"Sve ove promene konstatujemo tokom poslednjih stotinak godina. Tako da naše generacije postaju sve manje pametne i manje intelektualno razvijene, a sve to je posledica genetike", ističe Daton, koji predaje antropologiju na univerzitetu u finskom gradu Oulu.
Prema mišljenju Datona, intelekt se "80 odsto nasleđuje". U praksi je ranije postojala moćna prirodna selekcija u korist pametnijih. Takvi predstavnici čovečanstva obično su bili imućniji, a time i u poziciji da se razmnožavaju i podižu više potomstva.
Do vremena industrijske revolucije, u svakoj generaciji je do 50 odsto imućnijeg stanovništva uspevalo da podigne 40 odsto potomstva, imajući u vidu da je smrtnost dece bila znatno veća nego danas.
U 19. veku, nivo intelekta postao je viši, što je dovelo do važnih otkrića. "Došlo je do industrijske revolucije", navodi Daton i ukazuje na značaj pojave vakcine, koja je smanjila ranu smrtnost. Istovremeno, u siromašnim porodicama počelo je da opstaje sve više dece, a imućnije, koje su bile obično bolje obrazovane - imale su manje prinova.
Na ovaj trend je, osim kontracepcije, uticala i činjenica da su se žene iz imućnijih porodica školovale i počinjale da rade, čime su imale manje prilike da isključivo budu kod kuće i podižu brojnu porodicu.
Datonova teorija, koja se mnogima u naučnom svetu ne sviđa, ali smatraju da ima osnove, ipak je izbačena iz konačene verzije filma "Art kanala", koji kao glavni razlog pada opšte inteligencije navodi hemijska jedinjenja koja još u majčinoj utrobi negativno deluju na razvoj mozga deteta.
Inicijalno je film trebalo da bude posvećen problemu genetskog aspekta ovog fenomena. Međutim, na kraju, taj deo uopšte nije bio obrađen.
"Bilo je onih koji su govorili - "Da, odlično, objavite ovaj naučni rad". Dok bi neki drugi recenzent rekao da to nikako ne bi trebalo objavljivati. Izgleda da se javnost plaši mojih zaključaka", kaže Daton.
Komentari 4
Sale NS
selektor
Kać
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar