Naučnici planiraju da šalju poruke vanzemaljcima sa upustvom za korišćenje

Neprofitna organizacija iz San Franciska METI najavila je planove za slanje signala u svemir, koji bi vanzemaljcima stavili do znanja da nisu sami u svemiru.
"Messaging Extraterrestrial Intelligence" kako glasi puni naziv organizacije, sada razmatra najbolji način da se uspostavi kontakt za bićima van naše planete. 
 
Predsednik METI Daglas Vakoč smatra da treba dobro da razmislimo kako želimo da se predstavimo. "Vanzemaljci možda čekaju jasan znak od nas i da pokažemo da smo spremni za razgovor", kaže on. 
 
Njegova organizacija planira da prve signale pošalje krajem 2018. s naglaskom na porukama koje otkrivaju osnovne matematičke i naučne koncepte do kojih je čovečanstvo došlo. "Bilo bi idealno da koristimo neki moćan prenosnik, poput onih koji se koriste u planetarnim studijama, kao što je Arecibo observatorija", smatra Vakoč. 
 
Nekolicina sličnih signala već je putovala u svemir i to u vidu binarnog koda. Vanzemaljcima smo još 1974. poslali podatke o Sunčevom sistemu, ljudskoj vrsti i biohemiji naše planete, ali nas prema svemu sudeći, nisu čuli. 
 
Vakoč smatra da sada treba da im pošaljemo i "uputstvo za korišćenje", kako bi mogli da dešifruju naše poruke. "Čak i pod uslovom da vanzemaljci koriste slike, možda imaju drugačije konvencije o predstavljanju čvrstih tela na dvodimenzionalnim površinama", kaže on. 
 
Međutim, neki naučnici smatraju da je takav projekat vrlo opasan i da postoji mogućnost da ćemo prizvati neprijateljske vanzemaljske vrste. 
 
Stiven Hoking veruje da bi vanzemaljci verovatno želeli da kolonizuju Zemlju. "Ako nas posete, rezultat bi verovatno ličio na Kolumbovo otkriće Amerike. U tom slučaju, mi bismo bili Indijanci", rekao je slavni astrofizičar u jednom intervjuu.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

ChatGPT dobio aplikaciju za Windows

Kompanija OpenAI trenutno testira aplikaciju za ChatGPT namenjenu operativnom sistemu Windows, ali zasad je dostupna samo korisnicima koji plaćaju ovu uslugu.