To je pokazala baza podataka "Deep-Sea Debris", kolekcija fotografija i video-snimaka nastalih tokom 5.000 istraživačkih ronilačkih tura u periodu od 30 godina, piše Nacionalna geografija.
Osim te plastične kese, tokom ronjenja je otkriveno više od 3.400 komada smeća. Uočeni su guma, metal i tkanina, a trećinu đubreta činila je plastika, od čega je 89 odsto bilo za jednokratnu upotrebu.
U 17 odsto slučajeva, za plastiku je bilo zakačeno neko morsko stvorenje, poput morskih sasa, morskih zvezda i riba sa bodljama. Naučnici navode da bi prisustvo plastike moglo da ugrozi retke ekosisteme.
Nacionalna geografija piše da je studija iz 2017. pokazala da bi glavnim krivcem za to moglo da se smatra 10 reka koje protiču kroz gusto naseljena područja i koje odnose smeće u okean.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Ivan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar