VIDEO: Večerašnji Supermesec se može pratiti online

Milioni ljubitelja astronomije širom sveta danas neće skidati pogled s neba kako bi svedočili neobičnoj nebeskoj pojavi plavom krvavom Supermesecu.
Ovaj lunarni događaj poslednji put se dogodio 20. decembra 1982. godine.
 
Mesec će danas biti najbliži Zemlji u svojoj orbiti, a izgledaće 14 odsto veći i 30 odsto sjajniji. Plavi krvavi Supermesec predstavlja astronomski triplet, odnosno spoj tri nebeska fenomena, a reč je o pojavama Supermesec, krvavi Mesec i plavi Mesec.
 
Supermesec je pojava kada se pun Mesec nađe bliže Zemlji nego inače. Kada Mesec postane crvenkast, onda tu pojavu nazivamo krvavi Mesec, a kada se u jednom kalendarskom mesecu po drugi put na nebu pojavi pun Mesec, onda je reč o pojavi plavog Meseca. 
 
Ipak, današnja nebeska pojava neće biti vidljiva u svim delovima sveta. Stanovnici Moskve, preko Sidneja do Vašingtona moći će da svedoče retkom nebeskom fenomenu predveče, prilikom izlaska Meseca.
 
Većina ljudi u Evropi, Africi, Centralnoj i Južnoj Americi će propustiti ovaj astronomski triplet. Međutim, ljubitelji astronomije u ovim delovima sveta moći će da prate neobičnu pojavu putem videa uživo koje će na internetu prenositi NASA, Virtual Telescope i Univerzitet Zapadni Sidnej.
 
Pojava plavi Mesec desiće se još dva puta u 2018. godini, dok ćemo pojavu Supermesecc čekati do januara 2019. godine.
 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.