INTERVJU Ida Sabo: Nacionalizam je prvo oružje buržoazije

Heroina Drugog svetskog rata Ida Sabo napunila je 6. jula 101. godinu, a za 021.rs kaže da se danas ponovo eksploatišu radnici, te da je sve više onih koji lični interes stavljaju ispred zajedničkog.
Za 101. godinu svog života na Balkanu, Ida Sabo je promenila čak osam država, a da nije morala da izađe iz granica Vojvodine. Kako kaže, za jedan vek mnogo stvari se promenilo, neke su nestale, ali ona i dalje traje. 
 
Sa 20 godina se pridružila komunistima, iako je, kako kaže, ideje Karla Marksa usvojila ranije. Zbog političke aktivnosti u Subotici morala je da ode u Sloveniju, gde je bila sekretar Okružnog komiteta Saveza komunističke omladine Jugoslavije. U razgovoru za naš portal, Ida Sabo akcenat stavlja upravo na mlade koji treba da budu nosioci političkih i društvenih promena.
 
"Mi smo imali ideju, znali smo za šta se borimo i sve smo radili zajedno. Žrtvovali bismo sebe, jer nismo želeli da izdamo prijatelje. Fašisti su nas tukli, samo da nešto kažemo, ali nismo. Postojala je doza hrabrosti. kao mladi komunisti, odlučili da doprinesemo razvoju države, iako nam se možda državno uređenje nije sviđalo. Stanovništvo je bilo nepismeno i mi smo znali da sa tim ide i nezaposlenost, nema napretka, što je moralo da se menja. Edukovali smo ljude, čitali sa njima Viktora Igoa, Emila Zolu, dakle ni približno šundu koji se nudi danas. Kada se osvrnem na te stvari, shvatim, moj život je lep", priča Ida.
 
Međutim, sredinom osamdesetih godina prošlog veka dolazi do rasplamsavanja nacionalizama, a ideja o jednoj državi i zajedništvu se polako osipala. Devedesetih je svedočila urušavanju svega što je godinama predano stvarala. Sada, 25 godina nakon razlaza jugoslovenskih republika, kaže da su se takve stvari dogodile jer buržoazija ne može da funkcioniše bez rata.
 
"Tih godina je došlo do nacionalizma, pojavili su srpski, hrvatski, slovenski, a njegove perjanice su bili oni koji su bili pod uticajem inostranstva. Nacionalizam je prvo oružje buržoazije, potom dolazi imperijalizam i oni se brzo udružuju. Tada nastaju otimačine koje vode ka ratu. To je potrebno kapitalistima, jer ona ne stiče bogatstvo bez rata. Nažalost, ljudima je lako manipulisati i nekad ne mogu da razumeju da nikoga nisu pitali da li želi da bude Srbin, Musliman ili Crnogorac kada se rodi. Nacionalizam nije urođen, tome se ljudi uče. A jedan nacionalizam rađa drugi", objašnjava naša sagovornica.
 
U takvim situacijama, prema njenim rečima dolazi do stvaranja nesigurnosti i eksploatacije radne snage, što je ovih dana veoma aktuelno. 
 
"To se dešava u celom svetu. Naravno, tome će doći kraj, kao što je svemu došao, ali pitanje je kada, dokle ćemo trpeti ovo mučenje. Život koji mladi žive naziva se mučenje, tu nema slobode. Zato treba ujedini sve snage, a to će, verujem učiniti mladi, koji žele ljudski napredak, a ne ličnu korist. Nažalost mi imamo ljude koji grabe sve za sebe, zato žele sve da prodaju, a šta će biti sutra se ne pitaju. Posledice takvog ponašanja se već sada", ističe Ida i dodaje da se lični interes uviđa u čestom menjanju mišljenja, te da takvih političara danas ima puno.
 
Ipak, i pored svega, ova učesnica Narodnooslobodilačke borbe, u kojoj je izgubila brata, te robijala u Sloveniji, kaže da će promene doći, i da tome moraju mladi da doprinesu.
 
"Znate, kada gledam Novi Sad uviđam da je izgubio nešto veliko - toplinu. Ona će se vratiti kada se društvo ponovo uredi, kada najbitnija karakteristika postane ljudskost. Zasuti smo lošim vestima, u takvoj situaciji očekujem da mladi istupe, jer oni moraju znati da ovaj svet kroje za sebe i svoja pokolenja. Ipak, moraju znati da se svest menja polako. Oni bi trebalo da kroz muziku, knjige, kulturu stvaraju novi svet u kojem će čovek, bez obzira na religijsku ili nacionalnu pripadnost, živeti ljudski, dakle dostojanstveno. Ta ideja se, naravno, ne mora zvati ni socijalizam ni komunizam, bitno je da se nešto menja, na bolje", zaključuje Ida.
 
Biografija
 
Ida Sabo je rođena 6. jula 1915. godine u Pečuju u Austrougarskoj. U Savez komunističke omladine Jugoslavije primljena je 1934. godine. Pet godina kasnije je otišla u Ljubljanu, gde je pripadala grupi komunista koji su 1941. godine organizovali ustanak i NOB. Nakon rata obavljala je brojne političke dužnosti u partijskim, sindikalnim i državnim organima. Bila je članica Predsedništva SFRJ, Predsedništva Srbije i Saveta federacije. Nosilac je Partizanske spomenice 1941, Ordena junaka socijalističkog rada, Ordena bratska i jedinstva sa zlatnim vencem i brojnih drugih odlikovanja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Marina

    04.08.2016 14:25
    Dobro, promenila je osam drzava, ali ona je bila najpoznatija po tome koliko je promenila drzavnih stanova. Tacan broj danas tesko da i ona vise zna.
  • Saša Todorović

    21.07.2016 17:25
    Knjaževac
    Svaka čast!!!
  • ben akiba

    10.07.2016 15:00
    Denis iz sedamdesetih
    Citam ovaj clanak a potom i komentare koji kude i hvale gospodju Idu i vreme u kome je ona zivela i za koje je ona zivela.
    Komentar citaoca pod imenom "DENIS" mozda najbolje oslikava kvalitet danasnjeg zivlja u Srbiji koji je nasilan, ljigav, neprosvecen, bez svog misljenja jer za tako nesto je potreban i mozak.....
    U prvoj recenici napominje da je rodjen sedamdesetih! Dal bas sedamdesete ili sedamdeset devete ne navodi ali pokazuje svoje znanje i ekspetrizu za period pre njega, jugoslovenski komunizam !!!!
    Srbija ili drzavice bivse Jugoslavije a to se isto odnosi i za ostale drzave iz sastava "VARSAVSKOG PAKTA" nikad nisu bolje zivele nego u vreme tog ocrnjenog komunizma.
    Poredeci Srbiju ili Jugoslaviju iz bilo kog vremena pre 1945-te nikad ni jedan covek nije imao veca prava i bolji zivot nego posle 45-te. Isto tako i posle tog komunizma u Srbiji ili te Jugoslaviji nema boljitka u zivljenju, to sve statisticke brojke pokazuju.
    Onda imamo nekoga ko ustane iz gomile idiota, obicno su to neki zutokljunci kojia je komunizam dao svoje najbolje i najvrednije..... , pa pocnu da kreste i arlaucu kako je taj isti komunizam bio najgori u istoriji covecanstva poput Seselja a gledajuci pazljivije da nebi tog komunizma drug Vojvoda bi nasledio svog oca na nekoj od bokternica jugoslovenske zeljeznice bez mogucnosti da bez dinara sebe skoluje ni blizu onome sta je danas.
    Zivot iznedri razne nakaze ali je najgore kad su to umne, tu je tesko naci adekvatnu zastitu i lek....!!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui

Generalni štrajk

Iako je pravo na štrajk jasno definisano međunarodno pravo, i sastavni deo ljudskog prava na rad, u Srbiji se ono kontinuirano gazi decenijama unazad.

Zdravlja, ljubavi i blokada

Zdravlja, ljubavi i blokada – najiskrenija je čestitka s kojom sam, svečano, uz čašu vina ušla u novu godinu.

Pismo mladom novosadskom pesniku

Portal 021.rs objavljuje odlomak iz romana "Pet debelih pesnika" Predraga Đurića koji je nedavno osvojio nagradu "Stevan Pešić" i koji se našao u širem izboru za NIN-ovu nagradu.

Pa, ne mogu da ih kupe

Javnost je preplavljena vestima, blokadama, sjajnim dosetkama i još boljim transparentima studenata.

Hladni plamen koji je nadmudrio sistem

Dok razni eksperti i samoprozvani tumači stvarnosti pokušavaju da uhvate suštinu trenutnih protesta kroz prizmu starih interpretativnih modela, stvarnost im izmiče kroz prste.

Mladi su najgori

Ta neka simpatična mržnjica prema mladima dolazi, čuda li, s godinama.

Kakva je "Sloboda" Angele Merkel

Pre nekoliko dana pod naslovom "Sloboda" širom sveta pojavili su se memoari Angele Merkel, do pre tri godine kancelarke Nemačke u rekordna četiri uzastopna mandata.

Dan koji još uvek traje

"Nismo dobro", rekla je Jelena Stupljanin na protestu ispred novosadske Železničke stanice u nedelju, 17. novembra.

Bolji život - da ga zgrabim

Poslanici i odbornici prethodnih dana blokirali su ulaz u sud u Novom Sadu u nameri da ukaže na rad istražnih, kako se to kaže, organa.

Da li je Tramp zaista pobedio?

Nekoliko dana nakon predsedničkih izbora u SAD, sa druge strane Atlantika stižu neočekivani glasovi da kandidat Republikanske stranke Donald Tramp - nije pobednik.