Naučnici su dugo raspravljali o prisustvu tog gasa u atmosferi Urana. Sada su, zahvaljujući merenjima teleskopa na Havajima, dobili i prvu potvrdu, pošto su gas primetili iznad njegovih oblaka, prenosi BBC.
To otkriće bi moglo da igra veliku ulogu u načinu formiranja spoljnih planeta Sunčevog sistema.
Iako su i ranije teleskopima vršena merenja sa Zemlje, a snimala ga je i svemirska sonda Vojadžer 2, sastav Urana nije bio poznat. Verovalo se da gustu atmosferu Urana ispunjavaju sumporovodonik (H2S) ili amonijak (NH3), ali za to nije bilo dokaza.
Sada su, pomoću teleskopa, infracrveno svetlo sa Urana razdvojili na sastavne delove, što im je omogućilo da otkriju koji gasovi su upijali svetlo sa Sunca i da potvrde prisustvo sumporovodonika, navodi se u studiji.
Sa druge strane, gasoviti džinovi Jupiter i Saturn se uglavnom sastoje od amonijaka.
"Gušenje i izlaganje temperaturi od minus 200 Celzijusa u atmosferi koja se većinom sastoji od vodonika, helijuma i metana uzeli bi svoj danak i mnogo pre nego bi uopšte mogli da osetite vazduh na Uranu", zaključuje doktor Patrik Irvin sa Univerziteta Oksford.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar