Prekid saradnje bilo sa Rusijom, bilo sa Evropskom unijom, za Srbiju je put u pakao
Daleko najveći srpski trgovački partner je 27 evropskih država iz EU, odakle pristiže i najviše investicija.
Foto: Pixabay
Međutim, i ekonomski odnosi sa Rusijom su ne samo dragoceni, već i od vitalnog značaja za ovdašnji energetski sistem.
Baš je naporan ovaj Vladimir Bilčik, poslanik Evropskog parlamenta. Opet je, po ko zna koji put, zatražio od Srbije da uvede sankciji Rusiji. Jeste čovek finih manira, uglađenog ponašanja i odmerenih medijskih izjava, ali kao da ne zna ništa drugo nego verglati da "ako smo se već odlučili za evropski put, onda moramo i da usvajamo evropska pravila i običaje." Dakle, da uvedemo sankcije Moskvi, što su već učinile sve evropske države, i one, poput Moldavije, vanunijske.
Znatno veći pritisak na Srbiju u istom smeru dogodio se ovih dana na mnogo važnijem mestu, marginama 77. zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija. Mada je sesija bila tematski posvećena sukobu u Ukrajini i klimatskim promenama, francuski predsednik Makron i nemački kancelar Šolc nisu imali drugog posla nego da srpsku delegaciju neprekidno pritiskaju da uvede sankcije Rusiji.
Pre neku godinu Pariz je bio sedište globalnog skupa na kome je usvojena platforma svetskog ekološkog pokreta, pa se očekivalo da franacuski emisari u Njujorku pažnju posvete ovim sve važnijim pitanjima. Kad ono, diplomate sa Jelisejskih polja ne nađoše ništa drugo do da sole pamet Srbiji "kako bi bilo veoma važno da uvede sankcije Rusiji".
Kao Švaba tralala
Aktuelna kriza se možda najviše ispoljava u Nemačkoj, državi koja je, na pritisak SAD, pristala da, bez obzira na cenu, u celosti napusti višedecenijski i obostrano veoma korisnu energetsku saradnju sa Rusijom. Teškoće su već pristigle, pa se očekivalo da Šolc aktivnosti u Njujorku posveti pre svega pitanju koje mesecima muči svih 85 miliona žitelja najveće i najmoćnije države Evropske unije. Kad ono, ni nemački kancelar ne može da provede dan a da se ne oglasi izjavom kako bi Srbija morala svoju politiku da usaglasi sa unijskom. I nije mu dovoljno što isti refren svakodnevno guče iz Berlina, već se oglašava i iz Njujorka. Što se kaže, "kao Švaba tralala..."
Osim što se neprekidno oglašavaju, evropski čelnici su Srbiji i pripretili za slučaj da ostane dosledna sadašnjoj poziciji "osudi ataka Rusije na Ukrajinu, ali i ne uvođenja sankcije prema Moskvi." Preti se izostankom investicija, izmeštanjem pojedinih već afirmisanih ovdašnjih fabrika evropskih giganata, umanjenjem trgovačke razmene, a povremeno se dovodi u pitanje i budućnost radnih mesta oko 600.000 radnika iz Srbije zaposlenih u zemljama Unije. Reč je o grubim i potezima koji bi, svakako, ostavili traga na srpsku ekonimiju i na sam život u Srbiji.
Šta beše "Nabuko"
Kada se umore od pretnji, evropski čelnici ponude i nešto što bi moglo biti "šargarepa". Obično je to obećanje da bi uz uvođenje sankcija prijem u Uniju bio, takoreći, rutinski.
Međutim, pozicija Srbije je mnogo složenija i ne zasniva se samo na razvijenim odnosima, od ekonomije preko kulture, saobraćaja do sporta, sa evropskim državama. Srbija tradicionalno ima bogate odnose i sa Rusijom, Turskom, a od jugoslovenskih i socijalističkih vremena uspostavlja saradnju i sa Kinom, te velikim brojem afričkih i azijskih država.
Jeste da se oko 65 odsto srpske razmene obavlja sa Evropskom unijom, odakle i pristiže oko dve trećine investicija, ali povoljnost dugogodišnje energetske saradnje sa Rusijom vidi se baš ovih dana. Aranžman u vezi sa kupovinom gasa je oduvek obezbeđivao gorivo po za Srbiju povoljnoj ceni, pri čemu je ruska strana na sebe preuzimala obaveze i troškove izgradnje gasovoda kojima do nas pristiže važan energent.
Podsetimo se, EU je ne tako davno obećavala gasovod "Nabuko" kojima bi gas sa Kaspijskog područja preko bliskoistočnih i balkanskih država i Srbije pristizao do Evrope. Posao se izjalovio, po rečima tadašnjih čelnika Evropske unije "minirale su ga Sjedinjene Američke Države", a sada se Srbiji spočitava da dugo nije imala volju da diverzifikuje zemlje od kojih nabavlja energente. Da se Srbija, kada je reč o gasu, uzdala u EU, prošla bi kao bos po trnju.
Kao popišani
Slično je naftno iskustvo. Kada je, posle vremena teških sankcija, Naftna industrija Srbije zapala u teške neprilike, sa dugom koji je dostizao 1,25 milijardi evra, Srbija je pokušala da probleme reši privatizacijom važne firme. Tim poslom je početkom 2002. godine pola Đinđićeve vlade otišlo u SAD nadajući se da će neka od golemih naftnih kompanija biti zainteresovana za NIS. Ekipa se vratila "kao popišana": "Nemate naftne izvore, premalo ste tržište, nismo zainteresovani ni da vas posetimo", bio je kratak i neugodan odgovor iz desetak američkih naftnih giganata.
Nešto kasnije ruski "Gaspromnjeft" je za 400 miliona evra kupio polovinu (plus akcija) iz portfelja NIS-aa, prihvatio na sebe otplatu nagomilanih 1,25 milijardi evra i potonjim ulaganjem oko dve miljarde evra modernizovao i doveo NIS u poziciju da već godinam posluje pozitivno i neprekidno investira u razvoj, uključujući i nedavnu kupovinu pančevačke "Petrohemije", koju država decenijama nikome nije mogla prodati ni za siću.
Kompanije iz Rusije su i stalan partner u mnogim sagmentima ovdašnje energetike. Tako su tokom prethodnih nekoliko godina uspešno revitalizovali hidroelektranu "Đerdap", a tu je i zajedničko skladište gasa u Banatskom Dvoru, izgrađeno takođe ruskim novcem.
Sa obe strane
Sve su ovo poslovi ne samo od od vitalnog značaja za srpsku energetiku, već i za svakodnevni život. Tu je i i ne mala trgovačka razmena, prošle godine vredna oko 2,4 miljarde evra, od kojih je srpski izvoz iznosio 800 miliona evra. Od oko 1,6 milijardi evra vrednog uvoza, dve trećine otpada na gas i naftu, kojih imamo minimalno i moramo da uvozimo. Kada se izuzmu neophodni energenti, sa Rusijom imamo pozitivan spoljnotrgovinski bilans.
Često se može ćuti da je Srbija jedina evropska država koja zbog sukoba u Ukrajini nije uvela sankcije Rusiji. Uslovno tačno, Mađarska nije uvela sankcije u najvažnijem segmentu, energetici, dok Turska, mada članica NATO pakta, ne samo što nije uvela sankcije, već je i trgovinu u poslednje vreme bezmalo udvostručila.
Primer ove dve države ujedno nam govori da odnose, ekonomske, ali i druge, treba održavati i kada vremena nisu baš najbolja. Setimo se da su u vreme Hladnog rata i oštre podele na članice Severne alijanse i Varšavskog bloka postojale države koje su razvijale saradnju kako sa članicama jedne, tako i sa članicama druge grupacije. Stoga se ne vidi razlog zašto Srbija ne bi produžila dosadašnju saradnju i sa EU i sa Rusijom, tim pre što bi prekid, kako sa jednom, tako i sa drugom stranom, po Srbiju bio bolan, sa posledicama koje bi se itekako odrazile na svakodnevni život.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui
Pa, ne mogu da ih kupe
13.12.2024.•
47
Javnost je preplavljena vestima, blokadama, sjajnim dosetkama i još boljim transparentima studenata.
Hladni plamen koji je nadmudrio sistem
13.12.2024.•
22
Dok razni eksperti i samoprozvani tumači stvarnosti pokušavaju da uhvate suštinu trenutnih protesta kroz prizmu starih interpretativnih modela, stvarnost im izmiče kroz prste.
Mladi su najgori
06.12.2024.•
21
Ta neka simpatična mržnjica prema mladima dolazi, čuda li, s godinama.
Kakva je "Sloboda" Angele Merkel
02.12.2024.•
4
Pre nekoliko dana pod naslovom "Sloboda" širom sveta pojavili su se memoari Angele Merkel, do pre tri godine kancelarke Nemačke u rekordna četiri uzastopna mandata.
Dan koji još uvek traje
01.12.2024.•
13
"Nismo dobro", rekla je Jelena Stupljanin na protestu ispred novosadske Železničke stanice u nedelju, 17. novembra.
Srbija u tunelu i Srbija za tunel u Beogradu
27.11.2024.•
1
Nema šta, aktuelna vlast je baš nameračila da se poigrava sa žiteljima Srbije iz unutrašnjosti.
Piše Boris Dežulović: Novi Sad ili Nikad
25.11.2024.•
14
Ne, sad bez zajebancije: zašto Glavna železnička stanica u Novom Sadu ne bi bila veličanstveni neki stambeno-poslovno-hotelski kompleks?
Bolji život - da ga zgrabim
21.11.2024.•
4
Poslanici i odbornici prethodnih dana blokirali su ulaz u sud u Novom Sadu u nameri da ukaže na rad istražnih, kako se to kaže, organa.
Gde se vidite za pet godina?
15.11.2024.•
21
Na internetu je pravu buru pre nekog vremena izazvala objava jednog od brojnih "preduzetnika".
Da li je Tramp zaista pobedio?
13.11.2024.•
26
Nekoliko dana nakon predsedničkih izbora u SAD, sa druge strane Atlantika stižu neočekivani glasovi da kandidat Republikanske stranke Donald Tramp - nije pobednik.
Tuga i bes
05.11.2024.•
7
Neko je pametno napisao "Kad mnogo boli, ćutim". Nemanje reči, ostanak bez teksta, muk i tišina najčešće su tu kao deo one strašne ponavljajuće noćne more.
Poslednja dva ministra građevinarstva - Vesić i Toma Mona. To je sve što treba da znate
02.11.2024.•
76
Poslednja dva čoveka zadužena za resor građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u Srbiji bili su Goran Vesić i Tomislav Momirović.
Terorizam optimizmom
25.10.2024.•
12
Tokom prošle nedelje smejali smo se na internetu jednom videu: žena je na pijaci u zanosu neke sreće rekla kako voli da dođe tu i priča, kako kaže, o tako običnim i jednostavnim stvarima.
Rat u Ukrajini: Daleko, daleko od primirja
22.10.2024.•
3
Uskoro će tri godine kako su Rusija i Ukrajina zaratile.
Vek Čkalje: Ne postoji lek za smeh
17.10.2024.•
0
"Poseban aspekt Čkaljine komedije bio je njena asocijativnost: svaki put kada bi se njegovo lice pojavilo, pokrenulo bi se sećanje na sve njegove likove..."
Globalna neoliberna žurka: Dovoljno je puko preživljavanje
15.10.2024.•
2
Svetski dan dostojanstvenog rada prošao je u Srbiji veoma skromno, praktično neprimetno.
Gde ide Vučić, a gde Srbija
11.10.2024.•
11
Nije sporno da američki ambasador Kristofer Hil ima velik uticaj na dešavanja u Srbiji.
Šta će obezbeđenje u školama - u moje vreme nije bilo toga!
04.10.2024.•
12
"U moje vreme škola nije imala obezbeđenje. Nije bilo incidenata, tek po neka tuča", rekao je jedan tata oštro se suprotstavljajući ovom konceptu koji nas, izgleda, svakog septembra duboko uznemiri.
Nebojša Čović jači od "rampe"
04.10.2024.•
7
Košarkaški savez Srbije ima novog predsednika - Nebojšu Čovića.
Milica Babica: Demografče mi dadni jedno, da nas vidi Srbija
27.09.2024.•
23
Davne 2012. godine upoznala sam nekog lika na internetu. Bio je najlepši, najdivniji i najinteresantniji od svih likova do tada.
Komentari 18
Vladan
konfucije
@Daniel
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar