Najnovije otkriće je donelo dokaze da su ovi leteći reptili, koji su živeli zajedno sa dinosaurusima, rađali mladunce koji u ranim fazama života nisu mogli da lete i bila im je potrebna roditeljska nega.
Fosili stotina muških i ženskih odraslih jedinki vrste Hamipterus tianshanensis koja se hranila ribom pronađeni su pored fosila mladunaca i jaja u regionu Sinđijang Ujgru, čime je ta vrsta, koja je živela pre 120 miliona godina u periodu krede, možda postala najizučenija među svim pterosaurusima.
"Želimo da ovaj region nazovemo 'Raj pterosaurusa", rekao je paleontolog Šunsing Đijang sa Instituta za paleontologiju kičmenjaka i paleoantropologiju Kineske akademije nauka. Odrasle jedinke ove davno izumrle vrste imale su krestu na izduženoj glavi, oštre zube i raspon krila veći od tri i po metra.
Inače, pterosaurusi su bili prvi leteći kičmenjaci na Zemlji.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar