Kako bez poljupca u vreme pandemije i distanciranja

Nije lako stalno, bukvalno dvadeset i četiri časa dnevno, držati socijalnu distancu. I od najbližih.
Kako bez poljupca u vreme pandemije i distanciranja
Foto: Pixabay

Što je još gore, vanredna i ljudskom biću nevoljna uzdržanost trajaće nedeljama, ako ne i mesecima.

Mada nam kinesko iskustvo sa virusom korona govori da je prenošenje najčešće bilo unutar porodice, teško nam je bez nežnosti i poljubaca.

Zašto vozovi kasne

Ipak, današnje generacije nisu izuzetak. Tokom istorije poljubac je često zabranjivan, a u ne malom broju kultura ljubljenje nije bilo običaj sve dok globalizacija nije evropsku kulturu nametnula gotovo svima.

Tako je rimski imperator Tiberije zabranio ljubljenje kako bi sprečio prenošenje herpesa. Henri VI je u nameri da spreči širenje kuge 1439. godine takođe zabranio poljupce.

Neverovatno, ali u Francuskoj je i danas na snazi zakon o zabrani ljubljenja na železničkim stanicama. Donet je još 1910. godine, a razlog je predugo ljubljenje parova pri oproštaju pred put, što je često dovodilo do kašnjenja vozova već u polasku. Zakon i dalje važi, doduše, nisam siguran koliko se poštuje.

Francuzi, međutim, nisu jedini strogi po ovom pitanju. U italijanskoj regiji Kampanjo zabranjeno je ljubljenje tokom vožnje automobilom. Zabrana je pravdana bezbednošću saobraćaja.

U američkoj državi Kolorado je zabranjeno ljubiti ženu dok spava, dok je, pak, u Mičigenu nedeljom zabranjeno spajati usne.

Svojstvo ljudskog roda

Poslednjih godina sve je veći broj građana Srbije koji rade u Dubaiju. Njima, kao i svim domicilnim stanovnicima, na javnom mestu zabranjeno je ne samo ljubljenje, već i grljenje, pa, čak, i puštanje glasne muzike.

U Tokiju sve do sedamdesetih godina prošlog veka nije bilo dozvoljeno javno se držati za ruke, a decenijama su scene poljubaca iz holivudskih filmova isecane pre nego što bi se prikazivali po bioskopskim dvoranama. Štaviše, u Japanu se ljubljenje doživljava kao uvod u seksualni čin, pa je i danas zabranjeno na javnom mestu.

Čini se, međutim, da u novom milenijumu zabrana sve brže gubi na snazi i mladi sve češće krše pravilo.

No, kako je nastalo ljubljenje, nežnost osobena za ljudski rod? Životinje nisu tokom evolucije izgradile ovaj vid razmene osećanja.

Potiče od njuškanja. Slično precima, i prvi homosapiens je čulom mirisa saznavao o zdravlju, raspoloženju i društvenom statusu drugog.

Hiljadama godina razvijajući se, njušenje je izgradilo ljubljenje. Sam, pak, poljubac je odnos između ravnopravnih. Potčinjeni su dugo ljubili, ruku, nogu, opanak ili porub odeće moćnijeg.

Večni filmski poljupci

Prvi opisi poljupca mogu se naći u indijskim vedama i potiču iz perioda oko 3.000 godina pre Nove ere. Grci i Rimljani su praktikovali ljubljenje, premda se u klasičnim epovima "Ilijada" i "Odiseja" veoma retko nalaze pomeni ovog sentimenta.

Rani hrišćani su bili veliki protivnici ovog čina, u Bibliji se, pak, ljubljenje pominje na devet mesta, ali samo jedanput u romantičnom kontekstu. Ipak, i pre početka Srednjeg veka ustalilo se kao običaj u celom hrišćanskom svetu.

Globalna moda ljubljenja nametnuta je širenjem evropske kulture. Posebno je intenzivirano nakon pronalaska filma. Veliki ekran se pokazao nenadmašnim propagatorom ljubljenja.

Shvatali su to i začetnici "sedme umetnosti". Vrlo brzo i kompozitori lakih nota počeli su skladati o uznesenim razmenama nežnosti. Na neki način, i danas traje vreme šlagera, kancona i šansona, baš kao što svi pamtimo antologijske filmske poljupce, od onog Ingrid Bergman i Hemfrija Bogarta iz "Kazablanke", do Debore Venger i Ričarda Gira iz "Oficira i džentlmena".

Eden baknež

I šta da danas rade mladi, a zašto ne i oni malo stariji, kada, svakako privremeno, u strahu od virusne pošasti ne mogu da se ljube, kada više neki Miloš ne može da svojim dodirne usne drage mu Sonje? Snašli su se, svako na svoj način.

Mladi, opčinjeni digatilnim svetom, počeli su da sa voljenom draganom komuniciraju internetom, a poruke, zavisno od stepena prisnosti, označavaju nekim od emotikona, primerenih digitalnih grafičkih oznaka.

Stariji, pak, rešenje su iznašli saglasno sopstvenim predstavama romantičnosti. Vratili su se šlagerima i starim pevačima u čijim hitovima je reč o poljupcima.

Ponovo su na sceni, dakle, Krsta Petrović sa "Samo jedan mali poljubac", Miki Jevremović i "Zapečaćano poljupcem", a setili su se i gotovo zaboravljenog Zorana Georgijeva i njegovog "Eden baknež", pobedničke pesme sa Opatijskog festivala 1962. godine.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Novosađanka

    26.03.2020 10:09
    Ta nemojte kasti
    Samo da ovo prođe pa da zagrlim svoje roditelje...s detetom i mužem praktikujem "vazdušni poljubac", psa pomilujem pa malo i popričamo, jer on prvi ujutru ustane. Proći će i ovo, čuvajmo se svi.
  • jovica

    26.03.2020 00:21
    @Bili Piton 25.03.2020 • 20:52
    Sigurnih 2 metra rastojanja
    Glavni dokaz protiv onih koji se nisu pridržavali obaveznih mera rastojanja, će se videti za 9 meseci u porodilištima"

    pre ce se videti na grobljima
  • Bili Piton

    25.03.2020 20:52
    Sigurnih 2 metra rastojanja
    Glavni dokaz protiv onih koji se nisu pridržavali obaveznih mera rastojanja, će se videti za 9 meseci u porodilištima.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui

Sudije, i vi ste vlast

Kao odgovor na poziv Advokatske komore Srbije upućen u nedelju 02.02.2024. godine da se podrže zahtevi studenata, Društvo sudija Srbije je istog dana na svom sajtu objavilo saopštenje.

Auto-put Teofila Pančića

"Za aktivno delovanje u kulturi, osim znanja, potrebna je i hrabrost da se iskaže stav u sferi društvenog života", piše o Teofilu Pančiću novosadski pisac Siniša Tucić.

Država protiv društva

Kriza u Srbiji traje već puna tri meseca. Ona ne dolazi iz sukoba između političkih stranaka, koalicija, ili struja. Ona dolazi iz sukoba između države i društva.

Ima li razrešenja političkoj krizi u Srbiji?

Život se u Srbiji žestoko uzburkao, blokada sva tri mosta preko Dunava u Novom Sadu pokazalo je da je neraspoloženje ne malog sloja građana spram aktuelne vlasti dostiglo ogromne razmere.

Pritisak, pritisak, pritisak...

Pritisak se u opštem smislu definiše kao sila koja deluje na određenu površinu. Meri se u Paskalima, a razlikujemo atmosferski, hidrostatički, dinamički i mehanički.

Generalni štrajk

Iako je pravo na štrajk jasno definisano međunarodno pravo, i sastavni deo ljudskog prava na rad, u Srbiji se ono kontinuirano gazi decenijama unazad.

Zdravlja, ljubavi i blokada

Zdravlja, ljubavi i blokada – najiskrenija je čestitka s kojom sam, svečano, uz čašu vina ušla u novu godinu.

Pismo mladom novosadskom pesniku

Portal 021.rs objavljuje odlomak iz romana "Pet debelih pesnika" Predraga Đurića koji je nedavno osvojio nagradu "Stevan Pešić" i koji se našao u širem izboru za NIN-ovu nagradu.