U filmu "Dnevnik Diane Budisavljević" ne ispali se ni jedan jedini metak, ne vidi se krv, niti direktno nasilje u njegovom svepojavnom obliku. A ipak više od ijednog do sada snimljenog ratnog ili antiratnog filma, u svakoj svojoj sekundi, svedoči o užasu rata i naopake ljudske prirode.
Posle njega, čovek ne ume da hoda, ne može da progovori ni reč...
S poštovanjem i mnogo saosećanja za bol i tugu preživele dece iz logora koji u filmu, njih četvoro, svedoče o svojim logoraškim iskustvima od pre skoro 80 godina, s prefinjenim osećajem za trajanje svake scene, sa znalački postavljenim tempom, izuzetnim smislom za moćan kadar, izvrsno osmišljenu montažu, sa neverovatnim sluhom za muziku i mesta gde treba, a gde ne treba biti - za svaki delić filma, sa vrlo jasnim neverbalnim porukama o ljudskoj gluposti koja uvek ima isti oblik - napravljeno je ovo dirljivo umetničko delo.
Nadasve izuzetno ljudsko delo.
U ekipi koja je radila na filmu bilo je mnogo ljudi, treba pročitati sva njihova imena na špici filma, počevši od istoričara filma Silvestera Milete, a rediteljka Dana Budisavljević zaslužna je što je na videlo izašla priča o hrabroj Austrijanki Diani Budisavljević koja je u doba NDH, najviše iz logora Gradiška 5 (koji je bio u okviru logoraškog kampa Jasenovac) spasila preko 10.000 pravoslavne dece.
"Dnevnik Diane Budisavljević" je podsećanje na to šta su uradile ustaše u NDH i šta su uradili komunisti samo dve nedelje po okončanju rata, ali i gong upozorenja ovom našem vremenu u kojem se fašizam budi u (ne)očekivanim oblicima...
To je film o građanskoj pobuni protiv zla, borbi za dobro, film o zajedništvu koje je, svedoči on, moguće i u najgorem vremenu. Istovremeno, ovo je film koji nas pita, imamo li mi danas snage da budemo dobri ljudi ili u nama čuče oni koji će u ime udobnosti učiniti sve za podobnost?
Ko smo mi - 75 godina posle?
Film se trenutno prikazuje u bioskopima. Svako ko drži do sebe treba da ga vidi.
Komentari 5
NS
Greškom upisan znak -
Y
Milo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar