Struja - kajaćeš se ako kupiš jeftino
Prvi snežni i hladni dani samo su ogoleli stanje u koje je, nakon nekoliko decenija izostanka ulaganja u nove elektrane a zakidanja pri remontima i tekućem održavanju, zapala Elektroprivreda Srbije.
Foto: 021.rs
Ne tako davno bio je to sistem za ponos.
Čim je zasnežilo, a temperatura se sasvim približila ništici, u Srbiji su počeli ozbiljni problemi sa strujom. Što je još gore, ni vlast ne krije da ne može brzo da ih sanira, a kamoli da ih reši. Ne krije se ni da bi sličnih nevolja moglo da bude i tokom dolazeće zime. Stvar je u tome da je u jednom trenutku iz rada ispalo ni manje ni više nego proizvodnih pogona snage 2.450 megavata, trećina ukupnog kapaciteta srpske elektroprivrede.
Ugalj nije gorivo
Sva su iz termalnog segmenta koji čini od 70 do 73 odsto domaće proizvodnje i smatra se okosnicom sistema. Razlog je ugalj niske kaloričnosti, sa previše sumpora i gline. Toliko je loš da se ne može izvesti. Pre nego što se ubaci u peći TENT A i TENT B u Obrenovcu, mora da se oslobodi sumpora i vlage. U svakom slučaju, ostaje slabe kaloričnosti što bitno utiče na efikasnost energana.
Prvi sneg, sa mnogo vlage i stoga teži nego što je ubičajeno, dodatno je ovlažio gorivo upravo u najgori čas. Baš kada je za upotrebu pristigao ugalj čak i za naše prilike izuzetno nekvalitetan, pa su uobičajene količine za pojačanje kaloričnosti dodavanog mazuta bile nedovoljne.
Smeša, praktično, više nije mogla da se koristi kao gorivo. Drugi problem u energetskom sistemu bili su česti kvarovi u distribuciji na niskom naponu, dok je snažan vetar lako obarao bandere koje još uvek čine trećinu stubova u energetskoj mreži Srbije.
Nije teško zaključiti da Srbija, nekada veliki izvoznik struje u ostale republike bivše Jugoslavije, sada jedva da ima proizvodnju za domaće potrebe. Kapaciteti su prenapregnuti. Kada jedan blok ispadne iz pogona, ostali postaju preopterećeni i slede uzastopni ispadi. Tako smo proteklih dana uvozili do četvrtinu domaće potrošnje struje. Samo u tri dana, od 12. do 14. decembra, na struju smo, po kalkulaciji koja se mogla čuti u opozicionim krugovima, izdvojili više od 28 miliona evra.
Milijarda za uvoz struje
Deluje mnogo, ali cena struje je ovih dana na istorijskom maksimumu. Uostalom, i sam predsednik Vučić je izjavio da su EPS i Srbijagas u protekla tri meseca od Narodne banke Srbije otkupili 500 miliona evra i do marta naredne godine će još 250 miliona. Sve zarad uvoza struje i gasa. Vidljivo je i da su ispadi u velikoj meri posledica starosti energana i nedovoljnog održavanja pojedinih blokova.
Svedoci smo, zapravo, tipičnih posledica izostanka ulaganja, kako u nove pogone tako i u remonte i popravke. Razlog je manjak novca sa kojim se EPS decenijama suočava. Manjak je, međutim, posledica izrazito niske cene struje u Srbiji, 7,8 evrocenta za kilovat.
Trenuto, u celoj Evropi cena struje za potrošnju domaćinstava niža je samo u Ukrajini 4,4 i Makedoniji 7,5 evrocenta. Naši susedi u BiH plaćaju 9,3, Crnogorci 10,3 Albanci 9,5. Potrošači Hrvatske 14,2 a Slovenije 16,3 evrocenta. U većini kontinentalnih država građani kilovat plaćaju između 19 i 21, dok je u Nemačkoj, Danskoj i Belgiji cena premašila 31 evrocent.
Niska cena struje ostavila je EPS bez dovoljno prihoda. Kako srpski kupci već jako dugo jeftino plaćaju struju, novca je ponestalo ne samo za ulaganja u nove pogone, već i za obavljanje kvalitetnog remonta i održavanje sistema kako bi trebalo. Usled višedecenijskog manjka novca, od novih pogona nije bilo ništa, a i ulaganja u elektromrežu i rudarski segment su bila daleko ispod potrebnog.
Linijom manjeg otpora
Došlo se dotle da je sistem počeo da se urušava, žargonski kazano, već na prve spoljne nepogode poput vlažnog snega. Srpski potrošač je sada u prilici da uviđa mudrost češke poslovice "kajaćeš se ako kupiš jeftino". Decenijama je pristajao da zarad nešto više dinara u džepu biva saučesnik u izrabljivanju elektroprivrede, dugo vremena glavne uzdanice srpske ekonomije.
Međutim, odgovornost je manje do kupca, mnogo više do političara i to onih sa vrha koji i određuju cenu električne energije, u poslednje vreme doduše samo za potrošnju domaćinstava. Mada je svakom bilo jasno da sa politkom potcenjene cene energije EPS srlja u propast, nikome nije ni palo na pamet da povisi cenu, makar do bosanskog nivoa, i tako najvećem preduzeću omogući snažan investicioni ciklus.
Svi su išli linijom manjeg otpora, niskom cenom potkupljivali potencijalne glasače a zarad što dužeg opstanka na vlasti. Ovih dana vidimo kuda vodi ovakav pristup upravljanju državom.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui
Bolji život - da ga zgrabim
21.11.2024.•
3
Poslanici i odbornici prethodnih dana blokirali su ulaz u sud u Novom Sadu u nameri da ukaže na rad istražnih, kako se to kaže, organa.
Gde se vidite za pet godina?
15.11.2024.•
21
Na internetu je pravu buru pre nekog vremena izazvala objava jednog od brojnih "preduzetnika".
Da li je Tramp zaista pobedio?
13.11.2024.•
26
Nekoliko dana nakon predsedničkih izbora u SAD, sa druge strane Atlantika stižu neočekivani glasovi da kandidat Republikanske stranke Donald Tramp - nije pobednik.
Tuga i bes
05.11.2024.•
7
Neko je pametno napisao "Kad mnogo boli, ćutim". Nemanje reči, ostanak bez teksta, muk i tišina najčešće su tu kao deo one strašne ponavljajuće noćne more.
Poslednja dva ministra građevinarstva - Vesić i Toma Mona. To je sve što treba da znate
02.11.2024.•
76
Poslednja dva čoveka zadužena za resor građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u Srbiji bili su Goran Vesić i Tomislav Momirović.
Terorizam optimizmom
25.10.2024.•
12
Tokom prošle nedelje smejali smo se na internetu jednom videu: žena je na pijaci u zanosu neke sreće rekla kako voli da dođe tu i priča, kako kaže, o tako običnim i jednostavnim stvarima.
Rat u Ukrajini: Daleko, daleko od primirja
22.10.2024.•
3
Uskoro će tri godine kako su Rusija i Ukrajina zaratile.
Vek Čkalje: Ne postoji lek za smeh
17.10.2024.•
0
"Poseban aspekt Čkaljine komedije bio je njena asocijativnost: svaki put kada bi se njegovo lice pojavilo, pokrenulo bi se sećanje na sve njegove likove..."
Globalna neoliberna žurka: Dovoljno je puko preživljavanje
15.10.2024.•
2
Svetski dan dostojanstvenog rada prošao je u Srbiji veoma skromno, praktično neprimetno.
Gde ide Vučić, a gde Srbija
11.10.2024.•
11
Nije sporno da američki ambasador Kristofer Hil ima velik uticaj na dešavanja u Srbiji.
Šta će obezbeđenje u školama - u moje vreme nije bilo toga!
04.10.2024.•
12
"U moje vreme škola nije imala obezbeđenje. Nije bilo incidenata, tek po neka tuča", rekao je jedan tata oštro se suprotstavljajući ovom konceptu koji nas, izgleda, svakog septembra duboko uznemiri.
Nebojša Čović jači od "rampe"
04.10.2024.•
7
Košarkaški savez Srbije ima novog predsednika - Nebojšu Čovića.
Milica Babica: Demografče mi dadni jedno, da nas vidi Srbija
27.09.2024.•
23
Davne 2012. godine upoznala sam nekog lika na internetu. Bio je najlepši, najdivniji i najinteresantniji od svih likova do tada.
Muke sa vodom: I za slanu ima rešenja
18.09.2024.•
2
Tokom pakleno toplog leta kakvo se ne pamti, mnogi srpski gradovi su se itekako mučili sa vodom, posebno sa vodom za piće.
Najcrnji bombarderi - vojni rok za koga?
16.09.2024.•
19
Strategija vlasti kada je u pitanju povratak obaveznog vojnog roka, ali i marketing koji prati ovu odluku, toliko je loša da ju je neprijatno pratiti.
Nestašice vode - možemo li ih sprečiti?
16.09.2024.•
4
Paklena tromesečna suša primorala nas je da ovog leta i te kako povedemo računa o vodi, kako pijaćoj, tako i onoj koja se koristi za druge ljudske potrebe ili u industriji, poljoprivredi i rudarstvu.
Ko je ovde debeo?
13.09.2024.•
13
Trendovi današnjice koji se bave diktiranjem onoga kako treba da živimo, kako da se ponašamo, da mislimo i da radimo nameću nekoliko ključnih stvari.
Duško Bogdanović: Naši u sportu - nekad i sad
10.09.2024.•
5
Bio je to početak, dugog, toplog, izuzetno zanimljivog, leta.
Ovo je priča o mamikama i "maminim prvacima"
05.09.2024.•
17
Danima gledamo objave na internetu pretrpane đacima, a najviše prvacima.
Vučić bliže Parizu, Moskva izgleda daleko
02.09.2024.•
15
Srbija se ovih dana našla u centru političke pažnje cele Evrope, a i drugi obližnji regioni su pažljivo pratili posetu francuskog predsednika Emanuela Makrona Beogradu.
Komentari 24
Pićuka
Y
Čime se bavi Zvonko ?
Rahmanjinov
Sami zaključite šta sledi .
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar