Pokušaj pronalaženja tamne materije nije uspeo

Tim američkih naučnika saopštio je da posle tri godine rada nije uspeo da pronađe tamnu materiju.
Naučnici su tri godine tražili tragove tamne materije u bivšem rudniku zlata u Južnoj Dakoti, ali uprkos osetljivoj opremi koja je radila bolje nego što se očekivalo, nisu uspeli da pronađu nevidljive čestice koje čine četiri petine ukupne materije u univerzumu.
 
"Ponosni smo što je oprema radila tako dobro i razočarani što ništa nismo videli", rekao je fizičar Danijel Mekinsi s Univerziteta u Kaliforniji.
 
Projekat Veliki podzemni ksenonski eksperiment (Large Underground Xenon experiment - LYX) vredan 10 miliona dolara jedan je od tri na kojima naučnici rade u potrazi za tamnom materijom pored Međunarodne svemirske stanice i evropskog Velikog hadronskog sudarača. Tamna materija dosad nije uočena, ali je njeno postojanje izvedeno iz teorijskog modela koji objašnjava širenje svemira i nastajanje galaksija.
 
U rudniku u Južnoj Dakoti naučnici su se nadali da će zemlja zakloniti pozadinsko zračenje i da će velika količina tečnog ksenona proizvesti iskrice kada dođu u dodir s česticama tamne materije, takozvanim slabo reagujućim masivnim česticama (weakly interacting massive particles WIMP).
 
"Zbog neuspeha u nalaženju tih čestica, fizičari bi mogli da razmotre nove kandidate za tamnu materiju, mada su slabo reagujuće masivne čestice i dalje najodrživija opcija", rekao je Nil Viner, direktor Centra za kosmologiju i fiziku čestica na Njuorškom univerzitetu, koji nije učestvovao u projektu LYX.
 
Naučnik Ričard Gejtskel, koji je radio na LUX, rekao je da su naučnici već počeli da rade na prepravci rudnika u Južnoj Dakoti za 50 miliona dolara vrednu, mnogo veću verzuju eksperimenta, nazvan LZ, koji će biti 70 puta osetljiviji i počeće da radi 2020. godine. I s novim eksperimentom neće biti lako da se uoči tamna materija, rekao je Gejtskel i objasnio da su čestice tamne materije svuda oko nas, ali da je problem što su "suludo slabe" pa prolaze kroz Zemlju kao da ne postoji.
 
Gejtskel, koji 28 godina traga za tamnom materijom, kaže da ipak postoji mogućnost da naučnici pokušavaju da nađu nešto što ne postoji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Neđo iz Laktaša

    22.07.2016 11:35
    Pa gde će tražiti tamnu materiju ako ne u rudniku! Ali tamna, pa još i nevidljiva... Tu more bit problema...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.