REM supstitucija: Aboliranje dosadašnjeg nerada
Regulatorno telo za elektronske medije je već dugo pod anstezijom ili na veštačkom disanju.
Foto: Medija centar Beograd
Ovom opisu Zorana Sekulića iz agencije Fonet, izrečenog na SEEMO konferenciji, nedavno održanoj u Beogradu, nemam šta da dodam osim da je Sekulić nakon izlaganja dobio aplauz novinara iz celog regiona i specijalnih gostiju važnih međunarodnih novinarskih institucija.
Vlast i formalno nezavisni REM kao da se trude da svaki njihov korak u ovoj oblasti izazovu kontroverze. Krenuću od kršenja rokova predviđenih Zakonom o elektronskim medijima.
Četiri člana Saveta regulatora izabrana su u poslednjih godinu i po dana, uz konstantno nepoštovanje rokova od strane skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje. Ista praksa je nastavljena krajem oktobra, kada je započet proces za izbor novih članova koji je trebalo da počne u junu, odnosno septembru. I nikom ništa.
Dogovor vlasti i dela opozicije rezultirao je odlukom o formiranju Privremenog nadzornog tela za praćenje medija tokom predizborne kampanje. Nemanja Nenadić, programski direktor nevladine organizacije Transparentnost Srbija, argumentovano i detaljno, osporio je način nastanka ovog tela dovodeći u pitanje transparentnost postupka i njegov legitimitet.
Kopredsedavajući Privremenog nadzornog tela za praćenje medija, Rade Veljanovski, kaže da "REM ne radi dovoljno i po zakonu, i da se zato formira Nadzorno telo za medije." Po njemu, ideja je da ovo telo ne zameni REM, već da "pomogne da se više poštuju zakoni i da stalno podseća regulatora šta su njegove obaveze". Drugim rečima, potrebno nam je novo telo koje će ukazivati da važeći Zakon o elektronskim medijima u članu 47. precizno definiše da je pružalac medijske usluge dužan da "u toku predizborne kampanje registrovanim političkim strankama, koalicijama i kandidatima obezbedi zastupljenost bez diskriminacije".
Upravo zbog toga je teško razumljivo da su posle svih ovih godina, usvojenih izveštaja, kritičkih analiza, predloga, strategija i zakona, predstavnici Evropskog parlamenta aminovali nastanak jednog ovakvog tela zato što REM suštinski ne radi posao zbog kojeg je po zakonu osnovan.
Šest predstavnika koje je REM predložio za sastav ovog privremenog tela samo za sebe dovoljno govori. Bivši član Saveta REM-a Slobodan Cvejić je to lepo sublimirao u konstataciji da je REM u Privremeno nadzorno telo za praćenje izbora izabrao "političku reprezentaciju, a ne stručnu".
Korak dalje otišla je novinarka Maja Divac, koja je na Tviteru ogolila stvar do kraja: "Koji su "majstori" ovi iz REM-a, predložili sami sebe za članove Nadzornog tela za medije tokom izbora! A da oni dobro rade u REM-u, ne bi ni bilo potrebe za ovim nadzornim telom! Nije im palo na pamet da predlože nekog nezavisnog eksperta. Kakvi hohštapleri! Ovo ne sme da prođe!"
Sa druge strane, opozicija još nije popunila svih šest mesta što, i pored činjenice da su kopredsedavajući Olivera Zekić i Rade Veljanovski, do daljeg daje prevlast predstavnicima REM-a u ovom telu. Nadam se da će Stevan Ristić, kao predstavnik Stranke moderne Srbije, uspeti da se izbori sa izazovima rada u ovom privremenom telu. Slične izazove iz domena bezbednosti nismo uspeli da prevladamo sa drugim koleginicama i kolegama tokom kratkotrajnog zajedničkog rada u Radnoj grupi za bezbednost i zaštitu novinara, u kojoj je Stevan predstavljao Asocijaciju medija, a ja ANEM.
Privremena kopija REM-a pokazuje suštinu problema koji od svog nastanka imamo sa RRA/REM. Iako se u zvaničnim izveštajima REM-a navodi da "komercijalne televizije ne ispunjavaju ni minimalne uslove na koje su se obavezale, čime krše propisane norme za korišćenje nacionalnih frekvencija kao javnog dobra", ništa se tim povodom ne preduzima.
Umesto zaštite javnog interesa, Regulator godinama štiti sebe samog, pravdajući se nesavršenošću pravnog okvira u kojem se uvek nađe neka "rupa u zakonu". Ostaje nam da pratimo da li će privremeno nadzorno telo ispuniti svoju funkciju kojom institucionalno abolira REM za njegov dosadašnji nerad. I šta će se desiti ako više-manje sve bude isto kao i do sada?
Tekst Verana Matića prvobitno je objavljen na sajtu Javni servis.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui
Tuga i bes
05.11.2024.•
2
Neko je pametno napisao "Kad mnogo boli, ćutim". Nemanje reči, ostanak bez teksta, muk i tišina najčešće su tu kao deo one strašne ponavljajuće noćne more.
Poslednja dva ministra građevinarstva - Vesić i Toma Mona. To je sve što treba da znate
02.11.2024.•
76
Poslednja dva čoveka zadužena za resor građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u Srbiji bili su Goran Vesić i Tomislav Momirović.
Terorizam optimizmom
25.10.2024.•
11
Tokom prošle nedelje smejali smo se na internetu jednom videu: žena je na pijaci u zanosu neke sreće rekla kako voli da dođe tu i priča, kako kaže, o tako običnim i jednostavnim stvarima.
Rat u Ukrajini: Daleko, daleko od primirja
22.10.2024.•
3
Uskoro će tri godine kako su Rusija i Ukrajina zaratile.
Vek Čkalje: Ne postoji lek za smeh
17.10.2024.•
0
"Poseban aspekt Čkaljine komedije bio je njena asocijativnost: svaki put kada bi se njegovo lice pojavilo, pokrenulo bi se sećanje na sve njegove likove..."
Globalna neoliberna žurka: Dovoljno je puko preživljavanje
15.10.2024.•
2
Svetski dan dostojanstvenog rada prošao je u Srbiji veoma skromno, praktično neprimetno.
Gde ide Vučić, a gde Srbija
11.10.2024.•
11
Nije sporno da američki ambasador Kristofer Hil ima velik uticaj na dešavanja u Srbiji.
Šta će obezbeđenje u školama - u moje vreme nije bilo toga!
04.10.2024.•
12
"U moje vreme škola nije imala obezbeđenje. Nije bilo incidenata, tek po neka tuča", rekao je jedan tata oštro se suprotstavljajući ovom konceptu koji nas, izgleda, svakog septembra duboko uznemiri.
Nebojša Čović jači od "rampe"
04.10.2024.•
7
Košarkaški savez Srbije ima novog predsednika - Nebojšu Čovića.
Milica Babica: Demografče mi dadni jedno, da nas vidi Srbija
27.09.2024.•
23
Davne 2012. godine upoznala sam nekog lika na internetu. Bio je najlepši, najdivniji i najinteresantniji od svih likova do tada.
Muke sa vodom: I za slanu ima rešenja
18.09.2024.•
2
Tokom pakleno toplog leta kakvo se ne pamti, mnogi srpski gradovi su se itekako mučili sa vodom, posebno sa vodom za piće.
Najcrnji bombarderi - vojni rok za koga?
16.09.2024.•
19
Strategija vlasti kada je u pitanju povratak obaveznog vojnog roka, ali i marketing koji prati ovu odluku, toliko je loša da ju je neprijatno pratiti.
Nestašice vode - možemo li ih sprečiti?
16.09.2024.•
4
Paklena tromesečna suša primorala nas je da ovog leta i te kako povedemo računa o vodi, kako pijaćoj, tako i onoj koja se koristi za druge ljudske potrebe ili u industriji, poljoprivredi i rudarstvu.
Ko je ovde debeo?
13.09.2024.•
13
Trendovi današnjice koji se bave diktiranjem onoga kako treba da živimo, kako da se ponašamo, da mislimo i da radimo nameću nekoliko ključnih stvari.
Duško Bogdanović: Naši u sportu - nekad i sad
10.09.2024.•
5
Bio je to početak, dugog, toplog, izuzetno zanimljivog, leta.
Ovo je priča o mamikama i "maminim prvacima"
05.09.2024.•
17
Danima gledamo objave na internetu pretrpane đacima, a najviše prvacima.
Vučić bliže Parizu, Moskva izgleda daleko
02.09.2024.•
15
Srbija se ovih dana našla u centru političke pažnje cele Evrope, a i drugi obližnji regioni su pažljivo pratili posetu francuskog predsednika Emanuela Makrona Beogradu.
Kurska ofanziva: Ravnoteža straha ili primat nuklearnog oružja
28.08.2024.•
8
Naš sugrađanin Jan Klinko, dobronamerni 70-godišnji nuklearni inženjer koji je ceo radni vek proveo u "Elektrovojvodini", ovih dana je zabrinut i zamišljen.
Misteriozni "Projekat 2025": O čemu je, u stvari, reč?
24.08.2024.•
3
Ekstremistički republikanski političari i imenovani funkcioneri prednjače u podršci "Projektu 2025", ali obe velike stranke podržavaju izgradnju ratne ekonomije.
Pravo na gaženje građana
17.08.2024.•
1
"Vlast nam je i do sada pružala primere nekažnjenog divljanja u saobraćaju ali to je bilo rezervisano samo za pripadnike 'elite'".
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar