Dogovor vlasti sa paorima ne može da sakrije katastrofalnu odluku Vlade radi pobede SNS na izborima
Nedavni seljački bunt najavljen je gromko, paori su desetak dana činili poprilično nevolja Novosađanima u gradskom saobraćaju.
Foto: 021.rs
Međutim, kraj protesta dogodio se nekako mlitavo, čak i bez zvanične objave. Poljoprivrednici su iznenada povukli traktore sa uličnih barikada, ne toliko zadovoljni što su od države nekako izmoljakali pomoć, više u nadi da će uspeti da kako-tako prebrode groznu sušnu godinu.
Nasuprot tome, Vlada Srbije u tehničkom mandatu je celu priču vodila kao izraz podrške poljoprivredi i uspela je da se već od drugog, trećeg dana protesta zaboravi na osnovni povod bunta, očajnu prolećnu odluku da zabrani izvoz pšenice i suncokretobog ulja, i to kada je cena oba proizvoda na svetskim berzama beležila istorijski pik.
Kobna odluka Vlade Srbije
Podsetimo, cena pšenice se kretala oko 390 evra po toni, suncokretovog ulja u litarskom pakovanju 3,5 evra po litri. Kako je izvoz useva iz Ukrajine i Rusije mesecima bio u zastoju, naši izvoznici su lako našli kupca za svih 600.000 tona preostalog viška pšenice prošlogodišnjeg roda, odnosno 80.000 tona ulja.
No, zabrana izvoza, doneta u predizborno vreme da kod prostog puka pojača utisak kako država Srbija, navodno, vodi brigu o svojim građanima, omela je realizaciju velikih poslova za srpski agrar. Seljaci i izvoznici ostadoše bez očekivanog prihoda. Kako je naišao i ovogodišnji rod, u pšeničnim silosima se uz lansjskih 0,6 miliona tona našlo i 3,2 miliona tona novog roda. Kako je za domaće potrebe dovoljno 1,4 miliona tona, može se zamisliti kakve nevolje ima paor u skladištenju.
Što je najgore, cena na berzama je pala na 300 evra, a i kupci su se krajnje proredili čekajući da se cene dodatno sniže. Slično je sa uljem, preostao je neprodat velik prošlogodišnji višak. Usled suše, ovogodišnja žetva je već počela i sa 250.000 hektara se očekuje oko 725.000 tona suncokreta, od čega će uljare iscediti oko 225.000 tona jestivog ulja. Na srpskom tržištu godišnje se proda oko 80.000 tona, ostalo se izveze.
Preko noći siromah
Već iz osnovnih bilansa roba i stanja useva na njivama jasno je da nije bilo baš nikakvog razloga za zabranu izvoza. No, Vlada je u martu mesecu kao cilj imala predstojeće izbore i sve je činila tako da na njima pobedi dosadašnja vlast. Seljaci su žrtva takvog pristupa. Nevolja je postala golema kada se videlo da će nezapamćena jara katastrofalno umanjiti rod kukuruza, glavnog useva sa srpskih njiva. Umesto prošlogodišnjih 7,8 miliona tona, ove godine je pitanje hoće li biti i 3,5 miliona, dok su domaće potrebe cirka 4,2 miliona tona.
Seljaku je postalo jasno da ovoga puta neće moći da prodajom "žutog zrna" nadoknadi minuse iz vladinom zabranom nerealizovanih poslova, te da je ostao praznih džepova, tim pre što su podbacili i šećerna repa, stočna hrana, krompir, paradajz... dok je uzgoj stoke i proizvodnja mleka već godinama u dubokom padu. Gotovo preko noći postao je siromah, makar u avliji imao i dva moćna nova traktora. Tekuća likvidnost mu je na nuli i nije imao šta drugo nego da protestom zatraži da mu država delom nadoknadi štetu koju je sama uzročila.
Više razumevanja u Vojvodini
Već od prvih dana videlo se da bunt ima podršku pojedinih lokalnih segmenata vlasti, makar bile i iste političke konfiguracije kao i centralna. Službenici zaposleni u nižem nivou administracije i stručnih službi često imaju bolji, precizniji uvid u stanje stvari od republičkih birokrata. Tako je, ne samo ovog puta, pokrajinski nivo vlasti imao više razumevanja za seljačke nedaće, tim pre što je suša svakim danom ne samo dodatno umanjivala jesenji rod, već i usložnjavala i poskupljivala pripremu za narednu setvu.
Zato su paori i odabrali Novi Sad za središte protesta, jednostavno znaju da Lale i vojvođanska uprava imaju daleko više razumevanja za agrar nego često ohola i samozaljubljena metropola. Odabir se pokazao pogotkom, tim pre što je i opozicija pružila jasnu, ali ne previše isticanu podršku poljoprivrednicima.
Decentralizacija vlasti
Seljacima je svakako od starta bilo jasno da je za uspeh protesta neophodna podrška javnosti, te da ovakve manifestacije ne mogu biti izdvojene iz političkog života. Međutm, uspeli su da dosta dugo drže distancu prema partijama i političarima, a kada je pretilo da se skup politizuje, protest su okončali, tim pre što su stavovi sasvim približeni. Istina, cena pomoći je u neisticanju kobne vladine pogreške.
Traktori na raskrsnicama Novog Sada su primer korektno osmišljene i vođene esnafsko-političke akcije. Najimpresivniji utisak je da bi nevolja ove vrste bilo znatno manje ako bi izrazito centralizovana država u Srbiji deo nadležnosti izmestila na niži nivo. S obzirom na "evropsku žitnicu" Vojvodinu, decentralizacija se prosto nameće u oblastima kao što su agrar, ekologija, urbanizam... Posle seljačkog bunta i za vladajuće i za opozicione stranke nameće se potreba da razmišljaju o modernijoj organizaciji države.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui
Gde se vidite za pet godina?
15.11.2024.•
21
Na internetu je pravu buru pre nekog vremena izazvala objava jednog od brojnih "preduzetnika".
Da li je Tramp zaista pobedio?
13.11.2024.•
26
Nekoliko dana nakon predsedničkih izbora u SAD, sa druge strane Atlantika stižu neočekivani glasovi da kandidat Republikanske stranke Donald Tramp - nije pobednik.
Tuga i bes
05.11.2024.•
7
Neko je pametno napisao "Kad mnogo boli, ćutim". Nemanje reči, ostanak bez teksta, muk i tišina najčešće su tu kao deo one strašne ponavljajuće noćne more.
Poslednja dva ministra građevinarstva - Vesić i Toma Mona. To je sve što treba da znate
02.11.2024.•
76
Poslednja dva čoveka zadužena za resor građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u Srbiji bili su Goran Vesić i Tomislav Momirović.
Terorizam optimizmom
25.10.2024.•
12
Tokom prošle nedelje smejali smo se na internetu jednom videu: žena je na pijaci u zanosu neke sreće rekla kako voli da dođe tu i priča, kako kaže, o tako običnim i jednostavnim stvarima.
Rat u Ukrajini: Daleko, daleko od primirja
22.10.2024.•
3
Uskoro će tri godine kako su Rusija i Ukrajina zaratile.
Vek Čkalje: Ne postoji lek za smeh
17.10.2024.•
0
"Poseban aspekt Čkaljine komedije bio je njena asocijativnost: svaki put kada bi se njegovo lice pojavilo, pokrenulo bi se sećanje na sve njegove likove..."
Globalna neoliberna žurka: Dovoljno je puko preživljavanje
15.10.2024.•
2
Svetski dan dostojanstvenog rada prošao je u Srbiji veoma skromno, praktično neprimetno.
Gde ide Vučić, a gde Srbija
11.10.2024.•
11
Nije sporno da američki ambasador Kristofer Hil ima velik uticaj na dešavanja u Srbiji.
Šta će obezbeđenje u školama - u moje vreme nije bilo toga!
04.10.2024.•
12
"U moje vreme škola nije imala obezbeđenje. Nije bilo incidenata, tek po neka tuča", rekao je jedan tata oštro se suprotstavljajući ovom konceptu koji nas, izgleda, svakog septembra duboko uznemiri.
Nebojša Čović jači od "rampe"
04.10.2024.•
7
Košarkaški savez Srbije ima novog predsednika - Nebojšu Čovića.
Milica Babica: Demografče mi dadni jedno, da nas vidi Srbija
27.09.2024.•
23
Davne 2012. godine upoznala sam nekog lika na internetu. Bio je najlepši, najdivniji i najinteresantniji od svih likova do tada.
Muke sa vodom: I za slanu ima rešenja
18.09.2024.•
2
Tokom pakleno toplog leta kakvo se ne pamti, mnogi srpski gradovi su se itekako mučili sa vodom, posebno sa vodom za piće.
Najcrnji bombarderi - vojni rok za koga?
16.09.2024.•
19
Strategija vlasti kada je u pitanju povratak obaveznog vojnog roka, ali i marketing koji prati ovu odluku, toliko je loša da ju je neprijatno pratiti.
Nestašice vode - možemo li ih sprečiti?
16.09.2024.•
4
Paklena tromesečna suša primorala nas je da ovog leta i te kako povedemo računa o vodi, kako pijaćoj, tako i onoj koja se koristi za druge ljudske potrebe ili u industriji, poljoprivredi i rudarstvu.
Ko je ovde debeo?
13.09.2024.•
13
Trendovi današnjice koji se bave diktiranjem onoga kako treba da živimo, kako da se ponašamo, da mislimo i da radimo nameću nekoliko ključnih stvari.
Duško Bogdanović: Naši u sportu - nekad i sad
10.09.2024.•
5
Bio je to početak, dugog, toplog, izuzetno zanimljivog, leta.
Ovo je priča o mamikama i "maminim prvacima"
05.09.2024.•
17
Danima gledamo objave na internetu pretrpane đacima, a najviše prvacima.
Vučić bliže Parizu, Moskva izgleda daleko
02.09.2024.•
15
Srbija se ovih dana našla u centru političke pažnje cele Evrope, a i drugi obližnji regioni su pažljivo pratili posetu francuskog predsednika Emanuela Makrona Beogradu.
Kurska ofanziva: Ravnoteža straha ili primat nuklearnog oružja
28.08.2024.•
8
Naš sugrađanin Jan Klinko, dobronamerni 70-godišnji nuklearni inženjer koji je ceo radni vek proveo u "Elektrovojvodini", ovih dana je zabrinut i zamišljen.
Komentari 25
J. V. Staljin
Drugo, svako ko je hteo da u prvom jeku ratnih dejstava ekstra profitira na naglom rastu cena zivotnih namirnica je hteo da bude nista drugo do spekulant i ratni profiter. Vreme je to i pokazalo, cene su se smanjile i stabilizovale. I sta sad, da podrzimo nekog jer mu drzava zarad zastite interesa vecine gradjana nije dopustila da ratno profitira?
Ne, izvini, grdno si zapostavio siru sliku i sustinu Zivane. Od drveta nisi video sumu.
Ni N od Novi Sada
Ni D od Države
tužno
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar