Ima problema kad nema sistema

Očigledno je da živimo u državi koja je posledica nemara, javašluka, bahatosti i sve većeg odsustva potrebe da određeni standardi higijene budu zadovoljeni.

Piše: Milan Ceković

Neću pisati o državnom udaru, jer sve mi nekako unaokolo odavno izgleda udareno žešće, a ne mogu se zamajavati glupostima.

Ipak, teško je nešto smisleno reći o sistemu vrednosti, ako živimo u državi u kojoj premijer planira da bude supervizor renoviranja mokrih čvorova po bolnicama i školama, i to sve smatra važnim činom, jer po svemu sudeći sumnja da se bez njegove kontrole to ne bi privelo kraju. Naravno, Srbija je, ovakva kakva je, ogledalo svih nas i stanje u našim školama i bolnicama je mera naše (ne)odgovornosti.

Očigledno je da živimo u državi koja je posledica nemara, javašluka, bahatosti i sve većeg odsustva potrebe da određeni standardi higijene budu zadovoljeni. I sada su, eto, pločice, pisoari, wc šolje, cevi, slavine, postali elementi visoke politike. Kako smo do toga došli? Kakav nam je to reformatorski potencijal ako će premijer i time da se bavi? Zar ne bi trebalo da svaki načelnik, direktor ili upravnik bude upoznat sa nekim standardima i da u trajanju mandata mora da učini obavezne radnje u cilju održavanja ili renoviranja prostorija svoje organizacije, ako za to postoje civilizacijske potrebe?

Ne, ne, nemojte sada o parama. Ovde je o ljudima reč. Para može da manjka godinu, dve, tri, ali trideset, četrdeset godina, e to je već stvar ljudi. Gledam fasade u mestu u kojem živim, koje je lokomotiva razvoja i kao takvo je često u TV Dnevniku. Pored nekih zgrada bez šlema krajnje je rizično prolaziti. Krovovi, oluci i fasade su stariji od mene, obraćam im se sa "VI", ali šlem ne skidam, za svaki slučaj.

Dakle, ko je na čelu svih tih zapuštenih objekata? Koliko godina je nešto zapušteno? Da li smo u svom ovom višedecenijskom sivilu koje zaslepljuje, zaista postali slepi. Da li smo sve lončiće pobrkali? Da li je moguće da se ne možemo ugledati na neka rešenja onih društava koje brinu o tome gde ljudi žive, gde se školuju i leče? Da li sve to treba da zavisi od volje i energije premijera ili se normalna država ogleda i u tome da ja kao direktor neke škole napravim neki plan, cilj, ostavim iza sebe neki rezultat? Da li je moguće da smo došli do toga da ja nisam direktor? Na kraju sam morao da se našalim, mada to i nije prava šala, već vrcavo konstatovanje zbilje.

Podržavam plan da se srede sve škole i bolnice, ali ovoj vlasti i svakoj sledećoj predlažem da takve akcije budu elementarna stvar na lokalnom nivou, ako već pričamo o pristojnom društvu, iako smo mi daleko još od toga. Kao što neko reče, vreme je da se priberemo, iako nam to teško ide.

Predsedniče vlade, nemojte obilaziti mokre čvorove, već poradite na sistemu u kojem se podrazumeva da to jednom za svagda bude uređeno i održavano. Uštedećete vreme, energiju i konačno ćemo doći do toga da normalne stvari ne zavise od volje pojedinca. Sistem podrazumeva odgovornost po horizontali i vertikali.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui

Da li je Tramp zaista pobedio?

Nekoliko dana nakon predsedničkih izbora u SAD, sa druge strane Atlantika stižu neočekivani glasovi da kandidat Republikanske stranke Donald Tramp - nije pobednik.

Tuga i bes

Neko je pametno napisao "Kad mnogo boli, ćutim". Nemanje reči, ostanak bez teksta, muk i tišina najčešće su tu kao deo one strašne ponavljajuće noćne more.

Terorizam optimizmom

Tokom prošle nedelje smejali smo se na internetu jednom videu: žena je na pijaci u zanosu neke sreće rekla kako voli da dođe tu i priča, kako kaže, o tako običnim i jednostavnim stvarima.

Vek Čkalje: Ne postoji lek za smeh

"Poseban aspekt Čkaljine komedije bio je njena asocijativnost: svaki put kada bi se njegovo lice pojavilo, pokrenulo bi se sećanje na sve njegove likove..."

Stotka

Konzolom u našim glavama u detinjstvu upravlja radost. To znamo i sami, a i videli smo u čuvenom Diznijevom crtaću.

Nestašice vode - možemo li ih sprečiti?

Paklena tromesečna suša primorala nas je da ovog leta i te kako povedemo računa o vodi, kako pijaćoj, tako i onoj koja se koristi za druge ljudske potrebe ili u industriji, poljoprivredi i rudarstvu.

Ko je ovde debeo?

Trendovi današnjice koji se bave diktiranjem onoga kako treba da živimo, kako da se ponašamo, da mislimo i da radimo nameću nekoliko ključnih stvari.