Svemirska stanica uskoro pada na Zemlju, niko ne zna tačno gde

Prva kineska svemirska stanica će uskoro pasti na Zamlju, ali nije poznato precizno kada i gde će se to dogoditi.
Kineska svemirska stanica Tiangong-1 nekontrolisano ulazi u atmosferu Zamlje, a situaciju prati Evropska svemirska agencija (ESA). Juče je saopšteno da će svemirska stanica pasti severnije od 43 stepena severno ili južnije od 43 stepena južno, a zbog ugla pod kojim pada, Tiangong-1 će verovatno pasti bliže maksimumu ili minimumu nego na ekvator. Pad se očekuje između 29. marta i 9. aprila, ali je prema rečima stručnjaka iz ESA-e to veoma varijabilno.
 
Nekontrolisani pad baš i nije deo plana za Tiangong-1, koji je lansiran u septembru 2011. godine i primio je dve posade tokom svog života. Sve letelice u niskoj orbiti Zemlje, bez obzira da li se radi o satelitima i Međunarodnoj svemirskoj stanici, pod uticajem su atmosfere Zemlje i povremeno moraju prilagođavati svoje orbite kako bi se sprečilo propadanje.
 
Problem je u tome što Tiangong-1 ne reaguje na komande još od marta 2016. godine. Ona je praktično "mrtva" u svemiru, odnosno u orbiti gde blago propada, što znači da Kina ne može da "naredi" stanici da se vrati na Zemlju i sagori iznad nenaseljenih delova Pacifika.
 
ESA ističe da će imati malo vremena jer će dan pre ulaska u stanice u atmosferu imati određene podatke o njenom padu, ali ne precizne. Veći deo svemirske stanice će sagoreti u atmosferi, ali će neki delovi preživeti i pasti na površinu. Iz ESA-e poručuju da u istoriji svemirskih letova nije bilo žrtava nakon pada ostataka, tako da će se ta tradicija verovatno nastaviti. Ipak, situacija se za svaki slučaj pomno prati.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.