Momento gori: Nije problem pažnja, već amnezija

Dvogodišnjaci imaju raspon pažnje od četiri do šest minuta, dok odrasli mogu u bioskopu da odgledaju ceo novi Bond film koji traje duže od tri sata.
Momento gori: Nije problem pažnja, već amnezija
Foto: 021 (ilustracija)

Za to vreme možda mogu i da jedu kokice, razmišljaju o poslovnim obavezama, pa čak i da odgovore na poruku.

Nauka kaže da odrasli mogu i da se fokusiraju na četiri stvari odjednom i da je "multitasking" odnosno obavljanje više stvari odjednom nešto što je svojstveno ljudskom mozgu.

Juče nam je, po hiljaditi put, čini se, ove godine servirano da je jedan događaj zapravo skretanje pažnje sa drugog. Pisali su to opozicioni političari, ekološke organizacije i pojedinci. 
 
Ali ljudi su sasvim sposobni da misle na više stvari u isto vreme, pa čak i da deluju na osnovu više različitih informacija. Neverovatno, zar ne?
 
Život u jednosmernoj ulici
 
Kada smo bili mali, roditelji su nas učili da pogledamo levo, pa desno dok prelazimo put kako bismo bili bezbedni. Nevolja je to što većina samo gleda desno, na levo ni ne pomišljaju, a sve ulice su im jednosmerne.
 
Tokom dana bude objavljeno na hiljade vesti, od toga nekoliko važnih iz Srbije. Logikom da je jedna vest konstruisana da skrene pažnju sa druge dolazimo do toga da bi svi mediji u Srbiji trebalo da se slože da objave po jednu vest dnevno. Mediji će na astal postaviti gomilu informacija, a građani će odabrati ono što im je važno. 
 
Da, pre dva dana je bio Dan borbe protiv fašizma. I, da, tog dana su dve žene gađale jajima mural koji veliča ono što ne treba da bude veličano. Tog dana je Vlada usvojila predlog Zakona o referendumu (istini za volju, javna rasprava o ovom predlogu trajala je od jula, on samo potvrđuje ono što u Ustavu već piše, a kako bi rekli na TV Pink, poznavaoci prilika su se već oglašavali i ranije u vezi sa ovim). Neki su ispratili obe vesti.
 
Neki su u toj gunguli uspeli da vide i da je Marko Đurić postao ambasador Srbije u Surinamu, da Srbija nije pozvana na Samit za demokratiju, da ministar Momirović ne vidi problem u tome da Srbija radi dok se Beograd gradi, da je potvrđena optužnica protiv Belivuka i da se iz budžetske rezerve "šakom i kapom" deli novac Srpskoj pravoslavnoj crkvi.
 
A Krušik?
 
Prošle godine je na 021.rs jedan komentator na svaku vest ostavljao komentar "A Krušik?", bez obzira na to koja je vest i koliko je važna i bez obzira na to što je ovaj portal redovno prenosio vesti vezane za slučaj Krušik.
 
- Saobraćajna nezgoda - A Krušik?
- Silovanje - A Krušik?
- Nasilje nad ženama - A Krušik?
- Organizovani kriminal - A Krušik?
- Korupcija u vrhu novosadske vlasti - A Krušik?
- Uništavanje Fruške gore - A Krušik?
 
Komentator se nije javljao neko vreme, pa evo za njega malo podsećanje: A Krušik?
 
50 prvih afera
 
Pamćenje nam je, dakle, daleko veći problem od pažnje. Da bi kratkotrajna uspomena postala dugotrajna, potrebno je da bude konsolidovana kroz različite neurološke procese. Ti procesi u našoj javnosti često izostaju. 
 
Ne zaboravljamo mi zato što je neki drugi skandal skrenuo pažnju sa jednog, nije bačeno jaje izbrisalo uspomenu na referendum, već mi nismo ni učvrstili te uspomene jer su sve one postale "pa šta" čak i nama. 
 
Javnost Srbije je devojka iz filma "50 prvih sastanaka" koja svakog dana napravi gomilu uspomena da bi ih sutradan zaboravila. Da smo se setili da je sadašnji predsednik nekadašnji ministar informisanja za vreme Miloševićeve vlasti, možda ne bismo sada bili ovde. Da nismo zaboravili helikopter, Jovanjicu, Staniku Gligorijević, doktorat Siniše Malog... Da samo nismo zaboravili.
 
Nije vam Aida skrenula pažnju sa referenduma. Nije. Samo vi niste pogledali na obe strane dok ste prelazili put. 
 
Gori Hilandar
 
"Kako možete da me pitate za trafiku dok gori Hilandar", čuvene su reči nekadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Dragana Jočića koji je tako izbegavao da odgovori na pitanja o svojoj problematičnoj prošlosti.
 
I sam predsednik Srbije Aleksandar Vučić je, baš juče, prilikom posete Novom Sadu, rekao da je drama sa muralom skretanje pažnje sa tog kako Srbiji dobro ide. Ni on, izgleda, ne može da razmišlja o dve stvari odjednom. 
 
Sve ovo, naravno, ne znači da vlast nije sklona da koristi te naše nesrećne raspone pažnje i kratkotrajnu memoriju. Nije da njihovi spin doktori zaista ne skreću pažnju kada treba da uđe leva ruka u desni džep. 

Ali te godine spinovanja dovele su nas do kolektivne paranoje, sada više nemaju ni potrebu da to rade. Na ispovest žrtve silovanja odreagovaće javnost tako što će pitati ko li je sada to plasirao, umesto da pruži podršku. To je nešto najviše što nam sedeći udobno u svojim foteljama oduzimaju, empatiju i poverenje. 

  • Dete rock'n rola

    11.11.2021 16:17
    Svaka čast Dragana, ali čekaj malo, olakšavajuća okolnost Draganu Jočiću je ta što je u vreme kada je obio trafiku bio mali. Imao je samo 22 godine.
  • Bela

    11.11.2021 12:34
    Tekst
    Fenomenalan Tekst Dragana i pogadja u Srz !
    Bravo!
    Ehh, da je vise ovakvih tekstova da malo pomere vijuge nekih Morona.
    Hvala
  • Slucaj

    11.11.2021 11:49
    Tako se prave teorije zavere. Kao na primer u slucaju jedne privatizacije gde izmisljanjem kako se to radi da bi se omogucilo izvodjenje kojekakvih spornih projekata, daju alibi osobi koja je prosto resila da, umesto da da drzavi, pare stavi u svoj dzep. Za njihovu decu. Briga ih za projekte i dozvole. Posla ima, u spornim moze i ne mora da se ucestvuje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui

Da li je Tramp zaista pobedio?

Nekoliko dana nakon predsedničkih izbora u SAD, sa druge strane Atlantika stižu neočekivani glasovi da kandidat Republikanske stranke Donald Tramp - nije pobednik.

Tuga i bes

Neko je pametno napisao "Kad mnogo boli, ćutim". Nemanje reči, ostanak bez teksta, muk i tišina najčešće su tu kao deo one strašne ponavljajuće noćne more.

Terorizam optimizmom

Tokom prošle nedelje smejali smo se na internetu jednom videu: žena je na pijaci u zanosu neke sreće rekla kako voli da dođe tu i priča, kako kaže, o tako običnim i jednostavnim stvarima.

Vek Čkalje: Ne postoji lek za smeh

"Poseban aspekt Čkaljine komedije bio je njena asocijativnost: svaki put kada bi se njegovo lice pojavilo, pokrenulo bi se sećanje na sve njegove likove..."

Stotka

Konzolom u našim glavama u detinjstvu upravlja radost. To znamo i sami, a i videli smo u čuvenom Diznijevom crtaću.

Nestašice vode - možemo li ih sprečiti?

Paklena tromesečna suša primorala nas je da ovog leta i te kako povedemo računa o vodi, kako pijaćoj, tako i onoj koja se koristi za druge ljudske potrebe ili u industriji, poljoprivredi i rudarstvu.

Ko je ovde debeo?

Trendovi današnjice koji se bave diktiranjem onoga kako treba da živimo, kako da se ponašamo, da mislimo i da radimo nameću nekoliko ključnih stvari.