Odluka Fejsbuka izazvala nezadovljstvo zemalja EU

Fejsbuk je najavio da će u Evropi otvoriti tri nova centra za digitalno opismenjavanje građana, a ovaj potez naišao je na nezadovoljstvo u EU, zbog nastojanja tehnoloških giganata da smanje svoje poreske obaveze.
Odluka Fejsbuka izazvala nezadovljstvo zemalja EU
Foto: Pixabay
Centri će biti otvoreni u Španiji, Poljskoj i Italiji, a u kompaniji Fejsbuk najavljuju i 10 miliona evra ulaganja u Francuskoj preko tamošnjeg centra za istraživanje veštačke inteligencije. Fejsbuk je već otvorio slične centre u zemljama poput Nigerije i Brazila. 
 
"Ljudi strahuju da će ih digitalna revolucija pregaziti, pa želimo da ulažemo u digitalno opismenjavanje kako bismo im omogućili sticanje digitalnih veština potrebnih za učestvovanje u digitalnoj ekonomiji", kazala je za Rojters poslovna direktorka kompanije Fejsbuk Šeril Sandberg
 
Centri će nuditi kurseve za digitalno i medijsko opismenjavanje i sigurnost na Internetu grupama sa ograničenim pristupom tehnologiji, uključujući stariju populaciju, mlade i izbeglice. 
 
U Fejsbuku planiraju da do 2020. godine obuče milion građana i vlasnika kompanija, uz klasične kurseve za 100.000 malih i srednjih preduzeća, te internet kurseve za 250 hiljada kompanija. 
 
"Apsolutno želimo da pokažemo ljudima da ulažemo na lokalnom nivou, ulažemo u tehnologiju, ulažemo u ljude", poručila je Sandberg. 
 
Najava se susrela sa raspravom zemalja Evropske unije o predlozima pojačanog oporezivanja multinacionalnih tehnoloških kompanija i optužbama grupe velikih zemalja da kompanije poput Amazona, Gugla, Epla i Fejsbuka nastoje da smanje svoje porezke obaveze preusmeravanjem dobiti u zemlje poput Luksemburga i Irske. 
 
Manje članice, poput Malte i Luksemburga, poručuju da bi izdvojena incijativa EU na području reforme poreskog sistema oštetila njihovu nadmoć i da bi išla na ruku konkurenciji. 
 
Iz Evropskog parlamenta objavljeno je da su zemlje EU u razdoblju od 2013. do 2015. godine zbog povoljnih poreskih aranžmana Gugla i Fejsbuka izgubile oko 5,4 milijarde evra poreskih prihoda. 
 
U Evropskoj komisiji poručuju da građani moraju poboljšati svoje digitalne veštine kako bi se smanjila nezaposlenost i kako bi Evropa kreirala sopstvenog digitalnog giganta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Tamara

    23.01.2018 07:10
    Naravno
    Tako i treba! Bolje uloziti u nesto korisno i time dobiti poresku olaksicu nego dati pare drzavi da ona svojim funcionerima puni dzepove, odrzava ratove i onda ako nesto ostane, ulozi u 2 kompa :/

    Ja sam za to da i u Srbiji dodje zakon gde kaze da ja mogu svojih 5000din poreza na imovinu da dam u dobrotvorne svrhe, a ne drzavi.... i time izmirim dugovanje..... naravno verujem da bi neki ovo iskoriscavali al u manjoj meri jer opet sam ja ta koja odlucuje gde moj novac ide.....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.