Biznis rata - nekome krv, nekome novac
Već dve godine gledamo kako u Ukrajini bombe i granate razaraju, meci ubijaju.
Nema tačnih i proverenih podataka o broju nastradalih, ranjenih i izbeglih, a procene su da je na svakoj strani poginulo više od 130.000 ljudi.
Kao da Evropi nisu bila dovoljna dva svetska krvoprolića u dvadesetom veku, pa se gine i u 21. stoleću koje smo svi zamišljali i priželjkivali u svetlim i razigranim valerima.
Ljudske žrtve jesu najgrublje i najteže posledice razmahane bestijalnosti, ali rat u svojoj pozadini jeste i biznis. Upravo ovih dana smo u prilici da saznamo ponešto o novcu koji pokreće ratnu mašineriju.
Šta uraditi sa ruskim devizama
Reč je o delu ruskih deviznih rezervi koje je najprostranija država na svetu, a od pre dve godine i jedna od sukobljenih ratnih strana, držala na računima svetski uglednih banaka. U pitanju je otprilike 300 milijardi evra, polovina ukupnih ruskih deviznih rezervi, koje Moskva, mada je dobrih sedam godina pre početka rata novac izvlačila iz hartija od vrednosti zapadnih država i kompanija, povlačila na domaći teren i kupovala zlato, platinu, nije uspela da vrati u domaći trezor.
Ruske devize su zaplenjene na zahtev SAD i zamrznute. Razmatra se kako da se postupi sa ovom i za najbogatije države ogromnom količinom novca. Najglasniji su oni koji bi devize usmerili Ukrajini kao "nadokndu štete za napad Rusije", ali svet bankara, pre svega iz Švajcarske, ukazuje da je u pitanju postupak suprotan evropskom pravu zasnovanom na apsolutnom poštovanju prava na novac.
Ljudima od struke je jasno da bankarstvo počiva na poverenju i da bi svako narušavanje vekovnog finansijskog principa donelo štetu upravo onim bankama koje samostalno ili na pritisak najmoćnijih država prekrše apsolutno pravo na sopstveni novac.
Minus 50 milijardi dolara
Pre nekoliko dana Eropska komisija je predložila nešto drugačije ponašanje. Devize bi i dalje ostale na današnjim računima, ali bi profit od njihove upotrebe išao Ukrajini. Iz Belgije je stigao dodatan predlog da se sa celokupnom ruskom imovinom u državama kolektivnog Zapada postupi slično, odnosno da polovina poreza na rusku imovinu bude takođe usmerena u Kijev. U oba slučaja postoji uslov - 90 odsto tako stečenog novca Ukrajina bi morala da upotrebi za kupovinu oružja i municije.
Ceni se da je godišnji profit od 300 milijardi ruskih deviznih rezervi oko 3,5 milijardi evra, dok je porez na imovinu blizu tri milijarde, pa računica pokazuje da bi na ovaj način Kijev godišnje prihodovao blizu pet milijardi evra.
Naravno da ratom zahvaćena Ukrajina ima potrebe za velikim prilivom novca iz inostranstva, ogromna su razaranja, baš kao i vojni izdaci, dok privreda radi krajnje redukvano... Procene su da samo za budžet godišnje nedostaje oko 50 milijardi evra. Tim više je problematičan uslov Zapada da Kijev 90 odsto pomoći iz inostranstva utroši na nabavku oružja.
Udvostručeni vojni izdaci
Evropske države već dosta dugo imaju samo pojedine segmente vojne proizvodnje, stoga su glavni snabdevač NATO pakta i evrounijskih država upravo SAD, a sada naravno i Ukrajine. Poljski ministar spoljnih poslova Ratibor Sikorski, nezadovoljan što Kongres SAD oteže da odobri dalje pomaganje Ujkrajine, zamerio je gospodaru sa druge strane Atlantika da od svega profitira.
Poljski političar je pojasnio da Ameri oko 5,5 odsto svog vojnog budžeta izdvajaju kao pomoć Kijevu, ali im se najmanje 90 odsto ovog novca vrati, pošto zaraćeni Ukrajinci kupuju naoružanje i municiju upravo od SAD, države koja je dominantna u ovoj vrsti trgovine. Sikorski je precizirao da od kako je počeo rat na istoku Evrope u SAD radi 117 vojnih pogona u 71 gradu iz 37 američkih država.
Koliko vojna industrija SAD upravo tokom nesrećnog rusko-ukrajinskog vojevanja radi punom snagom i ekstrazarađuje poljski ministar je objasnio primerom sopstvene zemlje - tokom aktuelnog rata Poljska je izdavanja za vojsku povećala sa dva na četiri odsto nacionalnog BDP-a, pri čemu 56 odsto ovih para odlazi na nabaku vojne opreme i oružja baš od SAD.
Svakako da su i ostale evropske države hitno i poprilično uvećale vojne izdatke tako što oružje kojim trenutno raspolažu šalju u Ukrajinu (nešto kao pomoć, veći deo kao komercijalni izvoz), potom kupovinom od "starijeg brata" pune svoje vojne magacine modernijom opremom.
Primarna emisija FED-a
Bolje poznavaoce istorije ratovanja priča ministra Sikorskog nije iznenadila. Ameri imaju veliko iskustvo profitiranja na ranijim ratnim sukobima, i to kao država, a još više zarađuju najmoćnije privatne kompanije iz najmoćnije države na svetu. Prvi svetski rat je primer globalne vojne kojom su se SAD žestoko okoristile, a još više najveće korporacije naslonjene na državu.
Federalne banke SAD su osnovane jedva osam meseci pred Veliki rat i prvi guverner bio je Bendžamin Strong, finansijski stručnjak izrastao u Morgan bank grupi. Pokazao se bezgranično odanim učitelju i sa nove pozicije umnogome je uticao da se Morgan bank grupi odobri monopol u ratnom finansiranju vlade Velike Britanije.
U osnovi svega je bila primarna emisija Federalnih rezervi u visini od 378 miliona, tj. u vrednosti današnjih 7,5 milijardi dolara. Treba znati da su SAD dugo vremena vodile politiku ekvidistantne prema obe strane u Velikom ratu, te stoga nisu mogle, kao država, kreditirati sukobljene zemlje, a u prazan prostor su uskočile privatne banke bliske vlasti.
Dužnik postao kreditor
Britanci su dobar deo pozajmljenog novca iskoristili da kreditiraju Francusku, Italiju i Rusiju. Zaraćene države su kupovale oružje, municiju i vojnu opremu najviše od SAD i tako se pozajmljeni novac brzo vratio na polazno mesto, a korisniku kredita je ostala dužnička obaveza.
Bilo je to za tadašnje prilike neverovatno izdašno kreditiranje. Već septembra 1917, nakon što su SAD objavile rat Nemačkoj, američki predsedik Vudro Vilson je likovao ukazujući da se strahovito mnogo kapitala iz celog svet slilo na Vol Strit, a još više zlata.
Objavio je da su SAD od predratnog dužnika 4,1 milijarde dolara postale veliki kreditor, te da onaj ko drugome zajmi novac ima pravo i da upravlja drugim. Kasnije se pokazalo da su posle Velikog rata samo četiri države, Francuska, Belgija, Italija i Velika Britanija, Amerima bile dužne u zbirnoj vrednosti oko 7,2 milijardi dolara. Podsetimo se, pred rat Ameri su dugovali četiri miljarde i teško grcali kada su vraćali rate.
Bankari nisu jedini
Međutim, nisu bankari jedini koji su zarađivali u ratovima. Gotovo sva roba koja nije vojna, koju su Ameri prodavali državama u ratu, bila je proizvedena, doterivana ili prevožena zahvaljujući firmama i kompanijama navezanim na Morgan bank grupu.
Drugim rečima cela Morgan grupacija se žestoko okoristila Velikim ratom, a druge američke firme su tim putem krenule kasnije, u potonjim sukobima širom zemljine kugle.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui
Zdravlja, ljubavi i blokada
10.01.2025.•
3
Zdravlja, ljubavi i blokada – najiskrenija je čestitka s kojom sam, svečano, uz čašu vina ušla u novu godinu.
Novosađani, želite besplatan javni prevoz? Može, idite u Beograd
08.01.2025.•
34
Vožnja gradskim saobraćajem je od 1. januara besplatna... u Beogradu.
Ko je pobednik u gasnom ratu?
06.01.2025.•
11
Posle nekoliko decenija izuzetno obimne isporuke došlo je do promene...
Pismo mladom novosadskom pesniku
02.01.2025.•
1
Portal 021.rs objavljuje odlomak iz romana "Pet debelih pesnika" Predraga Đurića koji je nedavno osvojio nagradu "Stevan Pešić" i koji se našao u širem izboru za NIN-ovu nagradu.
Kad su u Vojvodini počela da se prave lepa zdanja
01.01.2025.•
5
Dugo se u Vojvodini gradilo ponajviše od ćerpića, blata osušenog na suncu, koga u ovoj ravnici ima i previše.
INTERVJU Darko Bajić o očevim crtežima, Crnom bombarderu, studentima: Sivi dom se buni danas
31.12.2024.•
2
Režiser, scenarista, producent, profesor na Fakultetu dramskih umetnosti, Darko Bajić za 021.rs priča o novom filmu, izložbi radova njegovog oca Miloša, o svojim ostvarenjima i mnogim drugim temama.
Kada puknu naprednjačke laži
27.12.2024.•
38
Kakva je to država u kojoj i deca protestuju? To je država sa lošom vlašću.
Roditelji koji su ostali bez dece, ostali su i bez prava na završnu reč
25.12.2024.•
22
Završeno je suđenje za ubistvo devet učenika i njihovog čuvara u OŠ Vladislav Ribnikar.
Tako je, bre, studenti i studentkinje
23.12.2024.•
1
"Oko dve trećine ljudi iz 31 zemlje smatra da je 2024. bila loša godina za njihovu zemlju."
Pa, ne mogu da ih kupe
13.12.2024.•
47
Javnost je preplavljena vestima, blokadama, sjajnim dosetkama i još boljim transparentima studenata.
Hladni plamen koji je nadmudrio sistem
13.12.2024.•
22
Dok razni eksperti i samoprozvani tumači stvarnosti pokušavaju da uhvate suštinu trenutnih protesta kroz prizmu starih interpretativnih modela, stvarnost im izmiče kroz prste.
Mladi su najgori
06.12.2024.•
21
Ta neka simpatična mržnjica prema mladima dolazi, čuda li, s godinama.
Kakva je "Sloboda" Angele Merkel
02.12.2024.•
4
Pre nekoliko dana pod naslovom "Sloboda" širom sveta pojavili su se memoari Angele Merkel, do pre tri godine kancelarke Nemačke u rekordna četiri uzastopna mandata.
Dan koji još uvek traje
01.12.2024.•
13
"Nismo dobro", rekla je Jelena Stupljanin na protestu ispred novosadske Železničke stanice u nedelju, 17. novembra.
Srbija u tunelu i Srbija za tunel u Beogradu
27.11.2024.•
1
Nema šta, aktuelna vlast je baš nameračila da se poigrava sa žiteljima Srbije iz unutrašnjosti.
Piše Boris Dežulović: Novi Sad ili Nikad
25.11.2024.•
14
Ne, sad bez zajebancije: zašto Glavna železnička stanica u Novom Sadu ne bi bila veličanstveni neki stambeno-poslovno-hotelski kompleks?
Bolji život - da ga zgrabim
21.11.2024.•
4
Poslanici i odbornici prethodnih dana blokirali su ulaz u sud u Novom Sadu u nameri da ukaže na rad istražnih, kako se to kaže, organa.
Gde se vidite za pet godina?
15.11.2024.•
21
Na internetu je pravu buru pre nekog vremena izazvala objava jednog od brojnih "preduzetnika".
Da li je Tramp zaista pobedio?
13.11.2024.•
26
Nekoliko dana nakon predsedničkih izbora u SAD, sa druge strane Atlantika stižu neočekivani glasovi da kandidat Republikanske stranke Donald Tramp - nije pobednik.
Tuga i bes
05.11.2024.•
7
Neko je pametno napisao "Kad mnogo boli, ćutim". Nemanje reči, ostanak bez teksta, muk i tišina najčešće su tu kao deo one strašne ponavljajuće noćne more.
Poslednja dva ministra građevinarstva - Vesić i Toma Mona. To je sve što treba da znate
02.11.2024.•
76
Poslednja dva čoveka zadužena za resor građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u Srbiji bili su Goran Vesić i Tomislav Momirović.
Komentari 3
Ташоли
w/e
Anonimus
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar