Šarar Avin iz Centra za istraživanje spoljašnjih rizika pri Univerzitetu Kembridž rekao je da se izveštaj fokusirao na mogućnosti veštačke inteligencije koje postoje sada ili će biti dostupne u roku od pet godina, a ne u dalekoj budućnosti.
Autori izveštaja upozoravaju da vlade moraju razmotriti nove zakone, kao i da oni koji rade na sistemima veštačke inteligencije moraju više raditi na sprečavanju zloupotreba tehnologije. Avin je rekao da bi u bliskoj budućnosti tehnologije kao Guglov AlfaGO, koji je prvi pobedio čoveka u igri go, mogli koristiti hakeri da pronalaze obrasce u podacima i šiframa.
Medju opasnostima je da bi pojedinci mogli kupiti dronove sa softverom za prepoznavanje lica i time napadati svoje mete. Avin je rekao da bi programeri mogli automatski da prave "lažne" video snimke za političku manipulaciju, dok bi hakeri mogli da koriste programe za sintezu govora kako bi se napadali politički protivnici.
U izveštaju se navodi da se već koriste botovi za manipulaciju na društvenim mrežama koje kontrolišu ljudi, što je dovelo i do uticaja na političko izveštavanje mejnstrim medija i formiranje političkih stavova. Sofisticirani sistemi veštačke inteligencije bi mogli da ciljaju grupe s pravom porukom u najpogodnije vreme kako bi se maksimizirao potencijal za ubedjivanje.
Pored manipulacije na izborima, to se može koristiti i za regrutovanje terorista, dok će autoritarni režimi dobiti dodatne mehanizme za kontrolu koji verovatno neće biti na raspolaganju u demokratskim sistemima.
Majls Brandejdž s Instituta za budućnost čovečanstva pri Oksfordskom univerzitetu rekao je da će veštačka inteligencija promeniti "pejzaž opasnosti po gradjane, organizacije i države": "Često je slučaj da sistemi veštačke inteligencije ne samo da dostižu nivo ljudskih rezultata već ih značajno nadmašuju". Brandejdž je dodao da je neophodno razmotriti implikacije superljudskog hakovanja, nadzora, ubedjivanja i identifikacije fizičkih meta.
Izveštaj "Zloupotreba veštačke inteligencije", koji ima sto strana, identifikuje tri oblasti - digitalnu, fizičku i političku u kojima će veštačka inteligencija najverovatnije biti zloupotrebljena.
Komentari 1
pera
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar