Novonaseljski amarkord

Novo naselje posle pola veka nije baš "najnovije". Ipak, i dalje je drugačija novosadska četvrt. Zahvalimo na tome onima koji su je planirali, ali i onima koji nisu ništa dirali.

Na instagram nalogu gradonačelnika nema mnogo zelene boje. Nije obaveza da je bude, no da se mene pita, pohvalio bih internet tim na apsolutnom sprovođenju stranačko-urbanističke politike.

Kako to slučaj udesi, ponekad se pojavi nešto što odudara i privuče pažnju. Tako je na ovom lokalnom servisu objavljena informacija da će biti obnovljen Bulevar kneza Miloša. Važna vest propraćena je fotografijama, a pružen nam je pogled kakav mi, dok gulimo đon o asfalt ili motamo pun levi, ne možemo da priuštimo. To je pogled jedne ptice.
 
I tu zastanete, zenice vam se rašire, pomislite - što je ovo lepo. Možda i opsujete od dragosti. Šta vidite? Vidite predgrađe koje spava i budi se među krošnjama. 
Novo naselje nije (p)ostalo spavaonica zahvaljujući deci predgrađa koja su umela široki prostor da iskoriste i da u njega unesu život. Međutim, ni to razigravanje mašte ne bi bilo moguće da prostor nije planiran tako da ostavlja - prostora (igri i fantaziranju). 
 
Kada odrastate na periferiji gradske periferije, dakle Šarengradu, vi pred sobom imate jedan put - osvajanje naselja. Nakon što sokak pod roditeljskim nadzorom postane preopterećen nedostatkom privatnosti, tada odlazite u dvorište i tu ne otkrivate prazan prostor nego stadion, terase i prozori su tribine, a voće na obodima improvizovanog terena skromna nagrada. 
 
Onda idete dalje, drugo dvorište, druga deca, drugi svet, pa pređete taj bulevar koji je do tada bio linija razgraničenja i bolje upoznajete ono što ste na putu do škole samo osmatrali. Godinama zalazite sve dublje, sve do pruge, dodajući nova iskustva. Novo naselje nudi socio-ekonomsku šarolikost, mogućnost da vam neko kao desetogodišnjaku, u pijačarskom dresu Ronaldinja, objašnjava šta je nihilizam iako vas to ne interesuje mnogo. 
 
Sa određenim vremenskim otklonom, predgrađe može i da bude objašnjenje kako je dve osobe, koje je prethodna ljubopitljivost detinjstva makar na kratko spojila, put odveo ka tome da jedna postane talentovana rediteljka, a druga mlad pokojnik. Kada ste svedok tih sudbina, pokušate da budete zahvalni na iskustvu, ne nostalgični, premda je i to neizbežno. 
 
Posle pola veka Novo naselje je i dalje "drugačija" četvrt, često se iskoristi i ono "najhumanija". Ljudi će reći da je humano zbog zelenila, pešačkih i biciklističkih staza, relativnog mira i ne toliko napadnog saobraćaja. Jedan detalj je vrlo važan, ono je humano zbog svoje otvorenosti prema igri i otkrivanju. U kontekstu Novog Sada, ono nije važno samo zbog navedenog, već je i primer za "šta dalje". Uz preduslov da želimo bolji grad umesto kvadratnih metara kojima se pune bankovni računi malog broja ljudi.
 
Uprkos svemu, predgrađe ne može da ne deli sudbinu grada, pa tako i Novo naselje sada dobija mastodonske zgrade, dok gubi neke male prostore, makar to bila i najobičnija prodavnica, koji su bili dopuna "komšijskoj" atmosferi. Generacija kojoj pripadam verovatno je prva koja je čitavo detinjstvo provela u predgrađu a da nijedan njegov komad nije uzdigla do nivoa prepoznatljivog toponima.
Iz tog razloga je izuzetno važno ono što radi ekipa okupljena oko Novog kulturnog naselja ili Siniša Tucić koji je predgrađe smestio u polje književnosti. Isto tako, još uvek neko negde traži mernu jedinicu kojom bi se izmerila sramota što u godinama evropsko-prestoničkog-kulturičarenja Novo naselje nije dobilo konkretan prostor za razne događaje. 
 
Pre pola veka, dok je nastajalo Novo naselje i kad se nije nazirao njegov značaj, publika je prvi put pogledala Felinijev "Amarkord". Naziv je uzet od izraza "a m'arcôrd", što će reći "sećam se". Neki su smatrali i da se u "amar" krije dvostruko osećanje nostalgije - "amare" i "amaro"
 
Obe reči bi mogle da budu naziv koktela, ali u ovom slučaju jedna kaže "voleti", druga opisuje "gorko". Novonaseljski koraci su trenutno tu negde između samoglasničke razlike u "amare" i "amaro". Novonaseljski amarkorak u budućnosti - voljen i(li) gorak? 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dimče

    21.08.2023 11:43
    Zapravo
    Hteo sam da budem zloban i da napišem kako je Novo naselje selo pored Novog Sada i da navodim dokaze kako ima crkvu na sred sela, kako niko ne poštuje saobraćajne propise itd bla, bla, bla...
    Istina je da sam uvek pomalo zavideo ljudima koji žive na Naselju na mirnoći, zelenilu, širini i dr.
    Ali, ruku na srce, ni Naselje danas nije ono što je nekad bilo. Moj Liman (na kome sam odrastao, a sa njega se odselio) je više zadržao neku svoju osobenost. U stvari, ceo grad teško da može više da se prepozna i to mi je najgore. Voleo bih da naš Novi Sad sada ima neki deo kome bi svi zavideli i želeli tamo da žive, ali trenutno ne mogu da se setim takvog dela.
  • Dragan

    21.08.2023 05:12
    Ah
    Ja sam među prva tri naj stariji na novom naselju.Došao 1979g kad je samo moja kula bila gotova a celo naselje izrovano za temelje za Neimar.Još se tad govorilo o premeštanju oronule ranžirne stanice a eno je još oronulija,do1990 su bile njive na delu do pruge,bio je i put do pruge tj vodio nigde sa sve ivičnjacima i banderama.Dad je grozan sve manje zelenila sve više betona.Odem u voljeni stokholm oko stambenih zgrada nema parkinga,mema parkiranih vozila već je posađeno drveće koje je visine zgrade,na svakom ćošku parkić sa klupama negde je staza od utabanog ,asfalta sem na magistralnim putevima nema.šljunka,negde od kamena
  • Toliko

    20.08.2023 23:14
    Pljuju novo naselje a ova gospoda sa limana, nema protocnu toplu vodu sem limana 3 ostalo se kupa sa bojlerima. A o parkingu da i ne govorim. Kukala vam majka.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui

Pa, ne mogu da ih kupe

Javnost je preplavljena vestima, blokadama, sjajnim dosetkama i još boljim transparentima studenata.

Hladni plamen koji je nadmudrio sistem

Dok razni eksperti i samoprozvani tumači stvarnosti pokušavaju da uhvate suštinu trenutnih protesta kroz prizmu starih interpretativnih modela, stvarnost im izmiče kroz prste.

Mladi su najgori

Ta neka simpatična mržnjica prema mladima dolazi, čuda li, s godinama.

Kakva je "Sloboda" Angele Merkel

Pre nekoliko dana pod naslovom "Sloboda" širom sveta pojavili su se memoari Angele Merkel, do pre tri godine kancelarke Nemačke u rekordna četiri uzastopna mandata.

Dan koji još uvek traje

"Nismo dobro", rekla je Jelena Stupljanin na protestu ispred novosadske Železničke stanice u nedelju, 17. novembra.

Bolji život - da ga zgrabim

Poslanici i odbornici prethodnih dana blokirali su ulaz u sud u Novom Sadu u nameri da ukaže na rad istražnih, kako se to kaže, organa.

Da li je Tramp zaista pobedio?

Nekoliko dana nakon predsedničkih izbora u SAD, sa druge strane Atlantika stižu neočekivani glasovi da kandidat Republikanske stranke Donald Tramp - nije pobednik.

Tuga i bes

Neko je pametno napisao "Kad mnogo boli, ćutim". Nemanje reči, ostanak bez teksta, muk i tišina najčešće su tu kao deo one strašne ponavljajuće noćne more.

Terorizam optimizmom

Tokom prošle nedelje smejali smo se na internetu jednom videu: žena je na pijaci u zanosu neke sreće rekla kako voli da dođe tu i priča, kako kaže, o tako običnim i jednostavnim stvarima.

Vek Čkalje: Ne postoji lek za smeh

"Poseban aspekt Čkaljine komedije bio je njena asocijativnost: svaki put kada bi se njegovo lice pojavilo, pokrenulo bi se sećanje na sve njegove likove..."

Stotka

Konzolom u našim glavama u detinjstvu upravlja radost. To znamo i sami, a i videli smo u čuvenom Diznijevom crtaću.