79% ničega
Pre nekoliko dana, razgovarajući sa novinarima povodom sasvim druge teme, premijerka Srbije je "usput" obavestila javnost da je pozvala OEBS da povodom predstojećih izbora uputi misiju u Srbiju.
Foto: 021.rs
Naglasivši da je između dva izborna ciklusa implementirano čak 79% preporuka OEBS-ove Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), premijerka je izrazila nadu da će misija ODIHR ovog meseca posetiti našu zemlju.
Iz šturog saopštenja za javnost koje je tim povodom istovremeno objavljeno na veb sajtu Vlade nije se moglo saznati više. Osim informacije da je premijerka uputila pismo direktoru ODIHR sa zahtevom da razmotri mogućnost upućivanja misije u Srbiju, ono sadrži samo još par fraza poput "premijerka je istakla da je dosadašnju saradnju između Republike Srbije i ODIHR-a karakterisala snažna posvećenost demokratskim vrednostima, transparentnosti i vladavini prava" ili "Srbija je kroz tu saradnju pokazala svoju posvećenost implementaciji ODIHR preporuka, poboljšanju zakonodavnog okvira i unapređenju celokupnog izbornog okruženja".
Iako je malo verovatno da će misija ODIHR doći, premijerkina izjava i saopštenje otvaraju bar dva pitanja. O kakvim izborima se zapravo radi? I kakva je zaista posvećenost naše vlasti poboljšanju zakonodavnog okvira i unapređenju izbornog okruženja?
Jer, bar sa stanovišta relevantnih pravnih činjenica, još uvek može samo da se spekuliše o predstojećim izborima. Spekulacije uključuju izbore za narodne poslanike, za poslanike skupštine Vojvodine i za odbornike u skupštini grada Beograda, pa i lokalne izbore, ali je nejasno u kojim lokalnim samoupravama.
Svi izbori će biti vanredni, jer Ustav i zakoni ne predviđaju redovne izbore sada. Ali iako nisu obezbeđene ni osnovne formalne pravne pretpostavke za raspisivanje nijednih, niti se čula i jedna reč onih u čijoj je nadležnosti da ih raspišu, ipak "znamo" da će biti održani 17. decembra.
To je (protivno ustavnoj odredbi da "političke stranke ne mogu neposredno vršiti vlast, niti je potčiniti sebi") apsolvirao vrh vladajuće stranke, tačnije tako je odlučio i javnosti saopštio njen, makar i neformalni lider.
A o odnosu vlasti prema preporukama ODIHR – mada je u Vladinom saopštenju za javnost opisan u superlativima, a premijerka to još potkrepila i podatkom o njihovom izvršenju u visokom procentu od 79% – činjenice govore sasvim drugačije.
Završni izveštaj ODIHR iz avgusta 2022. godine o aprilskim izborima održanim te godine sadrži devet prioritetnih preporuka, koje Srbija treba da ispuni kako bi sledeći izbori bili održani pod uslovima koji odgovaraju demokratskim standardima. Bilo bi vrlo zanimljivo čuti od premijerke koje su od tih preporuka navodno ispunjene.
Ne postoji (mada bi morao postojati) nikakav dokument Vlade o implementaciji ovih preporuka, ali čak i sasvim lapidaran osvrt na ono što (ni)je urađeno potpuno demantuje tvrdnju o posvećenosti Vlade preporukama ODIHR-a.
Već na početku takvog osvrta, neminovno upada u oči da nije poštovana čak ni prva, osnovna preporuka – da zakone treba unaprediti mnogo pre sledećih izbora. Ne samo da to nije učinjeno, nego je nakon što su izbori već bili najavljeni menjana Odluka o izborima poslanika u skupštinu AP Vojvodine i utvrđeni predlozi novih medijskih zakona.
ODIHR je u ocenama izbora markirao neravnopravan pristup medijima, pritiske na zaposlene u javnom sektoru sa ciljem da podrže vladajuće partije, velike razlike u raspoloživim resursima za finansiranje kampanje i zloupotrebe administrativnih resursa, kao faktore čiji je kombinovani uticaj doveo do nejednakosti među učesnicima izbora 2022.
Ali uprkos preporukama ODIHR, nije utvrđena jasna zakonska granica između vršenja javne funkcije i aktivnosti u izbornoj kampanji, nisu preduzete mere za sprečavanje zloupotrebe položaja i javnih resursa, nisu uspostavljeni nikakvi mehanizmi za sprečavanje pritisaka na birače, posebno one zaposlene u javnim institucijama i preduzećima.
Vlast je, evidentno, već u kampanji – o čemu uz ostalo govore oslobađanje od plaćanja naknade za konverziju građevinskog zemljišta za bogate investitore, najava jednokratne isplate 20.000 dinara i povećanja penzija i plata, neposredno pred izbore. Intenzivno eksploatiše mogućnost da predstavljanje infrastrukturnih projekata koristi da bi rezultate države prikazala kao stranačke rezultate.
Ignorisala je preporuku ODIHR da se, umesto necelishodne zabrane medijima da o aktivnostima javnih funkcionera izveštavaju samo poslednjih 10 dana pred izbore, uvede zabrana tokom cele kampanje.
Nisu primenjene ni preporuke koje se tiču finansiranja političkih aktivnosti. Nije uvedeno ograničenje maksimalnih troškova kampanje po jednoj izbornoj listi, niti je izmenjeno besmisleno postojeće rešenje po kome se sredstva za finansiranje kampanje iz budžeta uplaćuju neposredno pred izbore.
Važeća rešenja i dalje favorizuju finansijski superiorne stranke vlasti i onemogućavaju druge učesnike izbora da budžetska sredstva efektivno koriste.
Nije sprovedena ni preporuka o reviziji biračkog spiska i registra matičnih knjiga. Nije učinjeno ništa ni povodom preporuke da se obezbedi nezavisnost i objektivnost REM-a.
Šta god da je vlast navodno radila, ni na pravnom ni na faktičkom planu nije se promenilo praktično ništa. A koliko god procenata ničega je – ništa. To naravno važi i za fabuloznih 79% što znači da će se i predstojeći izbori održati pod neravnopravnim uslovima.
Ali čak i takvi izbori su šansa da građani izlaskom na njih u što većem broju pokažu da ne žele da žive u iluzionističkim projekcijama "demokratskog društva" i "ekonomskog tigra" dok im se zemlja u stvarnosti nalazi na dnu liste najsiromašnijih u Evropi i guši u korupciji i kriminalu. Da pokažu da žele da žive u normalnom društvu.
Tekst Rodoljuba Šabića prenosimo sa portala Peščanik.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui
Bolji život - da ga zgrabim
21.11.2024.•
4
Poslanici i odbornici prethodnih dana blokirali su ulaz u sud u Novom Sadu u nameri da ukaže na rad istražnih, kako se to kaže, organa.
Gde se vidite za pet godina?
15.11.2024.•
21
Na internetu je pravu buru pre nekog vremena izazvala objava jednog od brojnih "preduzetnika".
Da li je Tramp zaista pobedio?
13.11.2024.•
26
Nekoliko dana nakon predsedničkih izbora u SAD, sa druge strane Atlantika stižu neočekivani glasovi da kandidat Republikanske stranke Donald Tramp - nije pobednik.
Tuga i bes
05.11.2024.•
7
Neko je pametno napisao "Kad mnogo boli, ćutim". Nemanje reči, ostanak bez teksta, muk i tišina najčešće su tu kao deo one strašne ponavljajuće noćne more.
Poslednja dva ministra građevinarstva - Vesić i Toma Mona. To je sve što treba da znate
02.11.2024.•
76
Poslednja dva čoveka zadužena za resor građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u Srbiji bili su Goran Vesić i Tomislav Momirović.
Terorizam optimizmom
25.10.2024.•
12
Tokom prošle nedelje smejali smo se na internetu jednom videu: žena je na pijaci u zanosu neke sreće rekla kako voli da dođe tu i priča, kako kaže, o tako običnim i jednostavnim stvarima.
Rat u Ukrajini: Daleko, daleko od primirja
22.10.2024.•
3
Uskoro će tri godine kako su Rusija i Ukrajina zaratile.
Vek Čkalje: Ne postoji lek za smeh
17.10.2024.•
0
"Poseban aspekt Čkaljine komedije bio je njena asocijativnost: svaki put kada bi se njegovo lice pojavilo, pokrenulo bi se sećanje na sve njegove likove..."
Globalna neoliberna žurka: Dovoljno je puko preživljavanje
15.10.2024.•
2
Svetski dan dostojanstvenog rada prošao je u Srbiji veoma skromno, praktično neprimetno.
Gde ide Vučić, a gde Srbija
11.10.2024.•
11
Nije sporno da američki ambasador Kristofer Hil ima velik uticaj na dešavanja u Srbiji.
Šta će obezbeđenje u školama - u moje vreme nije bilo toga!
04.10.2024.•
12
"U moje vreme škola nije imala obezbeđenje. Nije bilo incidenata, tek po neka tuča", rekao je jedan tata oštro se suprotstavljajući ovom konceptu koji nas, izgleda, svakog septembra duboko uznemiri.
Nebojša Čović jači od "rampe"
04.10.2024.•
7
Košarkaški savez Srbije ima novog predsednika - Nebojšu Čovića.
Milica Babica: Demografče mi dadni jedno, da nas vidi Srbija
27.09.2024.•
23
Davne 2012. godine upoznala sam nekog lika na internetu. Bio je najlepši, najdivniji i najinteresantniji od svih likova do tada.
Muke sa vodom: I za slanu ima rešenja
18.09.2024.•
2
Tokom pakleno toplog leta kakvo se ne pamti, mnogi srpski gradovi su se itekako mučili sa vodom, posebno sa vodom za piće.
Najcrnji bombarderi - vojni rok za koga?
16.09.2024.•
19
Strategija vlasti kada je u pitanju povratak obaveznog vojnog roka, ali i marketing koji prati ovu odluku, toliko je loša da ju je neprijatno pratiti.
Nestašice vode - možemo li ih sprečiti?
16.09.2024.•
4
Paklena tromesečna suša primorala nas je da ovog leta i te kako povedemo računa o vodi, kako pijaćoj, tako i onoj koja se koristi za druge ljudske potrebe ili u industriji, poljoprivredi i rudarstvu.
Ko je ovde debeo?
13.09.2024.•
13
Trendovi današnjice koji se bave diktiranjem onoga kako treba da živimo, kako da se ponašamo, da mislimo i da radimo nameću nekoliko ključnih stvari.
Duško Bogdanović: Naši u sportu - nekad i sad
10.09.2024.•
5
Bio je to početak, dugog, toplog, izuzetno zanimljivog, leta.
Ovo je priča o mamikama i "maminim prvacima"
05.09.2024.•
17
Danima gledamo objave na internetu pretrpane đacima, a najviše prvacima.
Vučić bliže Parizu, Moskva izgleda daleko
02.09.2024.•
15
Srbija se ovih dana našla u centru političke pažnje cele Evrope, a i drugi obližnji regioni su pažljivo pratili posetu francuskog predsednika Emanuela Makrona Beogradu.
Komentari 9
general
toza
političkog marketinga besprekorno funkcioniše u praksi.
"samo potrebne vesti i provereno najbolje vesti daju se medijima "
"sve što treba da znamo šalje se proverenim putevima i proverenim medijima"
"cenzura proverava sve komentare i objavljuje se samo ono što odgovara pravilima"
i potrebno je da publika to prihvati
xqt
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar