Sudije, i vi ste vlast

Kao odgovor na poziv Advokatske komore Srbije upućen u nedelju 02.02.2024. godine da se podrže zahtevi studenata, Društvo sudija Srbije je istog dana na svom sajtu objavilo saopštenje.
Sudije, i vi ste vlast
Foto: Pixabay
U saopštenju je navedeno nekoliko istinitih i vrlo bitnih pravnih činjenica. 
 
Činjenica, koje su doduše u izvesnoj suprotnosti sa zaključkom ovog saopštenja, koje u zadnjoj rečenici kaže "... sudska vlast, u situaciji izrazitih društvenih i političkih podela, netrpeljivosti i netolerancije, treba da se izdigne iznad svih svrstavanja i da jačanju pravne države i vladavine prava prvenstveno doprinese svakodnevnim savesnim, principijelnim, nezavisnim radom i odlukama, u skladu sa Ustavom i zakonima i u ime naroda, ma koliko narod u određenim trenucima bio podeljen".
 
U državi u kojoj je dugi niz godina narušavano poverenje u sudstvo, i to najvećim delom kroz izostajanje sudskih postupaka za događaje koji su morali imati sudski epilog (mada ni sudskih odluka koje vređaju zdrav razum nije manjkalo, a o sporosti pravde, i kad konačno dođe, ne treba ni govoriti), šta mislite koliko bi vremena trebalo da prođe, i koliko pojedinačnih pravnosnažnih odluka da se donese, da bi se vratilo poverenje da postoji vladavina prava u Srbiji, da mi jesmo pravna država, i da smo svi jednaki pred zakonom?
I da li sve to predstojeće vreme, najveće strukovno udruženje sudija može sebi da priušti da svu odgovornost prebaci na pojedince sudije, tražeći od njih da pokažu hrabrost i otpornost kao jedinke, dok se čini da oni kao kolektiv ne uspevaju da svojim primerom adekvatno pokažu iste te osobine, jer u najmanju ruku čine logičku grešku zamene teza kad svoje "izdizanje iznad situacije" pravdaju potrebom za "nesvrstavanjem" u situaciji izrazitih društvenih i političkih podela.
 
Kao prvo, o kakvoj političkoj podeli može biti reč, kad ovde ne postoji nikakva druga politička strana? Studenti odbijaju sve političare da im se priključe, a osim toga u Srbiji već odavno nema dovoljno jakih alternativnih političkih opcija. Dakle, besmisleno je reći da je podela politička, kad u ovoj podeli imate samo jednu političku opciju, a s druge strane su studenti i građani.
 
Kao drugo, u centru ovih društvenih podela (za podršku studentskim zahtevima, protiv i uzdržani) jeste sadržina studentskih zahteva, koji prvenstveno zahtevaju krivičnu odgovornost svih odgovornih za korupciju (a ne nekih, čini se kao nasumično bačenih lavovima, da se smiri narod), a koja je dovela do pada nadstrešnice na 17 ljudskih bića, prolaznika na toj železničkoj stanici, i dece, od kojih je 15 sad mrtvo, a dvoje su ostali doživotni invalidi.
Dakle, u centru je zahtev za pravdom, zahtev za normalnim i zakonitim funkcionisanjem pravosuđa, jer je poverenje u njega godinama ozbiljno narušavano, i koje je slučaj "Nadstrešnica" hirurški otvorilo i svima učinilo anatomski vidljivim. Za pravosuđe je ovo moment "biti ili ne biti". Ne znam kako je moguće izdići se iznad podele, u čijem centru je opstanak poverenja u funkcionisanje sudstva - Vaše struke, a koja struka predstavlja jedan od tri noseća stuba vlasti.
 
A kako smo došli do ove tačke?
 
U tekstu saopštenja Društva sudija Srbije stoji jedna ključna istina, koja je temelj svake pravne demokratske države: "Sudska vlast, kao grana vlasti ravnopravna zakonodavnoj i izvršnoj, postoji kako bi, između ostalog, nadrasla društvene podele i svakom građaninu, ma na kojoj strani se nalazio, pod jednakim uslovima obezbedila pravično suđenje. A to znači suđenje po zakonu, koji sudija primenjuje nepristrasno, i to tako da ga kao nepristrasnog, u smislu člana 144. Ustava, vidi i svaki građanin." 
 
Upravo tako, predivno rečeno. Ali zašto se onda masa studenata, praćena stotinama hiljada građana, podigla da traži pravdu, ako je to tako? Zašto ne veruju da će institucije uraditi svoj posao, otkud to nepoverenje? Možda zbog teške zablude koja se usadila u glavama ljudi, čak i nekim sudskim, da je samo izvršna vlast - prava vlast. A to potiče iz percepcije javnosti, stvorene kroz niz postupaka i stvarnih primera, da su druge dve grane vlasti samo puki instrument u rukama izvršne vlasti.
 
Kada prolazite Bulevarom cara Lazara u Novom Sadu, zastanite ispred Poljoprivrednog fakulteta i dobro pogledajte baner koji visi preko cele te zgrade iznad glavnog ulaza, i šta na njemu piše: Pravda je na ispitu. Ako je sudstvo tako, ne samo podjednako jako, već čak postavljeno iznad ostalih, da bi moglo da pruži tu zaštitu svim građanima, kako se kaže u saopštenju, i tako drži granice i zauzdava druge dve grane vlasti, kako član 4 Ustava to nalaže, i ako je svojim dosadašnjim radom i rezultatima pravosuđe zaslužilo poverenje građana, otkud te stotine transparenata upućenih pravosuđu, i skandiranja i pevanja glavnom RЈT i održavanje protesta ispred suda?
 
Ipak će biti da dosadašnjim postupcima pravosuđe nije u dovoljnoj meri pokazalo da razume svrhu zbog koje su funkcioneri u sudstvu i tužilaštvu postavljeni kao stalni, a ostali funkcioneri su ograničenog trajanja. Biće da brojni pravosudni funkcioneri nisu koristili svoje Ustavom dane "mišiće", a javnost je nakon dugog niza godina i desetine primera, postala potpuno svesna da je nastupila atrofija, i sad pokušava da natera pravosuđe da "vežba" i povrati svoju zaštitnu i kontrolnu funkciju.
 
U uvodu Kodeksa sudijske etike piše "Sve sudije da sude po Zakoniku pravo kako piše u Zakoniku, a da ne sude po strahu od carstva mi" (član 172 Dušanovog zakonika), i mnoge sudije drže taj Kodeks uramljen na zidu svojih sudnica, sa ovim citatom.
Vera sudija u ovu izjavu, i u zakletvu koju su položili, kao i tužilaca u njihovu zakletvu, može se povratiti jedino vežbanjem atrofirane snage, i tako će se povratiti poverenje javnosti u sudstvo kao nezavisnu, u stvari kontrolnu granu vlasti.
 
Ne možemo se samozavaravati i poricati ono što je sad već notorna i očigledna činjenica u očima svakog prosečnog građanina, koji je svestan da decenijama nijedan predmet visoke, pa čak ni srednje korupcije, nije rešen osuđujućom presudom. Svestan je da niko nije osuđen za desetine snimljenih kupovina glasova i sličnih grubih kršenja izbornih pravila, takođe dokumentovanih, i puštenih u javnost, ali bez sudskog epiloga. 
 
Video je kako nekažnjeno prolaze počinioci saobraćajnih krivičnih dela, ako su povezani sa vladajućom političkom partijom. Video je da se najviši funkcioner izvršne vlasti nesmetano meša u posao suda, od "suptilnih izjava" da on ne bi bio u koži sudijama i tužiocima koji će raditi na predmetu Nadstrešnica, do hvalisanja da je video celi snimak sa naplatne rampe Doljevac u fazi, koji je po njemu užasan, a da na glavnom pretresu nedostaju dva ključna minuta ovog snimka, i da je ovakvo direktno "prčkanje" po dokazima još u fazi istrage u konkretnom sudskom predmetu, odnosno ometanje pravde, prošlo bez ikakve reakcije i sankcije. Gleda i vidi sve što se dešava sa Nadstrešnicom, jer je taj postupak pod medijskom i stručnom lupom, i svi dosadašnji autogolovi pravosuđa su ovde prikazani na velikom ekranu.
 
I ono najbitnije, svi smo postali svesni da tih nadstrešnica može biti na svakom gradilištu koje je tako korumpirana izvršna vlast gradila, i niko u takvoj nesigurnosti ne može da živi. Javnost je shvatila da smo od "benigne ciste" ugrađivanja u javne nabavke i Veljinog "kraduckanja", došli do raka desetostrukog uvećanja cene, ali tako da ne samo da ćemo da platimo deset puta skuplje, nego će još i da nam padne na glavu kako je dobro sagrađeno.
 
Budžetskim parama (i kredit se vraća iz budžeta) platimo 10 puta skuplje, da bi se svi ugradili i podmirili našim novcima, a zauzvrat dobijemo nestručno i "fušerski" urađen posao, do te mere da su ugrađivane i platnene vreće umesto cementa, i sad svi hodamo po minskom polju, jer su svoj zadatak da kao izvršna vlast grade objekte javne namene, revnosno ispunjavali, što bi svakako bilo za priznanje i pohvalu, da nije preplaćeno a loše urađeno.
 
I zato je javnost, narod u čije ime se presude donose, reagovala svojim pritiskom, čije moći je konačno postala svesna, jer nije mogla da dopusti da opet bude pometeno ispod tepiha zajedno sa helikopterom, Savamalom, Krušikom, kumovim McLarenom i ko zna čime još.
 
E to je pitanje po kom se društvo podelilo, i tu ćete se teško uzdići iznad situacije i sačuvati obraz. Jer nije pitanje za koju si političku partiju, već je pitanje da li ćemo živeti u zemlji u kojoj postoji samo jedna vlast, izvršna, a druge dve su alatke u rukama izvršne vlasti, ili ćemo živeti u demokratskoj državi, sa tri grane vlasti u međusobnoj kontroli i ravnoteži, kao što piše u našem Ustavu?
 
Odgovor na to pitanje su dali svi segmenti društva, prelomni dan je već prošao, nazad se i ne može. A isto neće, niti može može ostati, može se samo u mnogo gore ili mnogo bolje.
 
Uloga sudstva jeste da prvenstveno kroz sudske odluke vrati ljudima poverenje u pravdu, kako saopštenje kaže, i taj deo jeste najbitniji, to je nepobitna istina. Ali to nije jedina uloga sudstva, i u situaciji kad se dugotrajno i sistematski podbacuje na tom pojedinačnom nivou, trebalo bi da postoji snažnija reakcija najvećeg udruženja sudija, koja treba da podstakne pojedince, koji možda trpe pritiske zbog "politički osetljivih" predmeta, pokaže im da nisu sami, i na svom primeru pokaže hrabrost koju očekuje od svojih članova. Isto važi i za tužilaštvo.
Ali ako je odgovor na gore postavljeno pitanje sistematskog kršenja i lomljenja pravde od strane izvršne vlasti, ćutanje i nečinjenje najvećeg udruženja sudija, bojim se da to nije "uzdizanje iznad situacije", već upravo suprotno - potonuće u očima kolega advokata, u očima naših profesora, i očima naroda, a verovatno i u očima članstva udruženja, jer se o pozivu nije izjašnjavalo članstvo i očigledno nije takva odluka doneta na skupštini udruženja, jer je odgovoreno u nedelju, samo nekoliko sati nakon poziva Advokatske komore Srbije da im se sudije pridruže.
 
Sudijama čast, advokatima novci, tako kaže izreka. Advokati ovaj put izabraše čast, i mnoge sudije, preko stotinu njih po raznim gradovima, hrabro istupiše kao pojedinci u odbranu svog poziva i odbranu prava. Ali da li će to biti dovoljno?
 
Sva ova dešavanja predstavljaju evolutivni proces sazrevanja jednog infantilnog društva koje je decenijama bežalo od lične odgovornosti za svoju sudbinu i tražilo jakog vođu, "tatu" na kog će prebacivati sve odluke. Konačno je došla generacija koja većinski shvata da svaka ćelija, i svaki točkić, mora da funkcioniše, da bi organizam bio zdrav, i da bi mašina radila. 
 
Kako bi bilo odgovorno od nas, kad bi u sklopu ove društvene evolucije, svako od nas preuzeo svoj mali deo tereta, i ma koliko bilo teško i neprijatno, suočio se sa pitanjem, da li sam uradio sve što sam mogao da ovo funkcioniše? Šta sad mogu da uradim da Srbija bude država u kojoj želim da živim, da sam deo društva koga se ne stidim, i kakve mogu da ostavim svojoj deci?
 
Autorka je viši sudijski saradnik u Višem sudu u Novom Sadu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Koleginica

    11.02.2025 19:24
    Jos jedan sjajan tekst koleginice Nadezde Joves Grbic. Svaka recenica gadja pavo u metu
  • Član biblioteke

    11.02.2025 19:19
    Odgovor
    Mlada koleginice, jedino ako sudije grupno ili pojedinaćno-hrabro, istupe javnim obraćanjem, a ne ćutološki.
    Teško da u NS u bilo kom od tri suda imate više od 15-20 sudija koje će istupiti i reći -neču više ovako !
    Pogledajte oko sebe, nemojte da Vam navodim ime po ime sudija.
  • Ana

    11.02.2025 18:55
    Bravo
    Bravo

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui

Auto-put Teofila Pančića

"Za aktivno delovanje u kulturi, osim znanja, potrebna je i hrabrost da se iskaže stav u sferi društvenog života", piše o Teofilu Pančiću novosadski pisac Siniša Tucić.

Država protiv društva

Kriza u Srbiji traje već puna tri meseca. Ona ne dolazi iz sukoba između političkih stranaka, koalicija, ili struja. Ona dolazi iz sukoba između države i društva.

Ima li razrešenja političkoj krizi u Srbiji?

Život se u Srbiji žestoko uzburkao, blokada sva tri mosta preko Dunava u Novom Sadu pokazalo je da je neraspoloženje ne malog sloja građana spram aktuelne vlasti dostiglo ogromne razmere.

Pritisak, pritisak, pritisak...

Pritisak se u opštem smislu definiše kao sila koja deluje na određenu površinu. Meri se u Paskalima, a razlikujemo atmosferski, hidrostatički, dinamički i mehanički.

Generalni štrajk

Iako je pravo na štrajk jasno definisano međunarodno pravo, i sastavni deo ljudskog prava na rad, u Srbiji se ono kontinuirano gazi decenijama unazad.

Zdravlja, ljubavi i blokada

Zdravlja, ljubavi i blokada – najiskrenija je čestitka s kojom sam, svečano, uz čašu vina ušla u novu godinu.

Pismo mladom novosadskom pesniku

Portal 021.rs objavljuje odlomak iz romana "Pet debelih pesnika" Predraga Đurića koji je nedavno osvojio nagradu "Stevan Pešić" i koji se našao u širem izboru za NIN-ovu nagradu.