Šta sve Fejsbuk i Gugl znaju o vama

Fejsbuk i Gugl beleže praktično sve šta uradite na internetu, a fajlovi sa vašim informacijama "teški" su nekoliko gigabajta.
Šta sve Fejsbuk i Gugl znaju o vama
Foto: Pixabay
Ponekad nismo ni svesni koje sve informacije sakupljaju razne platforme na globalnoj mreži. Koristeći se "tragovima" koje ostavljamo na internetu, velike mreže mogu da prodaju naše profile marketinškim kompanijama, koje će potom plasirati različite reklame do nas. 
 
Ukoliko vam je na telefonu uključena lokacija, Gugl beleži kuda se krećete. Takođe, ukoliko imate svoj Gugl nalog, on čuva istoriju vaših pretraga na svim uređajima, bez obzira na to da li ste je prethodno obrisali ili ne, objavio je Gardijan.
 
Gugl kreira i profil o vama kako bi što bolje mogao da plasira reklame. Ovi profili sadrže lične podatke, poput lokacije na kojoj ste, polu, godinama, hobijima, karijeri, interesovanjima, prihodima, odnosno o svemu što bi moglo da predstavlja vas kao potencijalnog potrošača.
 
Između ostalog, sve što ste pretraživali na Jutjubu čuva se na Gugl serverima. Uz pomoć ovih informacija lako se može saznati koje je vaše političko opredeljenje, koju muziku slušate, da li ćete uskoro postati roditelj ili razmišljate o abortiranju, osećate li se depresivno, podržavate li teroriste ili ste fan hipi pokreta. 
 
Svaka aplikacija ili ekstenzija koju koristite na svom uređaju poznata je Guglu. Znaju čak i koliko ih često koristite, gde ih najviše koristite i sa kim komunicirate preko njih. To znači da znaju sa kim pričate preko Fejsbuka, sa kojom zemljom komunicirate i kada idete da spavate, prenosi B92.
 
Gugl nudi opciju preuzimanja svih podataka koji se skladište o vama. Fajl je obično težak oko pet gigabajta i ima oko tri miliona stranica. Tu su mejlovi, kontakti, bukmarksi, fajlovi deljeni na "Gugl drajvu", podaci iz kalendara, kupovine preko Gugla, sajtovi, telefoni koje ste posedovali, pa čak i broj koraka koji ste prešli u toku dana.
 
Ukoliko uputite zahtev Fejsbuku, on će vam omogućiti da skinete podatke koje je skladištio o vama. Sve što treba da uradite je da odete na "podešavanja" gde ćete pronaći mogućnosti preuzimanja kopije. U njemu se nalaze sve poruke koje ste ikada poslali, svi fajlovi koji su vam stigli ili koje ste poslali, sve audio poruke, fotografije, video snimci koje ste ikada sa nekim delili. 
 
Iako je nejasno zašto bi to bilo važno, Fejsbuk čuva i informacije o stikerima koje šaljete. Pamti i kada ste ulogovali, odakle, sa kog uređaja, a čuva i aplikacije koje ste povezali sa vašim Fejsbuk nalogom.
 
Podaci uključuju i praćenje vaše lokacije, ali i dozvolu pristupanja veb-kameri i mikrofonu. Na taj način mogu da znaju koja vam je omiljena radio stanica ili koju vrstu muzike rado slušate.
 
Iako često na Fejsbuku označite da ćete posetiti neki događaj, te informacije ima i Gugl. Sve što obrisali sa "Gugl drajva" zapravo nije obrisano, sačuvano je na serverima. 
 
Gugl je i "predusetljiv" pa će vam, ukoliko to zatražite, dostaviti sve vaše fotografije koje ste ikada okačili na internet. Da vam olakša, postavi ih u foldere nazvane po godinama. Tu su i mejlovi koje ste slali, čak iako ste bili sigurni da ste neke od njih obrisali.
 
"Ovo je jedna od najluđih stvari modernog doba. Nikad ne bismo dozvolili da vlada ili korporacija postave kamere ili mikrofone u naše domove ili da nas prate. Ali smo to prevazišli i sami to uradili jer - dođavola sa tim - želim da gledam video snimke o slatkim kučićima", zaključuje autor Gardijanovog teksta.
 
On upozorava i na mogućnost zloupotrebe ovakvih informacija, jer ukoliko se osoba dočepa nečijeg naloga, ona može da dobije hronološki raspored svega što je neko radio u proteklih 10 godina.
 
Podsetimo i to da je u proteklih mesec dana pokrenuta velika kampanja brisanja Fejsbuk naloga, zbog zloupotrebe informacija korisnika. Sve se zahuktalo kada je otkriveno da je kompanija Kembridž analitika iskoristila podatke o oko 50 miliona korisnika Fejsbuka, na osnovu čega je razvila algoritme koji mogu da odrede psihometrijski profil svakog Fejsbuka i birača na izborima. 
 
Kembridž analitika je navodno, koristeći podatke sa Fejsbuka, pomogla i Donaldu Trampu da pobedi na predsedničkim izborima u SAD 2016. godine. Britanska komesarka za informisanje Elizabet Denam je nedavno izjavila da koristi sve pravne mogućnosti kako bi istražila da li su Fejsbuk i Kembridž analitika koristile lične podatke ljudi.
 
Ova afera je dovela i do velikog pada vrednosti Fejsbuka, a nakon nekoliko dana ćutanja, vlasnik ove kompanije Mark Zukerberg se izvinio korisnicima, dodajući da "preduzimaju korake kako bi se uverili da se ovakve stvari više nikad neće ponoviti".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • /

    30.03.2018 10:57
    /
    super
    za razliku od lokalne udbine spijunaze sada cu biti internacionalno poznat

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.