Minja Bogavac: Društvene mreže čine revoluciju nemogućom

O srpskom jami distriktu, u kojem se uglavnom sve više živi kao da je "jesti" od "jesam" i u kojem je osnovni moto života "Ko je jamio-jamio je", o tome kako društvene mreže deluju kao alatka za revoluciju, a zapravo revoluciju čine nemogućom…
Minja Bogavac: Društvene mreže čine revoluciju nemogućom
Foto: 021.rs

Piše: Snežana Miletić

Minja Bogavac dobitnica je Sterijine nagrade za najbolji dramski tekst za predstavu "Jami distrikt" na upravo završenom 63. Sterijinom pozorju, dakle najvažnije nagrade ovog festivala.

Ista predstava dobila je ukupno sedam Sterijinih, uključujući i nagradu za najbolju predstavu. Sasvim opravdano jer ovo je zaista srčana, duboko promišljenja, hrabra i potresna predstava.

O ovom srpskom jami distriktu, u kojem se uglavnom sve više živi kao da je "jesti" od "jesam" i u kojem je osnovni moto života "Ko je jamio-jamio je", o tome kako društvene mreže deluju kao alatka za revoluciju, a zapravo revoluciju čine nemogućom, Bogavčeva je govorila iz ugla mladog čoveka koji se odvažno i srčano bori za svoje mesto u ovoj geografiji…

Napravili ste izuzetno uzbudljivu predstavu koja se dugo pamti i jako uznemiruje, jer svedoči o mentalnom statusu kvo naših mentaliteta. I dalje se prebrojavamo: ko ima više pisaca, čiji su filmovi bolji, čija je vojska jača i ima više tenkova koji ničemu ne služe, čije su žrtve "žrtvije"... Kako da kažemo, daj oladite već jednom! Šta treba da se desi da bi se to reklo, ima li šanse da se desi? Ima li šanse za okupljanje puno nade kao ono uoči promena dvehiljadite godine?

Po prirodi sam oprezna osoba, ali se trudim da budem optimistična. Ako želimo promene, moramo u njih da verujemo i s te strane, čini mi se da ni uoči promena 2000. godine, situacija nije izgledala obećavajuće. Miloševića smo skinuli, tek onda kada je delovao neoborivo. Svi protesti protiv njegovog režima, delovali su optimistično i završavali se bezuspešno, sve dok na ulice nije stupio potpuni očaj: izgledali smo kao rulja koja više nema šta da izgubi, kad se odjednom kroz masu prolomilo ono čuveno: "Stvarno je gotov". Sav očaj, u trenutku se pretvorio u nadu i usledilo je nekoliko godina entuzijazma.

Razmišlljam o tome, kada mi situacija izgleda crno, pa se ponekad uhvatim kako navijam da nam bude još gore, jer ako pritisak suviše poraste, negde mora da pukne. Možda je društvima, s vremena na vreme, potrebno da dotaknu dno, da bi mogla da isplivaju gore?

A s druge strane, možda nam zaista nikada nije bilo gore? Možda nismo ni shvatili da smo već odavno na dnu, da smo se tamo udavili, a da nas niko o tome nije obavestio? Verujem u obe verzije. Jednoj se nadam, a druga me plaši pa na kraju biram samo da budem na onoj strani koja glasno viče: "Daj oladite već jednom"!

Možda nas nema dovoljno koji to vičemo, ali ako i mi odustanemo - biće nas još manje. Treba da učimo istoriju. Umesto što se bavimo njenim revizijama, treba da učimo činjenice. One će nam pokazati da nikad nije bilo sve izgubljeno i da je, na kraju, važno samo na kojoj ste strani bili. Mi danas stalno govorimo kako "želimo da živimo normalno", a zaboravljamo da je "normalan život" ideal za koji su mnogi ginuli.

Hoće li nas milenijumci, ta Z generacija i naredni koji sede, najzad, samleti tako da, najzad, prestanemo da se bavimo glupostima. Ili su oni ipak zaokupljeni sopstvenim interesovanjima i udobnim životom u gedžetskim aplikacijama?

Razlika između mladih nekad i sad jeste u tome što su ranije mladi doživljavali sebe kao generaciju koja je najodgovornija za društvo u kojem živi, kao one koji moraju da ponesu najteži teret svih borbi. Danas, mladi provode svoju mladost, svaljujući krivicu na starije i čekaju da im neko nešto reši, da bi stupili u život. To nije dobro ni za njih ni za nas, ali je krivica samo naša. To su naša deca, zar ne, i oni su tačno onakvi kakvima smo ih napravili i vaspitali.

Ko želi da menja stvari, mora početi od omladine. Verujem u revolucionarni potencijal novih generacija i iskreno želim da samelju sve naše gluposti. Ipak, ne čudi me što su oni, za sada, tako inertni: odrastaju među nama, koji smo na neki čudan način istovremeno konzervativni i blazirano siti svega što se nalazi u ponudama naših festivala. Postali smo oni ljudi koji stalno govore da imaju problem, a ni malo ne rade na njegovom rešenju.

Zašto su Srbiji nema predstave o levici koja nas je izdala, koja je prokockala najiskreniji trenutak novije srpske istorije? Neka bude i predstava o Vučiću, ali bi možda bilo bolje da bude jedna i o Dinkiću, Tadiću, Vlahoviću, Beku, Vesiću, Živkoviću, Đeliću, Čanku, Čoviću, Lečiću, Gaši Kneževiću... Potresno je koliko su zloupotrebili našu volju, izigrali snagu, ubili nadu.

Kako napraviti takvu predstavu u Srbiji danas, a da je oni koji su sada na vlasti ne dočekaju s aplauzom? To okrivljavanje "žutih" za sve loše stvari u našem društvu, jeste dominantni diskurs njihove vladavine i ja ne mislim da treba svirati u ritmu te muzike. Jeste potresno to što su nam uradili, ali ne vidim da će nam biti bolje od kopanja po tim ranama.

Ipak, mislim da je pogrešno da plejadu likova koje si navela doživljavamo kao "levicu". Oni su bili liberali, zar ne? Doveli smo ih da nas oslobode lažne levice i da nas uvedu u kapitalizam…

Spin kao fenomen koji tematizujete u predstavi osnova je politike, ali i kulture. Šta je najbolji, a šta najgori spin koji si čula ili doživela o, ili u pozorištu u Srbiji?

Spin je do te mere neodvojivi deo našeg sveta, da ovo pitanje postaje preteško. Kao da me pitate da odaberem jednu omiljenu knjigu ili jednu, najbolju predstavu koju sam gledala.

Ipak, iskoristiću ovu priliku kao šlagvort za čuveno pitanje: "Dobro veče, ko je rušio u Hercegovačkoj"?

Pričamo o cenzuri, ali ne o tome koliko smo sami kukavice, uvek su to drugi. A sloboda se osvaja. U onom prostoru u kojem se živi. Može da pomogne i neka druga, poput www stvarnosti, međutim, društvene mreže postaju teritorija obračuna i banalnih tračeva. Umesto da budu oruđe za postizanje plemenitog cilja, one oslabljuju oštricu javne reči, rastaču je, ne mobilišu ljude, uljuljkuju ih da su nešto uradili, a nisu...

Vrlo je čudno kako nas je dostupunost informacija učinila manje obrazovanim, a ubrzana komunikacija - otuđenim. Društvene mreže deluju kao alatka za revoluciju, a zapravo su ono što olakšava pritisak, čineći revoluciju nemogućom.

Kompleksno pitanje. Tema za čitavu jednu predstavu, na primer.

Reditelj "Jami distikta" Kokan Mladenović kaže da je nacija izgovor za neuspešne. Šta rade uspešni, imaju li i oni neke izgovore ili se samo prave da ne znaju o čemu se radi, kao na primer Meril Strip koja 25 godina nije znala da Harvi Vejnstin siluje njene koleginice?

Nažalost, došli smo u tu fazu da je svaki izgovor dobar, jer niko uspešan ni za šta ne odgovara. Ukoliko suspendujete sve zakone jedne zemlje, porušite jedan kvart, krijete poreklo imovine, nameštate tendere i imate optužbu za nasilje u porodici, najgore što vam se može desiti je da budete unapređeni.

Niste više gradonačelnik. Sada ste ministar finansija!

Uspešnima nisu potrebni izgovori. A za to smo krivi mi, neuspešni.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Orwell Vegan

    04.06.2018 17:01
    Istina
    Kakve crne rane, kao ne treba ih dirati neka lepo uzivaju u Nasim novcima koje su organizovano pljackane. Cutanje o bivsoj vlasti je glavni problem ovde, to je razlog apatije naroda, jer niko nikad nije nizasta odgovarao, cuj jos treba da se miluju po glavi. Razocaran sam ovim intervjuom, konfuzni su stavovi naizgled, ali idu na ruku onome sto se desava u BG medijima na obe strane i eliti koja samu sebe stiti ma koje doba godine da je.
  • Gladius et anus

    04.06.2018 15:00
    Maximus
    Каква демагогија... Која црна револуција и бакрачи?!?! Пре неки дан гледам оне клинце у центру како блеје у телефоне док полуголе снајке седе и труну без акције...
  • /

    04.06.2018 14:57
    Ma neka ste utakli Harvija Vejnstina i u ovu temu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui

Sudije, i vi ste vlast

Kao odgovor na poziv Advokatske komore Srbije upućen u nedelju 02.02.2024. godine da se podrže zahtevi studenata, Društvo sudija Srbije je istog dana na svom sajtu objavilo saopštenje.

Auto-put Teofila Pančića

"Za aktivno delovanje u kulturi, osim znanja, potrebna je i hrabrost da se iskaže stav u sferi društvenog života", piše o Teofilu Pančiću novosadski pisac Siniša Tucić.

Država protiv društva

Kriza u Srbiji traje već puna tri meseca. Ona ne dolazi iz sukoba između političkih stranaka, koalicija, ili struja. Ona dolazi iz sukoba između države i društva.

Ima li razrešenja političkoj krizi u Srbiji?

Život se u Srbiji žestoko uzburkao, blokada sva tri mosta preko Dunava u Novom Sadu pokazalo je da je neraspoloženje ne malog sloja građana spram aktuelne vlasti dostiglo ogromne razmere.

Pritisak, pritisak, pritisak...

Pritisak se u opštem smislu definiše kao sila koja deluje na određenu površinu. Meri se u Paskalima, a razlikujemo atmosferski, hidrostatički, dinamički i mehanički.

Generalni štrajk

Iako je pravo na štrajk jasno definisano međunarodno pravo, i sastavni deo ljudskog prava na rad, u Srbiji se ono kontinuirano gazi decenijama unazad.

Zdravlja, ljubavi i blokada

Zdravlja, ljubavi i blokada – najiskrenija je čestitka s kojom sam, svečano, uz čašu vina ušla u novu godinu.

Pismo mladom novosadskom pesniku

Portal 021.rs objavljuje odlomak iz romana "Pet debelih pesnika" Predraga Đurića koji je nedavno osvojio nagradu "Stevan Pešić" i koji se našao u širem izboru za NIN-ovu nagradu.