Ubijanje siromašnih: Rusiji i Ukrajini potrebno ulaganje u razvoj, ne besmisleni rat
Na osnovu intenziteta borbi i razaranja u Ukrajini, manje upućen posmatrač bi mogao pomisliti da su obe strane u sukobu bogate države koje sebi mogu da priušte razaranje postojeće imovine.
Međutim, reč je o zemljama u kojima su prosečne zarade niže čak i od skromnih plata u Srbiji. U Ukrajini prosečna zarada je jedva 410 evra, u Rusiji 590.
Čuveni vojskovođa i ratnik Napoleon je redovno isticao da je u ratu najvažnije imati što više novca, te da je mogućnost izdvajanja što veće svote u vojnu industriju i borbene operacije odlučujuće za ishod sukoba. Stoga nije iznenađenje da su kroz istoriju ratne pohode preduzimale pre svega najveće sile, kako vojno, tako i ekonomski posmatrano. Rat košta, i to užasavajuće mnogo.
Pošast korupcije
Ali, sukobi u Ukrajini su i po ovom pitanju iznenađujući. Obe strane su, mereno evropskim kriterijumima, zapravo siromašne države, Ukrajina upravo najsiromašnija na Starom kontinentu. Da apsurd bude veći, obe države raspolažu znatnim prirodnim i rudnim bogatstvom, imaju radnu snagu veoma dobro obrazovanu, posebno u tehničko-tehnološkim disciplinama, više nego solidna naučna istraživanja... Ipak, po standardu života tavore godinama, beleže negativan demografski trend i odliv mladog stanovništva.
Ukrajina je bila najrazvijenija republika u bivšem Sovjetskom Savezu. Kao najzapadnija, tretirana je kao svojevrsni izlog prema kapitalističkom svetu, pa je prva komunistička država podsticala razvoj ove republike. I danas je Ukrajina velesila u nuklearnim tehnologijama i u većem broju sofisticiranih disciplina. Kroz Ukrajinu prolaze i najvažnije evropske saobraćajne, gasovodne i naftovodne transverzale.
Međutim, nakon osamostaljivanja, politička scena Ukrajine se pokazala prilično lošom kada je reč o ekonomskom razvoju države. Privatizacija se preobrazila u prisvajanje nekadašnje državne imovine od strane nekoliko stotina tajkunskih porodica, dok je celo društvo zahvatila epidemija korupcije. Po ovoj pošasti Ukrajine je već decenijama najgora ne samo u Evropi.
Očajan demografski trend
Posledice opšte društvene destrukcije drastično su se odrazile i na svakodnevni život u državi koja je po prostranstvu izuzetno plodnih njiva veća od Francuske. Već godinama Ukrajina je najsiromašnija država u Evropi, u kojoj je standard niži čak nego na Kosovu. Tako je lane bruto nacionalni proizvod ove države sa 42 miliona stanovnika bio oko 142 milijarde dolara, tek 3.400 po glavi stanovnika.
Izvoz i uvoz od samo 54, odnosno 49,5 milijardi ukazuje da je reč o ekonomiji nedovoljno povezanoj sa svetskom. Posao u svojoj zemlji nije našlo gotovo tri miliona radno sposobnih, pa su ga potražili širom globusa. Prosečna zarada je tek u januaru dostigla 408 evra, pa ne čudi da već godinama državu zahvata sve gori demografski trend. Za tri deccenije od raspada SSSR-a, broj stanovnika je smanjen za oko 6,5 miliona.
Ista boljka, očajan demografski trend, muči i Rusiju. Pre tri decenije, Rusija je brojala oko 156, danas tek 144 miliona žitelja. Mladi takođe napuštaju državu u potrazi za boljim poslom i životnim standardom. U Rusiji zvanično gotovo da nema nezaposlenih. Naprotiv, milioni radnika iz Ubekistana, Turkmenistana, Jermenije, Ukrajine, Tadžikistana... radno mesto su našli u Moskvi, Petrovgradu ili na Dalekom istoku. Međutim, kada bi se primenili evropski kriterijumi, pokazao bi se ne tako mali višak zaposlenih. Efikasnost rada je neobično niska.
Luksuz u prestonici, čemer u provinciji
Bruto nacionalni dohodak je prošle godine iznosio oko 1.730 milijardi dolara, otprilike 12.000 dolara po glavi stanovnika. To što je tri i po puta viši nego u Ukrajini je varka. Poređenja radi, Italija sa 61 milionom stanovnika je imala BDP od 1.940 milijardi, Francuska sa 68 miliona žitelja 2.280 milijardi evra. Prosečna zarada je oko 590 evra, međutim velike su regionalne razlike.
Tako je prosek plata u dvanaestomilionskoj Moskvi oko 1.150 evra, bezmalo dvostruko viši od proseka za celu zemlju, dok u petomilionskom Petrovgradu premašuje 900 evra. Međutim, u većini manjih gradova po unutrašnjosti prosečna zarada je ispod 450 evra. Mada niske cene goriva i struje čine život lakšim, u Rusiji je četvoročlanoj porodici živeti sa 900 evra mesečno, dakle sa dve prosečne provincijske zarade, poprilično teško.
Nevolja Rusije je i prevelika oslonjenost na fosilna goriva i energente. Oko 40 odsto budžeta potiče od fosila, dok udeo nafte, gasa, metala i sirovina u izvozu dostiže nedopustivo visokih 78 odsto. Dnevno, iz Rusije se prosečno izvozi pet miliona barela nafte i 2,5 miliona barela naftnih prerađevina, te oko 500 miliona kubika gasa, što je prihod od gotovo 750 miliona dolara.
Izvoz oružja pojedinih godina premašuje 25 milijardi, ali ima sezona kada ne dostiže ni 10 milijardi dolara. Unazad nekoliko godina, ova država je povratila davnašnji status izvoznice poljoprivrednih proizvoda. Do nedavno veliki uvoznik hrane, Rusija je prošle godine izvezla žitarica, uljarica, ulja, mesa u visini od 42 milijarde evra, naspram 22 milijarde pre deset sezona.
Vojni budžeti
Inače Ukrajina je posledjih godina izdvajala oko 4,5 odsto BDP na vojsku, dok se izdvajanja Rusije kreću oko četiri odsto BDP, odnosno oko 60 milijardi dolara godišnje. Primera radi, Kina u vojni budžet godišnje izdvaja 450, SAD čak 780 milijardi dolara. Međutim, evropske države u proseku izdvajaju tek nešto više od jedan odsto, pa je prethodni američki predsednik Donald Tramp pola mandata utrošio zahtevajući od evropskih saveznica da u NATO budžet uplaćuju davno dogovorenih dva odsto nacionalnog BDP-a.
Inače, upravo Rusija dobro zna posledice međunarodnih sankcija. Pre osam godina dogodila se prva etapa rusko-ukrajinskog sukoba, kada je Moskva aneksirala poluostrvo Krim. Uvedene su sankcije, posledice su kontinuiran pad nacionalnog BDP sa 2.280 milijradi dolara, koliko je iznosio 2013. godine, na prošlogodišnjih 1.730 milijardi.
Pojedini ekonomski parametri pokazuju da je ekonomski potencijal Rusije mnogo veći. Tako je javni dug tek 18, ukupan spoljnji dug tek 29 odsto BDP-a. Poređenja radi, javni dug Ukrajine premašivao je 85 odsto nacionalnog BDP-a. Rusija ima i iznenađujuće visoke devizne rezerve, čak 640 milijardi evra, što je u visini jednoipogodišnjeg izvoznog prihoda. Međutim, ove snažne pozicije nisu korišćene za uvećanje ulaganja u razvoj, već su čuvane za neka teža vremena koja sada nailaze.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui
Gde se vidite za pet godina?
15.11.2024.•
21
Na internetu je pravu buru pre nekog vremena izazvala objava jednog od brojnih "preduzetnika".
Da li je Tramp zaista pobedio?
13.11.2024.•
26
Nekoliko dana nakon predsedničkih izbora u SAD, sa druge strane Atlantika stižu neočekivani glasovi da kandidat Republikanske stranke Donald Tramp - nije pobednik.
Tuga i bes
05.11.2024.•
7
Neko je pametno napisao "Kad mnogo boli, ćutim". Nemanje reči, ostanak bez teksta, muk i tišina najčešće su tu kao deo one strašne ponavljajuće noćne more.
Poslednja dva ministra građevinarstva - Vesić i Toma Mona. To je sve što treba da znate
02.11.2024.•
76
Poslednja dva čoveka zadužena za resor građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u Srbiji bili su Goran Vesić i Tomislav Momirović.
Terorizam optimizmom
25.10.2024.•
12
Tokom prošle nedelje smejali smo se na internetu jednom videu: žena je na pijaci u zanosu neke sreće rekla kako voli da dođe tu i priča, kako kaže, o tako običnim i jednostavnim stvarima.
Rat u Ukrajini: Daleko, daleko od primirja
22.10.2024.•
3
Uskoro će tri godine kako su Rusija i Ukrajina zaratile.
Vek Čkalje: Ne postoji lek za smeh
17.10.2024.•
0
"Poseban aspekt Čkaljine komedije bio je njena asocijativnost: svaki put kada bi se njegovo lice pojavilo, pokrenulo bi se sećanje na sve njegove likove..."
Globalna neoliberna žurka: Dovoljno je puko preživljavanje
15.10.2024.•
2
Svetski dan dostojanstvenog rada prošao je u Srbiji veoma skromno, praktično neprimetno.
Gde ide Vučić, a gde Srbija
11.10.2024.•
11
Nije sporno da američki ambasador Kristofer Hil ima velik uticaj na dešavanja u Srbiji.
Šta će obezbeđenje u školama - u moje vreme nije bilo toga!
04.10.2024.•
12
"U moje vreme škola nije imala obezbeđenje. Nije bilo incidenata, tek po neka tuča", rekao je jedan tata oštro se suprotstavljajući ovom konceptu koji nas, izgleda, svakog septembra duboko uznemiri.
Nebojša Čović jači od "rampe"
04.10.2024.•
7
Košarkaški savez Srbije ima novog predsednika - Nebojšu Čovića.
Milica Babica: Demografče mi dadni jedno, da nas vidi Srbija
27.09.2024.•
23
Davne 2012. godine upoznala sam nekog lika na internetu. Bio je najlepši, najdivniji i najinteresantniji od svih likova do tada.
Muke sa vodom: I za slanu ima rešenja
18.09.2024.•
2
Tokom pakleno toplog leta kakvo se ne pamti, mnogi srpski gradovi su se itekako mučili sa vodom, posebno sa vodom za piće.
Najcrnji bombarderi - vojni rok za koga?
16.09.2024.•
19
Strategija vlasti kada je u pitanju povratak obaveznog vojnog roka, ali i marketing koji prati ovu odluku, toliko je loša da ju je neprijatno pratiti.
Nestašice vode - možemo li ih sprečiti?
16.09.2024.•
4
Paklena tromesečna suša primorala nas je da ovog leta i te kako povedemo računa o vodi, kako pijaćoj, tako i onoj koja se koristi za druge ljudske potrebe ili u industriji, poljoprivredi i rudarstvu.
Ko je ovde debeo?
13.09.2024.•
13
Trendovi današnjice koji se bave diktiranjem onoga kako treba da živimo, kako da se ponašamo, da mislimo i da radimo nameću nekoliko ključnih stvari.
Duško Bogdanović: Naši u sportu - nekad i sad
10.09.2024.•
5
Bio je to početak, dugog, toplog, izuzetno zanimljivog, leta.
Ovo je priča o mamikama i "maminim prvacima"
05.09.2024.•
17
Danima gledamo objave na internetu pretrpane đacima, a najviše prvacima.
Vučić bliže Parizu, Moskva izgleda daleko
02.09.2024.•
15
Srbija se ovih dana našla u centru političke pažnje cele Evrope, a i drugi obližnji regioni su pažljivo pratili posetu francuskog predsednika Emanuela Makrona Beogradu.
Kurska ofanziva: Ravnoteža straha ili primat nuklearnog oružja
28.08.2024.•
8
Naš sugrađanin Jan Klinko, dobronamerni 70-godišnji nuklearni inženjer koji je ceo radni vek proveo u "Elektrovojvodini", ovih dana je zabrinut i zamišljen.
Komentari 14
JackReacher011
ako je dozvoljeno postaviti link https://www.youtube.com/watch?v=4U7zTtTVl1U
AKO NE OBRISITE!!
TT
Deda
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar