Pravi se trodimenzionalni model mozga neandertalca

Naučnici su prvi put pokušali da naprave trodimenzionalni model mozga neandertalca, što je originalan pristup, koji bi mogao da pomogne boljem razumevanju tog ljudskog rođaka, iako ne i rešavanju misterije njegovog nestanka.
"Pokušaj da se u 3D rekonstruiše mozak u unutrašnjosti fosilne lobanje je potpuno nova stvar", rekao je Naomiči Ogihara, jedan od autora istraživanja, koje spaja "fizičku antropologiju, mehanički inženjering i neuronauku".
 
Da bi izveli rekonstrukciju, naučnici su na osnovu magnetnih rezonanci gotovo 1.200 ljudi napravili model onoga što nazivaju "prosečnim" mozgom homo sapiensa iz 21. veka.
 
Zatim su digitalno "deformisali" taj tip mozga da bi odgovarao lobanjama neandertalaca i drevnih homo sapiensa. "Još uvek smo daleko od dobrog razumevanja mozga praistorijskih ljudi, ali svaki mali korak u tom smeru je koristan", rekao je Antoan Balzo, paleoantropolog iz Muzeja čoveka.
 
Rekontrukcija je pokazala da je "homo sapiens imao značajno drugačiju morfologiju mozga, uključujući i veći mali mozak", navodi se u studiji koja je objavljena u časopisu Sajentifik riports (Scientific Reports).
 
Neandertalci su se pojavili u Evropi, centralnoj Aziji i Bliskom istoku pre oko 200.000 godina. Nestali su pre oko 30.000 godina, ali se ne zna zbog čega.
 
"Postoje stvarne morfološke razlike između mozgova dve vrste, što može dovesti do razlika u kognitivnim i socijalnim kapacitetima. Te razlike bi mogle biti suptilne, ali i suptilna razlika se može pokazati značajnom kada dođe do prirodne selekcije", ocenio je Naomiči Ogihara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija