Jupiter, najveći planet u Sunčevom sistemu, plinovit je, većinom od vodonika i helijuma, te nema čvrste površine kao Zemlja.
Slično Zemljinim vazdušnim strujama, koje su ključne za vreme i klimatske sisteme, nekoliko snažnih vazdušnih struja kreće se od zapada prema istoku Jupiterove atmosfere i usput nosi oblake amonijaka koji formiraju obojene pojaseve u nijansama bele, crvene, narandžaste, smeđe i žute.
Donedavno je bilo malo poznato šta se događa ispod Jupiterovih oblaka.
"Naučnici su dugo raspravljali koliko duboko vazdušne struje dosežu ispod površine atmosfere Jupitera i drugih plinovitih divova te zašto se ne pojavljuju u unutrašnjosti Sunca", kazao je Navid Konstantinou, šef istraživanja na Australijskom nacionalnom univerzitetu.
Novi dokazi s NASA-ine svemirske letelice Juno pokazuju kako te vazdušne struje dosežu dubine i do 3.000 kilometara, kazali su naučnici u saopštenju.
Džefri Parker, saradnik studije s američke Nacionalne laboratorije Livermore, rekao je kako njihova teorija pokazuje da vazdušne struje potiskuje snažno magnetsko polje.
"Plin je u unutrašnjosti Jupitera magnetizovan, zato smatramo da naša nova teorija objašnjava zašto vazdušne struje idu toliko duboko ispod površine atmosfere plinskog diva, ali ne i dublje", kazao je Parker.
On je dodao da nema kontinenata i planina ispod atmosfere Jupitera koje bi ometale put vazdušnim strujama.
Istraživanje je objavljeno u časopisu "The Astrophysical Journal" u sredu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar