Istraživači su otkrili drevne roze pigmente u kamenju starom 1,1 biliona godina, što ih čini najstarijim bojama u geološkim zapisima. Drevno kamenje nalazilo se duboko ispod Sahare, u Taudeni Basinu u Mauritaniji.
Prema dr Nur Guneli, koja je pigmente pronašla u sklopu svojih doktorskih studija na Nacionalnom univerzitetu Australije, svetlo roze boje su tvorevina praistorijskih okeanskih organizama.
Ovi pigmenti su skoro 500 miliona godina stariji od do sada poznatih "najstarijih pigmenata".
"Svetlo roze pigmenti su molekularni fosili hlorofila koje su proizveli drevni fotosintetički organizmi inhibirani u praistorijskom okeanu koji je davno nestao", rekla je Guneli u saopštenju za medije.
Kako bi otkrili pigmente, naučnici su razbili bilion godina staro kamenje, a zatim iz praha koji je od njih ostao, izvukli i analizirali molekule prastarih organizama. Razblaženi antički pigmenti deluju svetlo roze. Ipak, kada su koncentrisani, boja fosila kreće se od krvavo crvene do tamno ljubičaste, navodi naučnica.
Najstarija boja na Zemlji nije jedino otkriće koje je proizišlo iz morskih škriljaca pronađenih ispod Sahare.
Tim naučnika iz Australije, Japana i SAD takođe je iskoristio otkriće ovih pigmenata da potvrdi da su u prastarim morskim ekosistemima dominirale sićušne cijanobakterije, tip bakterija koje energiju proizvode fotosintezom.
Otkriće, objavljeno u novoj studiji, govori više o evoluciji drevnih životinja.
"Precizne analize antičkih pigmenata potvrdile su da su sićušne cijanobakterije dominirale bazom lanca ishrane u okeanima pre bilion godina, što pomaže da se objasni zašto životinje nisu postojale u to vreme", navela je Guneli u saopštenju Univerziteta.
Kako kaže vođa istraživanja i stručni saradnik na Nacionalnom univerzitetu u Australiji, dr Jočenu Broks, ograničene zalihe hranljivih čestica kao što su alge, su verovatno ograničile pojavu velikih, aktivnih organizama u praistorijskim okeanima.
"Alge, iako mikroskopske, su hiljadu puta veće i čine mnogo bogatiji izvor hrane nego cijanobakterije", rekao je Broks u saopštenju.
Cijanobakterijski okeani su počeli da nestaju pre oko 650 miliona godina, kaže Broks, kada su alge počele da se strelovito šire. Ove alge su snabdevale kompleks ekosistema "naletom energije koji je potreban za evoluciju, kako bi velike životinje, uključujuči i ljude, mogle da se razviju na Zemlji", navodi on.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Milan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar