Piše prof. Kostić: Drugačiji pogled na rezultate izbora ili zašto sam prezadovoljan

Ja sam lično potpuno prezadovoljan rezultatima izbora.
Piše prof. Kostić: Drugačiji pogled na rezultate izbora ili zašto sam prezadovoljan
Foto: 021.rs (ilustracija/021.rs/Nova S)

Ovo što se desilo je gotovo najbolje što je moglo da se desi u ovom trenutku - trenutku kada je apsolutno sve, od međunarodnih odnosa, preko vremenske prognoze, išlo na ruku A. Vučiću i SNS. 

Ad 1. SNS je upravo, to izgleda da niko nije uspeo da primeti, izgubio parlamentarnu većinu. Na izborima 2014. godine SNS je imao 158 poslanika i mogao je sam da napravi Vladu. Na izborima 2016. godine SNS je imao 131 poslanika i mogao je sam da napravi Vladu. Na izborima 2020. godine SNS je imao 188 poslanika i ne samo da je sam mogao da napravi Vladu, nego je mogao sam da menja Ustav. 
 
Na ovih 188 poslanika treba dodati i 11 poslanika SPAS-a koji je tada ušao u Skupštinu. Sada će SNS imati manje od 126 poslanika i ne može sam da napravi Vladu. Takođe, SNS lista je koalicija, pa od ovih 126 poslanika jedan deo ide da se podeli Gospodarevim klovnovima kao što su SPO, SDP, PS.  
 
Ergo SNS i Aleksandar Vučić su izgubili na ovim izborima blizu 80 poslaničkih mesta, kao i mogućnost da sami formiraju Vladu. Ja ne znam kako se ovo zove ako ne poraz.
Ad 2. Aleksandar Vučić je do juče sam mogao da menja Ustav. Bez SPS-a. Od danas SNS ni sa SPS više ne može da menja ustav. Nije im dovoljna čak ni Milica Zavetnica.  
 
Ad 3. Skretanje u desno je potpuna budalaština koja ima za cilj da pošalje poruku Zapadu, ali i domaćoj javnosti. Godine 2016. - pre 6 godina, na izborima u Srbiji su SRS i Vojislav Šešelj dobili preko osam odsto glasova i imali su 22 poslanička mandata. To je više nego Dveri i Milica Zavetnica zajedno. A složićemo se da je ludilo SRS jednako ludilu Boška i Milice. 
 
DSS je sa POKS-om sada dobio 5,4 odsto, a 2016. je imao pet odsto, doduše zajedno da Dverima. Desničarski glasovi su se samo preraspodelili, ali je njihov broj isti kao što je bio 2016. godine. Odnosno, ekstremna desnica nije apstinirala i nije otišla Vučiću.  Uz ukrajinsku krizu i rusofilske napade besnila ovo uopše nije loš rezultat. Naročito ako se uzme u obzir to da su bar dve desničarske liste imale potpunu finansijsku i medijsku podršku vlasti. DSS i Zavetnici. A Bošku je vetar u leđa dao i Vučićev najomiljeniji lekar Nestorović. Sudbina Suverenista lepo dokazuje ovaj zaključak.
 
Ad 4. Demokratske snage (Ujedinjeni za Srbiju i Moramo) u srpskom parlamentu imaju oko 50 poslanika. To je više nego što su imale sve zajedno sa Radulovićevim DJB 2016 (pet poslanika više) i značajno više nego što su imale 2014. godine (15 poslanika više). Iako je vlast učinila sve da ovaj spektar srpske politike potpuno uništi.  
 
 
Ad 5. U Beogradu je SNS 2018. godine imao 45 odsto glasova i 64 mandata (od 110). Šapićev SPAS je imao još devet odsto i 12 mandata. Drugim rečima na ove izbore SNS je izlazio sa 54 odsto od ukupnih glasova i 76 mandata ili 70 odsto svih odbornika. Posle četiri godine SNS sa utopljenim SPAS-om ima 38 odsto glasova i 47-48 odbornika. Mislim da se ovo samo i jedino može nazvati porazom.   
 
SPS je sada prošao nešto bolje nego 2018. (sa šest na blizu sedam odsto), ali ima isti broj mandata. SPS, SNS i SPAS su ušli u trku sa  60 odsto glasova u Beogradu (i to svih glasova) - jer toliko su imali 2018. godine i 84 mandata od 110. Sada su došli do 45 odsto (koliko je samo SNS imao 2018. godine) i 55 ili 56 mandata. Kako ovo nije poraz meni nije jasno.
Ad 6. U Beogradu je jedna nova snaga, Moramo, sama, bez para, bez podrške čak i opozicionih medija koji su je dosta dosledno ignorisali, uspela da ostvari dvocifren rezultat. Bez kompromisa po bilo kom ideološkom pitanju i sa znatno, znatno manje para i medijskog prostora, Moramo je postiglo gotovo dva puta bolji rezultat u Beogradu od npr. LDP-a 2008. godine. Takođe, Moramo je na parlamentarnim izborima ostvarilo skoro pet odsto, čak i bez kostura partijske organizacije po Srbiji, a da nije išlo zajedno sa nekom manjinskom listom kako bi se tu obezbedili glasovi - što su ranije po pravilu radile liberalne političke grupacije. Imamo novo, od svih neželjeno, spontano čedo srpskog političkog sistema i tek ćemo da vidimo šta to dete može da uradi.  
 
Ad 7. Pošto je opoziciji oteo 2,5 odsto glasova i verovatno obezbedio da SNS nastavi da vlada u Beogradu, verovatno će Boris Tadić otići u političku penziju. Zajedno sa Vojislavom Šešeljom.
 
Komentar prof. dr Svetislava Kostića preuzet je, uz dozvolu, sa njegovog ličnog Fejsbuk profila.
  • Malo igro,sad ne vis

    06.04.2022 05:57
    Matematicki ispravno
    Analiza matematicki ok. Politicki pokazuje slabljenje Sns, ali I sporost tog procesa -do nivoa gubitka vlasti ove ekipe-Sns,Sps I sateliti. ( A to se u boljem sledecem izbornom rezultatu verovatno I nece desiti, zbog nespremnosti vlasti na gubitak iste na izborima!.)USA I Vb ga nece oterati Kai BT, vec kao SM.
  • Arman

    05.04.2022 18:43
    Izbori
    Optuživati desnicu da služi Vučiću je još jedna priča Za Vučića jer su oni jedina opozicija a ne ovi đilasi i ponoši koji rade za Vučića 24/7
  • Analitičar

    05.04.2022 18:40
    Poštovani profesore,
    Hvala Vam na utemeljenoj analizi urađenoj u kratkom vremenu a sa veoma važnim porukama.
    Ovom narodu, građaninu, očigledno nedostaje više ovakvih inputa.
    Hvala 021 što ste preneli integralan status.
    Ograničen komentar nije baš najbolji način da se prenese toliki tekst :-)

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui

Bolji život - da ga zgrabim

Poslanici i odbornici prethodnih dana blokirali su ulaz u sud u Novom Sadu u nameri da ukaže na rad istražnih, kako se to kaže, organa.

Da li je Tramp zaista pobedio?

Nekoliko dana nakon predsedničkih izbora u SAD, sa druge strane Atlantika stižu neočekivani glasovi da kandidat Republikanske stranke Donald Tramp - nije pobednik.

Tuga i bes

Neko je pametno napisao "Kad mnogo boli, ćutim". Nemanje reči, ostanak bez teksta, muk i tišina najčešće su tu kao deo one strašne ponavljajuće noćne more.

Terorizam optimizmom

Tokom prošle nedelje smejali smo se na internetu jednom videu: žena je na pijaci u zanosu neke sreće rekla kako voli da dođe tu i priča, kako kaže, o tako običnim i jednostavnim stvarima.

Vek Čkalje: Ne postoji lek za smeh

"Poseban aspekt Čkaljine komedije bio je njena asocijativnost: svaki put kada bi se njegovo lice pojavilo, pokrenulo bi se sećanje na sve njegove likove..."

Stotka

Konzolom u našim glavama u detinjstvu upravlja radost. To znamo i sami, a i videli smo u čuvenom Diznijevom crtaću.

Nestašice vode - možemo li ih sprečiti?

Paklena tromesečna suša primorala nas je da ovog leta i te kako povedemo računa o vodi, kako pijaćoj, tako i onoj koja se koristi za druge ljudske potrebe ili u industriji, poljoprivredi i rudarstvu.

Ko je ovde debeo?

Trendovi današnjice koji se bave diktiranjem onoga kako treba da živimo, kako da se ponašamo, da mislimo i da radimo nameću nekoliko ključnih stvari.