Kurska ofanziva: Ravnoteža straha ili primat nuklearnog oružja
Naš sugrađanin Jan Klinko, dobronamerni 70-godišnji nuklearni inženjer koji je ceo radni vek proveo u "Elektrovojvodini", ovih dana je zabrinut i zamišljen.
Foto: Pixabay
Otkako je 7. avgusta počeo ukrajinski napad na Kursku oblast, regiju Rusije koja se graniči sa Ukrajinom, stalno gleda mape i prati vojne promene na terenu. Tokom karijere je desetak godina bio na čelu odeljenja koje je, u sklopu opštejugoslovenskog programa, pripremalo izgradnju nuklearne elektrane, pa dobro poznaje rad nuklearke u Kursku.
Takođe je u sličnoj elektrani u Černobilju pratio izgradnju i puštanje u rad jednog reaktora. Dobro zna koliko je opasno i rizično da se ovakav objekat nađe u središtu borbene zone; zato ga brige more.
Propagandna objašnjenja
Naš sagovornik detaljno prati ratna dešavanja. Objašnjenja da je cilj ukrajinske ofanzive da od ruske teritorije napravi tampon zonu koja bi otežala bombardovanje dugoletećim projektilima Kijeva i ostalih ukrajinskih gradova smatra propagandnim. "U tome ima tačnosti, ali istoj svrsi može da posluži i bilo koja druga ruska teritorija koja graniči s Ukrajinom", podseća ugledni inženjer.
Slično gleda i na tumačenja da će se osvojeni krajevi menjati za pojedine segmente teritorija u oblastima Herson ili Zaporožje, sada u sastavu Rusije. Moguće je, ali to nije glavni cilj ofanzive tokom koje su "žutoplavi", za samo petnaestak dana, osvojili preko 1.260 kvadratnih kilometara sa 93 naselja, dok se iz regije razbežalo preko 134.000 stanovnika.
Dodatan razlog da nalet na Kursku oblast ima dublji, važniji cilj Klinko vidi u upotrebi najnovijeg britanskog oružja, mada "Zapadnjaci", Britanci ponajmanje, izbegavaju da se njihovo oružje prodato Ukrajini koristi u vojnim operacijama na tlu Rusije.
Obaveštajni podaci i specijalne jedinice
Brz i kontinuiran uspeh ukrajinskog napada zasniva se na upotrebi najmodernijih britanskih dronova koji su preciznim pogocima omeli reakciju ruske strane, dok su britanski tenkovi "Čelendžer" uspeli da zaobiđu ili razruše brojna zaštitna ruska minska polja i druge prepreke. Prethodno su posebno odabrani ukrajinski vojnici prošli višemesečnu obuku u Velikoj Britaniji i Nemačkoj.
Činjenicu da napad predvodi tek 12.000 oštrim okom selektovanih mladića, Klinko takođe vidi kao argument za dodatni, prilično prikriveni cilj ofanzive. Reč je o četiri motorizovane i dve jurišne brigade, dakle posebno odabrane i selektirane jedinice, pri čemu su mesto i pravac njihovog početnog dejstva odredili satelitski i obaveštajni podaci država "Kolektivnog Zapada".
Za tačku napada obaveštajci su odabrali pojas koji su branile retke trupe ruskih mladića na odsluženju vojnog roka, koje su nadirući profesionalni vojnici razneli artiljerijskim projektilima i dronovima specijalne britanske proizvodnje. Možda najbolniji udar Moskvi zadat je trećeg dana ofanzive kada je napadom dronovima i projektilima u potpunosti uništena kolona desetak kamiona ruske vojske koja je hitala u pomoć golobradim graničarima.
Menjaju se pravila igre
Kao ozbiljnije viđenje značaja ove etape rata, Klinko navodi mišljenje Daje Misikat, aktivistkinje Karnegi fondacije, a ranije glavnog analitičara Pentagona za Rusiju, prema kojem je reč o "rizičnoj, ali i operaciji ogromnog potencijala kojom se menjaju pravila igre". Upravo promena pravila igre je, prema cenjenom stručnjaku, ono čemu bi trebalo da posluži aktuelni napad na Kursku oblast, odnosno osvajanje teritorije u blizini atomske centrale.
Glavni cilj je grad Kursk, udaljen tek osamdesetak kilometara od granice, u kojem je locirana nuklearna elektrana starog sovjetskog tipa, istog kakav je i dobro poznata nuklearka u Černobilju. U početku su bila u radu četiri reaktora, ali su 90-ih godina dva ugašena s obzirom na nagli pad potražnje za plutonijumom na svetskom tržištu, što je nusproizvod u ovakvim energanama.
Aktuelni rat je odložio plan da i preostala dva reaktora prestanu s radom 2029. i 2031. godine. Reč je o reaktorima kao u Černobilju, zasnovanim na upotrebi 2.000 tona izuzetno čistog grafita. Ekstremna čistoća je neophodna kako bi se održala brzina neutrona pri razbijanju atoma.
Nedovoljna zaštita
Nevolja je što ovakvi reaktori nisu dovoljno zaštićeni. Imaju jedino relativno snažnu omotnicu oko celog bloka, ali je to nedovoljno. Potrebno je, prema Klinku, posedovati ogroman višemetarski betonski oklop oko celog reaktora, a baš to nedostaje. Bez ovakve zaštite, reaktor ovog tipa je veoma ranjiv.
Direktnije rečeno, sa nekoliko specijalizovanih dronova i nekoliko snažnijih artiljerijskih projektila moguće je izazvati nesreću sličnu nesreći u Černobilju 1986. godine. Zagađenje bi bilo posebno veliko zbog nusproizvoda fisije, joda čije je vreme poluraspada kratko, ali emituju se još i cezijum i stroncijum, čije se vreme poluraspada meri desetinama godina.
Ravnoteža ili primat nuklearnog
Dolazak ratnog protivnika u blizinu ovakve nuklearke daje šanse da se drugoj strani, direktno ili manje vidljivo, preti izazivanjem katastrofe. Ukrajincima je izlazak nadomak Kurska idealan da kontriraju ruskim državnicima kada počnu da prete nuklearnim oružjem ograničenog efekta.
Ukrajinci su posle raspada SSSR-a ostali bez nuklearnih bombi i na pretnje ruske strane ne mogu drugačije odgovoriti osim pretnjom izazivanja nuklearnog incidenta. Time bi se, prema shvatanju "žutoplavih", uspostavila neka vrsta ravnoteže straha.
Gospodin Klinko ne spori da ovakva situacija u mašti može ličiti na ravnomerno balansiranje straha, međutim, ističe da ovakav razvoj događaja istovremeno u prvi plan stavlja nuklearno oružje i one koji imaju moć da utiču na upotrebu najrazornijeg naoružanja. Otuda zabrinutost i zebnja iskusnog nuklearnog inženjera.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui
Generalni štrajk
21.01.2025.•
20
Iako je pravo na štrajk jasno definisano međunarodno pravo, i sastavni deo ljudskog prava na rad, u Srbiji se ono kontinuirano gazi decenijama unazad.
Trampovo proširenje SAD - realnost ili snoviđenje
21.01.2025.•
4
Navikli smo da Sjedinjene Američke Države globalno vode istu politiku, bez obzira iz koje stranke dolazi predsednik najmoćnje države na svetu.
Zdravlja, ljubavi i blokada
10.01.2025.•
3
Zdravlja, ljubavi i blokada – najiskrenija je čestitka s kojom sam, svečano, uz čašu vina ušla u novu godinu.
Novosađani, želite besplatan javni prevoz? Može, idite u Beograd
08.01.2025.•
34
Vožnja gradskim saobraćajem je od 1. januara besplatna... u Beogradu.
Ko je pobednik u gasnom ratu?
06.01.2025.•
11
Posle nekoliko decenija izuzetno obimne isporuke došlo je do promene...
Pismo mladom novosadskom pesniku
02.01.2025.•
2
Portal 021.rs objavljuje odlomak iz romana "Pet debelih pesnika" Predraga Đurića koji je nedavno osvojio nagradu "Stevan Pešić" i koji se našao u širem izboru za NIN-ovu nagradu.
Kad su u Vojvodini počela da se prave lepa zdanja
01.01.2025.•
5
Dugo se u Vojvodini gradilo ponajviše od ćerpića, blata osušenog na suncu, koga u ovoj ravnici ima i previše.
INTERVJU Darko Bajić o očevim crtežima, Crnom bombarderu, studentima: Sivi dom se buni danas
31.12.2024.•
2
Režiser, scenarista, producent, profesor na Fakultetu dramskih umetnosti, Darko Bajić za 021.rs priča o novom filmu, izložbi radova njegovog oca Miloša, o svojim ostvarenjima i mnogim drugim temama.
Kada puknu naprednjačke laži
27.12.2024.•
38
Kakva je to država u kojoj i deca protestuju? To je država sa lošom vlašću.
Roditelji koji su ostali bez dece, ostali su i bez prava na završnu reč
25.12.2024.•
22
Završeno je suđenje za ubistvo devet učenika i njihovog čuvara u OŠ Vladislav Ribnikar.
Tako je, bre, studenti i studentkinje
23.12.2024.•
1
"Oko dve trećine ljudi iz 31 zemlje smatra da je 2024. bila loša godina za njihovu zemlju."
Pa, ne mogu da ih kupe
13.12.2024.•
47
Javnost je preplavljena vestima, blokadama, sjajnim dosetkama i još boljim transparentima studenata.
Hladni plamen koji je nadmudrio sistem
13.12.2024.•
22
Dok razni eksperti i samoprozvani tumači stvarnosti pokušavaju da uhvate suštinu trenutnih protesta kroz prizmu starih interpretativnih modela, stvarnost im izmiče kroz prste.
Mladi su najgori
06.12.2024.•
21
Ta neka simpatična mržnjica prema mladima dolazi, čuda li, s godinama.
Kakva je "Sloboda" Angele Merkel
02.12.2024.•
4
Pre nekoliko dana pod naslovom "Sloboda" širom sveta pojavili su se memoari Angele Merkel, do pre tri godine kancelarke Nemačke u rekordna četiri uzastopna mandata.
Dan koji još uvek traje
01.12.2024.•
13
"Nismo dobro", rekla je Jelena Stupljanin na protestu ispred novosadske Železničke stanice u nedelju, 17. novembra.
Srbija u tunelu i Srbija za tunel u Beogradu
27.11.2024.•
1
Nema šta, aktuelna vlast je baš nameračila da se poigrava sa žiteljima Srbije iz unutrašnjosti.
Piše Boris Dežulović: Novi Sad ili Nikad
25.11.2024.•
14
Ne, sad bez zajebancije: zašto Glavna železnička stanica u Novom Sadu ne bi bila veličanstveni neki stambeno-poslovno-hotelski kompleks?
Bolji život - da ga zgrabim
21.11.2024.•
4
Poslanici i odbornici prethodnih dana blokirali su ulaz u sud u Novom Sadu u nameri da ukaže na rad istražnih, kako se to kaže, organa.
Gde se vidite za pet godina?
15.11.2024.•
21
Na internetu je pravu buru pre nekog vremena izazvala objava jednog od brojnih "preduzetnika".
Da li je Tramp zaista pobedio?
13.11.2024.•
26
Nekoliko dana nakon predsedničkih izbora u SAD, sa druge strane Atlantika stižu neočekivani glasovi da kandidat Republikanske stranke Donald Tramp - nije pobednik.
Komentari 8
logika
Detelinara
Ali svako dizanje u vazduh nuklearke u Kursku ili Zaporožiju dovodi do toga da će Vašington, London, Rim, Pariz, Berlin istog minuta biti uništeni nuklearnim oružijem Rusije. Ne postoji mogućnost da na mestu predsednika Rusije može da bude neko ko na ovo nije spreman.
Stoga napad na nuklearku Kursk nije moguć.
Janko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar