Dno Sredozemnog mora mnogo starije nego što se mislilo

Dr Roa Grano sa Univerziteta Ben-Gurion u Negevu objavio je istraživanje na sajtu "Nature geoscience" u kome navodi da bi Sredozemno more moglo da bude nekih 140 miliona godina starije nego što se dosad mislilo, što ga čini najstarijim morskim dnom na Zemlji.

Kompaktna formacija koja se obično vidi u okeanskoj kori rezultat je neobične gustine, koja uzrokuje da se brzo vrati u Zemljin omotač u oblastima spajanja tektonskih ploča. Ovaj proces "ubrzane reciklaže" je razlog zašto se smatra da je veliki deo okeanske kore planete mlađi od 200 miliona godina.

Međutim, Granoovo istraživanje pokazuje da bi kora u Herodotovom basenu mogla da bude mnogo starija. Herodotov basen je prekriven debelim sedimentom, što otežava precizno očitavanje koliko je tačno stara kora i da li je, uopšte, okeanska.

Grano je analizirao strukturu korišćenjem magnetskih podataka, nalaženjem stena koje se razlikuju u magnetnim elementima, koji su pokazatelji formiranja okeanske kore u srednjookeanskom grebenu.

Nalazi su značajni, pošto, kada se vrela magma, koja se kreće unutar ili ispod kore, ohladi novoformirana stena sadrži minerale koji se ravnaju prema magnetnom polju Zemlje. Sa vremenom promena u orijentaciji je fiksirana na dnu okeana, čime se stvara "barkod" koji služi kao vremenska odrednica u formaciji kore, navodi Grano.
Analiziranjem i identifikacijom iskrivljenih magnetnih obrazaca u sedimentu ispod Herodotovog basena, geolog je obrazložio da bi okeanska kora mogla biti stara do 340 miliona godina. On smatra da bi basen mogao da predstavlja ostatke okeana Tetisa, koji je postojao pre Atlantskog i Indijskog okeana.

Ukoliko je naučnik u pravu, ova oblast je mnogo starija nego što se ranije mislilo.
 

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija