"Dnevnik Diane Budisavljević" - dirljivo umetničko i izuzetno ljudsko delo

Ovaj film potresno je svedočanstvo o tome koliko čovek može da bude nečovek i koliko je, ukoliko imaš mozga i duše, moguće biti čovek.
U filmu "Dnevnik Diane Budisavljević" ne ispali se ni jedan jedini metak, ne vidi se krv, niti direktno nasilje u njegovom svepojavnom obliku. A ipak više od ijednog do sada snimljenog ratnog ili antiratnog filma, u svakoj svojoj sekundi, svedoči o užasu rata i naopake ljudske prirode.
 
Posle njega, čovek ne ume da hoda, ne može da progovori ni reč...
 
S poštovanjem i mnogo saosećanja za bol i tugu preživele dece iz logora koji u filmu, njih četvoro, svedoče o svojim logoraškim iskustvima od pre skoro 80 godina, s prefinjenim osećajem za trajanje svake scene, sa znalački postavljenim tempom, izuzetnim smislom za moćan kadar, izvrsno osmišljenu montažu, sa neverovatnim sluhom za muziku i mesta gde treba, a gde ne treba biti - za svaki delić filma, sa vrlo jasnim neverbalnim porukama o ljudskoj gluposti koja uvek ima isti oblik  - napravljeno je ovo dirljivo umetničko delo.
 
Nadasve izuzetno ljudsko delo.                                
                                    
U ekipi koja je radila na filmu bilo je mnogo ljudi, treba pročitati sva njihova imena na špici filma, počevši od istoričara filma Silvestera Milete, a rediteljka Dana Budisavljević zaslužna je što je na videlo izašla priča o hrabroj Austrijanki Diani Budisavljević koja je u doba NDH, najviše iz logora Gradiška 5 (koji je bio u okviru logoraškog kampa Jasenovac) spasila preko 10.000 pravoslavne dece.
 
"Dnevnik Diane Budisavljević" je podsećanje na to šta su uradile ustaše u NDH i šta su uradili komunisti samo dve nedelje po okončanju rata, ali i gong upozorenja ovom našem vremenu u kojem se fašizam budi u (ne)očekivanim oblicima...
 
To je film o građanskoj pobuni protiv zla, borbi za dobro, film o zajedništvu koje je, svedoči on, moguće i u najgorem vremenu. Istovremeno, ovo je film koji nas pita, imamo li mi danas snage da budemo dobri ljudi ili u nama čuče oni koji će u ime udobnosti učiniti sve za podobnost?
 
Ko smo mi - 75 godina posle?
 
Film se trenutno prikazuje u bioskopima. Svako ko drži do sebe treba da ga vidi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • NS

    18.11.2019 18:57
    Y
    Izvinjenje .
    Greškom upisan znak -
  • Y

    15.11.2019 15:28
    Manja,
    mislim da nikog ne interesuje posebno da li priznajete tekst koji je poziv da se pogleda film o jednoj izuzetnoj osobi i prilika da se podsetimo, a neki možda i da tek sada saznaju za strahote koje su se desile.Smatram da je tekst autorke dobar, prenela nam je svoje utiske i hvala joj što nam je ukazala da sad imamo priliku da ovaj film pogledamo u bioskopu.Ja svakako neću propustiti ovu mogućnost.Nisam sigurna da li je ovaj film pogodan i za decu školskog uzrasta, ali se sećam da sam kao učenica možda 5. razreda krajem šezdesetih išla sa školom da gledam film "Hladni dani". Taj film je ostavio dubok utisak na mene , tada sam saznala šta su neki moji sunarodnici uradili građanima Novog Sada 1942. godine i stidim se zbog toga.Stid me je i izuzetno mi je žao. Želim da se tako nešto više nikad ne desi.Za mene genocid predstavlja i ubistvo jednog čoveka druge nacije, ako je to učinjeno zbog nacionalne netrpeljivosti. Zato pogledajmo ovaj film, napišimo svoje utiske i tražimo načine kako da nam na ovim prostorima bude bolje svima nama. Inače, ipak mislim da zločinci nemaju nacionalnu pripadnost, jer predstavljaju posebnu sortu.
  • Milo

    15.11.2019 14:13
    Da
    Nigde u filmu ne spominje da su u pitanju Srpska deca,i to nisu Nacisticki vec Ustaski Hrvatski rezim!!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui

Sudije, i vi ste vlast

Kao odgovor na poziv Advokatske komore Srbije upućen u nedelju 02.02.2024. godine da se podrže zahtevi studenata, Društvo sudija Srbije je istog dana na svom sajtu objavilo saopštenje.

Auto-put Teofila Pančića

"Za aktivno delovanje u kulturi, osim znanja, potrebna je i hrabrost da se iskaže stav u sferi društvenog života", piše o Teofilu Pančiću novosadski pisac Siniša Tucić.

Država protiv društva

Kriza u Srbiji traje već puna tri meseca. Ona ne dolazi iz sukoba između političkih stranaka, koalicija, ili struja. Ona dolazi iz sukoba između države i društva.

Ima li razrešenja političkoj krizi u Srbiji?

Život se u Srbiji žestoko uzburkao, blokada sva tri mosta preko Dunava u Novom Sadu pokazalo je da je neraspoloženje ne malog sloja građana spram aktuelne vlasti dostiglo ogromne razmere.

Pritisak, pritisak, pritisak...

Pritisak se u opštem smislu definiše kao sila koja deluje na određenu površinu. Meri se u Paskalima, a razlikujemo atmosferski, hidrostatički, dinamički i mehanički.

Generalni štrajk

Iako je pravo na štrajk jasno definisano međunarodno pravo, i sastavni deo ljudskog prava na rad, u Srbiji se ono kontinuirano gazi decenijama unazad.

Zdravlja, ljubavi i blokada

Zdravlja, ljubavi i blokada – najiskrenija je čestitka s kojom sam, svečano, uz čašu vina ušla u novu godinu.

Pismo mladom novosadskom pesniku

Portal 021.rs objavljuje odlomak iz romana "Pet debelih pesnika" Predraga Đurića koji je nedavno osvojio nagradu "Stevan Pešić" i koji se našao u širem izboru za NIN-ovu nagradu.