Pustinja Atakame, oko 1.200 kilometara od glavnog grada, pruža idealne uslove za astronome jer je nebo vedro veći deo godine i na tom mestu će 2020. godine biti postavljen najveći teleskop na svetu, čime će Čile na svom tlu imati 70 odsto svetske astronomske infrastrukture.
Međutim, rastuća upotreba LED svetiljki može da ugrozi rad opservatorija u regionu. U nedavnom istraživanju objavljenom u časopisu "Science Advances" navodi se da je planeta Zemlja sve više izložena veštačkom svetlu, a taj fenomen pojačan je upotrebom nove tehnologije kao što su su LED svetiljke.
Osvetljenje planete povećano je u kvantitetu i intenzitetu za oko dva odsto godišnje od 2012. do 2016. godine, navedeno je u toj naučnoj studiji. Šef kancelarije zadužene za zaštitu kvaliteta neba na severu Čilea Pedro Sanhueza izjavio je da je veštačko osvetljenje za 30 odsto ugrozilo posmatranje neba u poslednjih deset godina.
Prema njegovim rečima, za posmatranje neba noću je stručnjacima potrebna potpuna tama kako bi teleskopi radili najbolje moguće. Naučnici su takođe upozorili da svetlost tokom noći može da poremeti biološki sat, odnosno san kod ljudi, čime se povećava opasnost od depresije, dijabetesa ili raka.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar