Naučnici NASA su tokom istraživanja supernove primetili svetlo, za koje su naknadno ustanovili da je reč o zasebnoj zvezdi. Ustanovljeno je da je reč o najudaljenijoj pojedinačnoj zvezdi ikad zabeleženoj. Obično je nemoguće zabeležiti zvezde udaljenije od 100 miliona svetlosnih godina, čak i korišćenjem najjačih teleskopa.
Naučnici ističu kako je moguće videti vrlo udaljene galaksije i supernove, ali otkriće izlovane zvezde na toj udaljenosti je jedinstveno.
Naučni tim je predvodio Patrik Keli, astronom s Univerziteta u Minesoti.
"Možete videti pojedinačne galaksije, ali ova zvezda je barem 100 puta udaljenija od sledeće pojedinačne zvezde koju možemo analizirati", kazao je Keli.
Ovaj plavi superdiv nazvan je "Ikar", po istoimenom liku iz grčke mitologije čija su se, prema legendi, krila otopila, jer se previše približio Suncu.
Keli je dodao kako su zvezdu primetili prilikom istraživanja supernove koju je otkrio 2014. godine.
Pretpostavlja se da će modernije opremljeni teleskop Džejms Veb, koji bi u svemir trebalo da bude poslat 2020. godine, omogućiti detaljnije istraživanje zvezda na toj udaljenosti.
Teleskop Habl je projekat nastao saradnjom NASA s Evropskom svemirskom agencijom, a lansiran je 1990. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
glup soon
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar