Kinezi planiraju da gaje biljke na tamnoj strani Meseca

Kina će poslati posebnu sondu na tamnu stranu Meseca i uzgajati biljke na neistraženom području nazvanom Južni pol–Aitken, navode naučni portali.
Kinezi planiraju da gaje biljke na tamnoj strani Meseca
Foto: Pixabay
Nova svemirska misija "Chang'e 4" biće lansirana u junu, raketom "Dugi marš 4C", koja će poneti 425 kilograma težak relejni satelit i postaviti ga u orbitu 60.000 kilometara iza Meseca. Drugim lansiranjem, nakon toga, biće poslat rover na dalju (tzv. tamnu) stranu Meseca koji će relejni satelit navoditi da bezbedno sleti. 
 
Biće to prvo spuštanje na tamnu stranu Meseca, u neistraženo područje nazvano Južni pol–Aitken, ogromni basen na južnoj polulopti koji se prostire od Mesečevog južnog pola do kratera Aitken.
 
Kinezi će poslati rover koji će sadržavati "pribor za povrtarstvo", koji bi trebalo da pripremi put za ljudsku stanicu proučavanjem načina na koji biljke rastu na Mesečevoj površini. Uz biljke, rover će poneti i insekte.
 
Tamna strana Meseca zapravo nije tamna, ona je obasjana u jednakoj meri kao i strana koja se vidi sa Zemlje. Reč "tamna" povezana je sa činjenicom da je ona uvek okrenuta od naše planete, dok je vidljiva strana uvek okrenuta ka Zemlji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.