Utisak o "Utisku"

Medijska organizacija za jugoistočnu Evropu (South East Media Organization) obratila se javnosti preko svog generalnog sekretara Olivera Vujovića povodom afere o prestanku emitovanja "Utiska nedelje" na B92.

Piše: Milan Dobrosavljev

Naslov je veoma indikativan: Preispitati odluku o Utisku nedelje.

Iz podatka da je u pitanju "veoma gledana i uticajna emisija u Srbiji" izvlači se zaključak da iza tog akta stoje neke snage koje žele da minorizuju B92 i samu emisiju na medijskoj sceni Srbije. Vujović postaje zabrinut i za opstanak licence B92 za dalji rad pošto je licencu dobila kao pretežno informativni, a ne zabavni medij. Naravno, B92 prema Vujoviću ima pravo da se rukovodi svojim ekonomskim interesima

Ali Vujović sumnja da je to slučaj u konkretnom primeru pošto je "Utisak nedelje" ekonomski uspešna emisija. Ostali navodi saopštenja kao i navedeni mogli su se čuti od Olje Bećković u emisiji Danice Vučenić na RTV. Tu se čula i Bećkovićkina tvrdnja da iza cele kampanje stoji Aleksandar Vučić.

Nameću se najmanje dva pitanja koja zahtevaju odgovore:

Prvo, da li SEEMO ima prava i osnova da sudi uređivačkoj politici nekog medija u Srbiji ili bilo kojoj državi i da zahteva "preispitivanje odluke". Odgovor je jednostavan: NEMA - ma koliko bila tačna njihova procena i koliko god je nevladina i neprofitna organizacija. Da li je zamislivo da se u Srbiji osnuje nevladina organizacija za isti region pa da ta organizacija ima svoje primedbe na uređivanje "Jutarnjeg lista", "Dela", "Vijesti", "Dnevnog Avaza", itd?

Drugo znatno ozbiljnije pitanje proizilazi iz Bećkovićkinog intervjua u kome ona obrazlaže kako činjenične tako i profesionalne razloge koji su u suprotnosti sa odlukom o ukidanju emisije, tj. transformisanje odnosno upućivanje u drugi medij. Ko su urednici i direktori u B92 koji su sa zebnjom očekivali svaki novi "Utisak" i čak se lično angažovali da se neke ličnosti ne dovode u emisiju? Da li je u pitanju autocenzura? Zašto nam to Bećkovićeva ne kaže? Ne verujem da nema hrabrosti ako je već pokazala hrabrost da kao glavnog inspiratora označi premijera.

Kako je moguće da ovim povodom kao i sve prisutnijeg medijskog mraka svi ćute: opozicija, udruženja novinara, institucije, intelektualci...?

  • ZoranNS

    02.10.2014 20:51
    Zašto ćute, pa svi vole zlato
    Zašto ćute, pa svi vole zlato, a ćutanje je zlato.
  • 02.10.2014 18:14
    Medijski mrak-zašto svi ćute
    Posrnuće profesije!
  • Mirko Stanisavljević

    02.10.2014 17:39
    Utisak
    Utisak nedelje 28.09.2014.

    https://www.youtube.com/watch?v=LCekpimtacI

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui

Tuga i bes

Neko je pametno napisao "Kad mnogo boli, ćutim". Nemanje reči, ostanak bez teksta, muk i tišina najčešće su tu kao deo one strašne ponavljajuće noćne more.

Terorizam optimizmom

Tokom prošle nedelje smejali smo se na internetu jednom videu: žena je na pijaci u zanosu neke sreće rekla kako voli da dođe tu i priča, kako kaže, o tako običnim i jednostavnim stvarima.

Vek Čkalje: Ne postoji lek za smeh

"Poseban aspekt Čkaljine komedije bio je njena asocijativnost: svaki put kada bi se njegovo lice pojavilo, pokrenulo bi se sećanje na sve njegove likove..."

Stotka

Konzolom u našim glavama u detinjstvu upravlja radost. To znamo i sami, a i videli smo u čuvenom Diznijevom crtaću.

Nestašice vode - možemo li ih sprečiti?

Paklena tromesečna suša primorala nas je da ovog leta i te kako povedemo računa o vodi, kako pijaćoj, tako i onoj koja se koristi za druge ljudske potrebe ili u industriji, poljoprivredi i rudarstvu.

Ko je ovde debeo?

Trendovi današnjice koji se bave diktiranjem onoga kako treba da živimo, kako da se ponašamo, da mislimo i da radimo nameću nekoliko ključnih stvari.

Pravo na gaženje građana

"Vlast nam je i do sada pružala primere nekažnjenog divljanja u saobraćaju ali to je bilo rezervisano samo za pripadnike 'elite'".