NASA lansira "lovca na planete"

Američka svemirska agencija NASA spremna je za lansiranje svog "lovca na planete", teleskopa TESS koji bi mogao da pronađe hiljade planeta izvan našeg solarnog sistema.
Misija TESS će početi lansiranjem rakete "Falkon 9" iz Kejp Kanaverala na Floridi, te će pretražiti gotovo celo naše nebo u naredne dve godine. Posmatraće zvezde ne bi li detektovao tamne delove koji predstavljaju nebeska tela koja kruže oko njih.
 
TESS će napraviti katalog obližnjih svetlih zvezda i njihovih planeta koje će nastaviti da prate drugi teleskopi. Ključni od tih teleskopa biće teleskop "Džejms Veb", koji će biti lansiran 2020. godine. On će imati mogućnost analiziranja atmosfere svetova koje otkrije TESS, te će tražiti gasove koji su znaci postojanja života.
 
Takođe, TESS sledi korake Keplera, istorijski važnog svemirskog teleskopa lansiranog 2009. godine, koji je koristio "tranzitnu tehniku" za potvrđivanje više od 2.000 takozvanih egzoplaneta. Keplerova primarna misija je bila da posmatra mali deo svemira, a većina njegovih otkrića su jednostavno bila predaleko ili su bila pretamna da bi drugi teleskopi mogli da obave detaljnije analize.
 
Strategija teleskopa TESS će biti drugačija, a najvažnije je to što će posmatrati mnogo šire polje. On poseduje četiri kamere koje će mapirati svemir u segmentima, a svaki će posmatrati 27 dana pre nego što pređe na sledeću regiju.
 
Za 24 meseca TESS bi trebalo zabeleži oko 85 odsto našeg neba, odnosno 500.000 zvijezda od kojih će većina biti one koje su najbliže i najsjajnije na nebu. 
 
Naučnici očekuju pronalazak 2.000 do 3.000 planeta koje su manje od Jupitera, a većina će biti manja od Neptuna, onih stenovitih koje imaju potencijal za život. Naučnike interesuje da li one orbitiraju na onoj distanci od svoje zvezde domaćina, koja omogućava postojanje tekuće vode ključne za život.
 
Podatke teleskopa TESS će koristiti i projekat Evropske svemirske agencije (ESA) pod nazivom "Keops", teleskop koji će biti spreman za lansiranje do kraja godine. On će meriti veličinu planeta koje su već identifikovane. Ako se saznaju njihov radijus i masa, onda će moći da se govori o njihovoj gustoći i kompoziciji, odnosno da li su stenovite, da li imaju vodu, gasove i slično.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija