili u industriji, poljoprivredi i rudarstvu.

Ko je ovde debeo?

Trendovi današnjice koji se bave diktiranjem onoga kako treba da živimo, kako da se ponašamo, da mislimo i da radimo nameću nekoliko ključnih stvari.