Naučnici su pronašli način da jestivo ulje koje svakodnevno koristimo u ishrani pretvore u grafen, materijal koji je i do 200 puta jači od čelika, a pritom je neverovatno fleksibilan.
Pod određenim uslovima, on može čak biti pretvoren i u superprovodonik koji može prenositi struju bez otpora. To bi značilo da materijal ima potencijal da se od njega naprave efikasnije solarne ćelije, da postane upotrebljiv u elektronici ili čak medicini.
Kako piše Nacionalna geografija, u okviru studije koja je sprovedena pre godinu dana, ustanovljeno je da grafen mora da bude napravljen u vakuumu, na intenzivnoj toploti i primenom prečišćenih sastojaka koji su izuzetno skupi za proizvodnju. Zbog toga je istraživanje prekinuto dok se ne pronađe ekonomičan način za masovnu proizvodnju ovog materijala i ne započne proces ostvarivanja planova na tom polju.
Konačno, naučnici u Australiji su uspeli da stvore grafen u normalnim uslovima vazduha koristeći jeftino jestivo ulje.
Tim je novu tehniku nazvao "Graph Air" tehnologija i ona uključuje tridesetominutno grejanje ulja u cevima peći čineći da se ona razloži i pretvori u ugalj. Ugalj se potom hladi na folijama napravljenim od nikla, a onda rasprostire na samo jedan nanometar debljine (oko 80.000 puta tanje od ljudske dlake).
Ne samo da je ova tehnika i do deset puta jeftinija i lakša od drugih metoda već je i mnogo brža jer se stvaranje grafenskog vakuma može napraviti u samo nekoliko sati, a prilično je otvorena i opcija reciklaže. Studija je ustanovila je da grafen može pomoći pri punjenju baterija mobilnih telefona koje će trajati i do 25% duže nego što je to slučaj sa punjačima koje imamo sada.
"Sada možemo reciklirati ostatke ulja koji bi inače bili bačeni i transformisati ih u nešto korisno", rekao je jedan od članova tima Dong Han Seo.
Tim je trenutno u potrazi za novim poslovnim partnerima koji će podržati i finansirati ovaj projekat. Ipak, oni nisu jedini naučnici koji rade na tome. Protekle nedelje, australijski tim sa Univerziteta u Vulongongu patentirao je tehniku kojom se pravi grafen koristeći samo ugljovodonični gas, kiseonik i svećica.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Istraživači su koristili veštačku inteligenciju kako bi prepoznali razliku između arome viskija i utvrdili da li je piće proizvedeno u SAD ili Škotskoj.
Čelnik Instagrama Adam Moseri najavio je da će ova društvena mreža uskoro imati nove funkcije na bazi veštačke inteligencije koje će korisnicima omogućiti da "promene skoro svaki aspekt" videa.
Astronomi su uočili sedam novih kosmičkih fenomena poznatih kao tamne komete koje bi naučnicima mogle da otkriju da li su ova nebeska tela pomogla da na Zemlju stignu važni elementi poput vode.
Magnetni sever je u poslednjih 20 godina ubrzao prema Sibiru, povećavajući brzinu svake godine, sve do pre otprilike pet godina, kada je iznenada usporio sa 50 na 35 km godišnje, kažu naučnici.
Kineski astronauti Ksuzhe i Lingdong završili su devetočasovnu misiju izvan svemirske stanice Tiangong i tako oborili prethodni rekord svemirske šetnje, izvestila je Kineska svemirska agencija CMSA.
Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.
Međunarodna grupa sačinjena od nobelovaca, naučnika i stručnjaka u različitim oblastima pozvala je na prekid laboratorijskih eksperimenata u kojima bi mogli da se stvore sintetički mikrobi.
Bakterija pod nazivom Deinokokus radiodurans, nazvana "Bakterija Konan" zbog svoje sposobnosti da preživi najteže ekstreme, može da izdrži doze zračenja 28.000 puta veće od onih koje bi ubile ljude.
Komisija za hartije od vrednosti (SEC) istražuje da li je američki milijarder Ilon Mask u zakonskom roku otkrio svoj udeo akcija u platformi Iks (Tviter).
Volonteri koji rade na starom radio teleskopu u selu Dvinglo, u holandskoj provinciji Drent, uspeli su da uhvate signal sa svemirske sonde Vojadžer 1 (Voyager 1), koja je lansirana 1977. godine.
Novi čip koji najavljuje Gugl može za pet minuta da reši problem za koji bi trenutno najbržim svetskim super-računarima trebalo deset septiliona ili 10.000.000.000.000.000.000.000.000 godina.
Univerzum se širi za oko osam odsto brže nego što bi se očekivalo, pokazuju podaci koje je dve godine prikupljao svemirski teleskop NASA-e "Džejms Veb".
ChatGPT, ključni proizvod kompanije za razvoj veštačke inteligencije Open AI, svake nedelje koristi 300 miliona ljudi, izjavio je izvršni direktor pomenute firme Sem Altman.
Američki Federalni biro za istrage upozorio je korisnike Ajfona i Androida na opasnost od slanja međusobnih poruka bez enkripcije nakon nedavnog sajber napada koji je izvela kineska hakerska grupa.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar