Ruska svemirska letelica bez posade uspešno poletela

Ruska teretna svemirska letelica bez posade uspešno je poletela na Međunarodnu svemirsku stanicu, sa kosmodroma Bajkonur u Kazahstanu.
Raketa Sojuz sa svemirskim brodom Progres MS-05 poletela je kako je predviđeno danas u 11:58 po lokalnom vremenu (6:58 po centralnoevropskom vremenu).
 
Ova misija usledila je posle neuspelog lansiranja prethodne letelice Progres, 1. decembra prošle godine, koja se srušila manje od sedam minuta po poletanju, a zapaljeni ostaci pali su na retko naseljene oblasti u južnom Sibiru blizu granice s Mongolijom.
 
Zvanična ruska istraga zaključila je da se neuspelo lansiranje dogodilo usled greške u proizvodnji u Sojuzovom motoru.
 
Pre današnjeg poletanja izvršene su detaljne probe motora i sprovedena sveobuhvatna provera proizvodnih instalacija.
 
Rusija šalje ovakve teretne letelice ka MSS-u tri puta godišnje. Kada obave svoju misiju one padnu ka Zemlji i sagore u atmosferi iznad Pacifika.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.