Potapanje vaterpola

Novčana državna pomoć će, istina privremeno, zakrpiti rupe u poslovanjima klubova, međutim, osnovni problem vaterpola, iz kog ishodi i finansijski, jeste neprivlačnost, kako gledaocima, tako i oglašivačima.
Potapanje vaterpola
Foto: Pixabay

Piše: Živan Lazić

Mada je vaterpolo naš najtrofejniji timski sport, u Srbiji nije popularan i decenijama je jedva funkcionisalo tek desetak klubova.

U poslednjih petnaestak godina i manji gradovi su počeli podizati bazene, pa se i broj klubova uvećao na dvadeset i tri, od kojih šest ima i ženske ekipe. Domaća takmičenja su skromna i u javnosti neprimetna, pa ipak, nacionalna selekcija žanje medalje iz godine u godinu.

Mnogi objašnjenje nalaze u slabom interesovanju za ovu igru na celom globusu. Zapravo, nosioci ovog sporta su tri-četiri republike bivše Jugoslavije, Italija, u manjoj meri Grčka i Španija, a donedavno je bila i Mađarska, istorijski posmatrano najveća vaterpolo sila, odakle u nas stizahu i vatepolo i stručnjaci u drugim sportovima.

Bivši Sovjetski Savez je takođe bio velesila, ali ni Rusija, niti bilo koja druga država sa eks sovjetskog prostora nije nastavila niz. Nemačka, Rumunija, Francuska ili Holandija, koje su u pojedinim periodima pokazivale želju da nešto više razviju ovaj sport, odustajale su iz nemogućnosti da ozbiljnije animiraju mlade za bavljenjem ovim sportom u vodi.

Nema driblinga, nema skoka

Naravno da nikada nije lako osvajati medalje, pogotove u kontinuitetu. Ipak, ostaje utisak da je konkurencija, pogotovo u poređenju sa najpopularnijim sportovima, slabija.

Uostalom, mane dugo uočava i Međunarodni olimpijski komitet, pa je vaterpolo bio među prvim sportovima kojima je pretilo isključenje iz programa olimpijskih igara. Razlog je neatraktivnost, kako gledaocima, tako i oglašivačima. MOK je uočio da u igri nema individualnih akcija (driblinga), nema atraktivnog elementa poput skoka, dok se dobar deo igre odvija pod vodom i, praktično, je nevidljiv gledaocima.

Činilo se da je završeno olimpijsko doba vaterpola. Ali, vaterpolo ima ženske klubove na svih pet kontinenata, u poslednje vreme uočljivo raste popularnost igre u vodi među devojkama i MOK, u vreme kada se silno trudi da u sport, time i u sportsku industriju, uvuče celu, a ne samo mušku polovinu porodice, odlučuje da, uz brojne predloge za uvećanje atraktivnosti, vaterpolu pruži priliku za transformaciju. No, senka udaljenja iz programa Igara visi i dalje, kao mač nad glavom...

Mi, svakako, poštujemo i volimo naš trofejni sport. Ipak, realni smo i shvatamo da je konkurencija u ovoj igri, mereno svetskim aršinom, minimalna. U takvoj situaciji ne čudi što su klubovi godinama u dubiozi.

Sav prihod iz budžeta

Gotovo sto odsto prihoda vaterpola kluba su sredstva kojima opština redovno finansira sport, tu se nađe neko javno preduzeće da sufinansira trofejni klub i preko njega vodeni sport. Možda ponekad nešto kane i od nadoknade za odlazak igrača u inostranstvo, pre svega u Italiju.

Nema međutim ozbiljnijeg marketinškog prihoda, nema novca od ulaznica i to je ono što klubove vodi u status siromaška. Čini se da plan po kome bi država gradila osnovnu infrastrukturu, bazene, potrebne naravno i plivačima, skakačima u vodu ili takmičarkama u sinhronom plivanju, dok bi bogati (bivši) vaterpolisti i prijatelji vaterpola izdržavali takmičarsku aktivnost kluba, ne funkcioniše.

Sve se svelo na novac iz budžeta, bilo lokalnog, bilo državnog. Dugovi su se gomilali godinama, stvar predugo razvlačila, sve dok nije postalo jasno da je u pitanje došla i egzistencija samih domaćih takmičenja.

Podrška vlasti

Aktuelna vlast, imajući u vidu i da su izbori za šest meseci, prihvatila je da iz državog budžeta pokrije otprilike jednogodišnje potrebe svakog od dvadeset i tri kluba, naravno i šest ženskih sekcija.

Presednik Vateroplo saveza Viktor Jelenić je, zauzvrat istakao "velike zasluge" predsednika Aleksandra Vučića, dodajući da VSS podržava preuzimanje SC "Gale Muškatirović" (sa odličnim bazenima) od strane grada Beograd, jer je to u interesu vaterpola. Podsetimo, po propisima objektima upravlja opština Stari Grad, u kojoj je na vlasti opozicija, dok Beogradom upravlja Srpska napredna stranka.

Upravo gest kojim su vaterpolisti prinuđeni da, zarad sitne pomoći (svota teško da će dostići 0,3 miliona evra) iz državne kase, ne samo na sva usta hvališu vladajuću stranku, već i da javno podrže pravno više nego problematičan upad (beo)gradske vlasti u ono čime upravlja opština, ukazuje da predsedniku nije do vaterpola. Neophodna mu je samo podrška igrača, popularnih osvajača brojnih medalja, a sve kroz reči čelnika Saveza.

Izbori se približavaju, a prilika je zgodna, ne košta ni cvancika ni predsednika, ni njegovu stranku. Iskorišćen je budžet koji pune svi građani ove zemlje. Vaterpolo je, u ovom slučaju, samo poslužio vlasti za još jednu promociju, sve ostalo je sporedno.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • mr

    12.08.2019 15:33
    "srećom"
    pa je vaterpolo ministar sporta i zaluđene omladine van te priče,osim da bude voštana figura iza prvoslavšćujućeg na otvaranju drumova
  • Svašta

    12.08.2019 14:54
    Nema mnogo gledalaca ,ni na fudbalskim, rukometnim, odbojkaškim i sl utakmicama.
    Ali ovi sportovi dobajaju daleko veća sredstva iz budžeta, naročito fudbalski klubovi.
    Sponzori su im uglavnom JP , znači i sponzori su im državne firme.
    Tako da nije razlog potapanja vaterpola, plivanja, atletike zbog manjka gledalaca na utakmicama i takmičenjima, već zbog toga što ne dobijaju pare iz budžeta u iznosima kao fudbalski klubovi.
  • Alexa

    12.08.2019 12:50
    bivši plovak
    Nepoznato mi je da se i jednom sportu desilo da je sam sebi došao glave.
    Izuzetno prljav, izuzetno težak, nije u čovekovoj prirodnoj sredini, i normalno, neće deca da se bave njime.
    Ja sam uvek govorio, to što klinaca koji treniraju fubal i basket ima kao šodera, a nas što treniramo vaterpolo da jedva ekipu sa dve postave probereš, znači ili da je vaterpolo daleko teži ili da su oni svi pametni a mi glupi :)

    Bilo kako bilo, meni je bio i ostao najlepši sport. Nijedan sport posle nije mogao da me učini toliko srećnim i ispunjenim.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui

Pismo mladom novosadskom pesniku

Portal 021.rs objavljuje odlomak iz romana "Pet debelih pesnika" Predraga Đurića koji je nedavno osvojio nagradu "Stevan Pešić" i koji se našao u širem izboru za NIN-ovu nagradu.

Pa, ne mogu da ih kupe

Javnost je preplavljena vestima, blokadama, sjajnim dosetkama i još boljim transparentima studenata.

Hladni plamen koji je nadmudrio sistem

Dok razni eksperti i samoprozvani tumači stvarnosti pokušavaju da uhvate suštinu trenutnih protesta kroz prizmu starih interpretativnih modela, stvarnost im izmiče kroz prste.

Mladi su najgori

Ta neka simpatična mržnjica prema mladima dolazi, čuda li, s godinama.

Kakva je "Sloboda" Angele Merkel

Pre nekoliko dana pod naslovom "Sloboda" širom sveta pojavili su se memoari Angele Merkel, do pre tri godine kancelarke Nemačke u rekordna četiri uzastopna mandata.

Dan koji još uvek traje

"Nismo dobro", rekla je Jelena Stupljanin na protestu ispred novosadske Železničke stanice u nedelju, 17. novembra.

Bolji život - da ga zgrabim

Poslanici i odbornici prethodnih dana blokirali su ulaz u sud u Novom Sadu u nameri da ukaže na rad istražnih, kako se to kaže, organa.

Da li je Tramp zaista pobedio?

Nekoliko dana nakon predsedničkih izbora u SAD, sa druge strane Atlantika stižu neočekivani glasovi da kandidat Republikanske stranke Donald Tramp - nije pobednik.

Tuga i bes

Neko je pametno napisao "Kad mnogo boli, ćutim". Nemanje reči, ostanak bez teksta, muk i tišina najčešće su tu kao deo one strašne ponavljajuće noćne more.

Terorizam optimizmom

Tokom prošle nedelje smejali smo se na internetu jednom videu: žena je na pijaci u zanosu neke sreće rekla kako voli da dođe tu i priča, kako kaže, o tako običnim i jednostavnim stvarima.