Lični podaci novorođenčadi prodaju se na Dark webu

Lični podaci dece, s datumima rođenja i devojačkim prezimenima majki, tražene su informacije već duži niz godina.
Lični podaci novorođenčadi prodaju se na Dark webu
Foto: Pixabay
Nedavno je pronađena reklama koja vodi do foruma putem kojeg se mogu kupiti lični podaci novorođenčadi, i to za 300 američkih dolara (u bitkoin kriptovaluti) po paketu podataka. Takve podatke napadači koriste za podizanje kredita, kao podatke za prijavu za uslugu kreditnih kartica, i za ostale povlastice. 
 
Krađa identiteta dece može da ostane neotkrivena godinama odnosno sve do trenutka kada se osoba s tim identitetom ne odluči za iskorišćavanje ranije spomenutih povlastica. Upravo iz tog razloga ti podaci su veoma vredni i napadači koriste sve metode zaštite kako bi prikrili svoj stvarni identitet. 
 
Podaci se mogu kupiti preko online prodavnice koja se nalazi na Dark webu, a kojoj se može pristupiti putem Tor pretraživača. 
 
Na pojedinim forumima moguće je pronaći i detaljna uputstva kako uspešno izvesti krađu identiteta, a najčešće se prodaju setovi podataka nazvani 'fullz', koji označavaju potpuni skup ličnih podataka o pojedincu. 
 
Kompanija koja je otkrila prodaju ličnih podataka novorođenčadi, Terbium Labs, tvrdi da je ovo prvi put da naiđe na takvu vrstu podataka. Prema njihovim rečima, lični podaci mlađe dece veoma su traženi, ali je tek nedavno počela potražnja podataka novorođenčadi. 
 
Prema izveštaju istraživanja sprovedenog na Univerzitetu Karnegi Melon, slučajevi u kojima dolazi do krađe ličnih podataka dece 50 puta su češći od krađe podataka odraslih osoba.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija