Kako da otkrijete odakle je vam je poslata elektronska pošta?

Jeste li znali da svaki e-mail dolazi sa mnogo više informacija nego što je vidljivo na prvi pogled? Ako znate gde treba da pogledate, možete svašta da saznate, kao i da otkrijete odakle je poruka poslata.
Kako da otkrijete odakle je vam je poslata elektronska pošta?
Foto: Pixabay
Zašto bi trebalo da vas zanima odakle je e-mail poslat? 
 
Odgovor na pitanje zašto bi uopšte trebalo da se zanimate za više informacija o pošiljaocu je jednostavan. U vreme kad su zlonamerni e-mailovi sveprisutni i hakeri vrebaju na svakom koraku, dobro je da pri ruci imate alate koje možete da upotrebite kako biste se zaštitili. 
 
Ukoliko znate odakle je e-mail poslat, otvaraju se i druge mogućnosti delovanja. Možete, na primer, da blokirate upornog pošiljaoca spam poruka ili zlostavljača, ili trajno da ga uklonite iz digitalnog poštanskog sandučeta. 
 
Kako da ustanovite odakle stiže e-mail? 
 
E-poštu možete da povežete s pošiljaocem tako što ćete da pregledate njeno puno zaglavlje, gde su smeštene informacije o putanji kojom je elektronska pošta išla kako bi stigla do vas, kao i metapodaci o e-mailu. 
 
Većina softverskih klijenata za e-poštu ne prikazuje puno zaglavlje odmah jer je krcato tehničkim podacima koji nemaju puno smisla ako niste upoznati s njihovim značenjem. Ipak, većina će spremno da ga prikaže ako to zatražite, odnosno ako znate gde treba da pogledate. 
 
Evo saveta za nekoliko najčešće korišćenih mailova: 
 
Gmail 
 
Otvorite svoj korisnički nalog, pa e-poruku koju želite da istražite. Odaberite padajući meni u gornjem desnom uglu, pa zatim opciju "Show original". 
 
Outlook 
 
Brzo dva puta kliknite na e-poštu koju želite da istražite, pa zatim otvorite "File" i potom "Properties". 
 
Apple Mail 
 
Otvorite poruku, potom "View", pa "Message" i na kraju "Raw Source".
 
Šta znače tehnički podaci navedeni u punom zaglavlju? 
 
Kao što smo već napomenuli, u punom zaglavlju naći ćete dosta naizgled nerazumljivih tehničkih podataka. Kako bismo ih lakše objasnili, krenućemo redom. 
 
Reply-To: Adresa e-pošte na koju šaljete svoj odgovor. 
 
From: Prikazuje pošiljaoca poruke. Nažalost, ovaj podatak je vrlo lako lažirati čak i ako niste tehnički potkovani. 
 
Content type: Uputstva namenjena vašem web pretraživaču ili softveru za e-mail o tome kako treba da tumačite sadržaj e-poruke. Najčešći setovi znakova su UTF-8 i ISO-8859-1. 
 
MIME-Version: Naznaka o kom standardnom formatu za e-poštu se radi. Obično je 1.0. 
 
Subject: Tema (naslov) e-pošte. 
 
To: Adrese primalaca (ovde se mogu naći i druge e-mail adrese). 
 
DKIM-Signature: DomainKeys Identified Mail potvrđuje verodostojnost Internet domena s kojeg je e-mail poslat. Trebalo bi da služi kao zaštita od prevara i lažnih informacija. 
 
Received: Popis svih web servera putem kojih je e-poruka došla do vas. Izvorni pošilljalac je naveden na samom dnu. 
 
Authentication-Results: Beleške o obavljenim proverama verodostojnosti. Moguće je da je bilo korišćeno više od jednog načina provere. 
 
Received-SPF: Obrasci Sender Policy Framework deo su postupka provere e-pošte namenjenog sprečavanju lažiranja adrese pošiljaoca. 
 
Return-Path: Lokacija gde se preusmeravaju poruke, ukoliko adresa nije ispravna. Tada je primalac ne može primiti. 
 
ARC-Authentication-Results: Authenticated Receive Chain je još jedan standardni način provere verodostojnosti, koji potvrđuje identitete posrednika i web servera putem kojih je poruka stigla do vas. 
 
ARC-Message-Signature: Potpis koji beleži informacije u zaglavlju poruke radi provere. 
 
ARC-Seal: "Pečat" za rezultate provere koje obavi ARC na potpisu i sadržaju poruke. 
 
X-Received: Slično kao Received, samo što se ne koristi u standardnim situacijama (recimo, kad nije reč o trajnoj e-mail adresi). 
 
X-Google-Smtp-Source: Prikazuje da li je e-pošta putovala pomoću Googleovog SMTP servera. 
 
Delivered-To: Krajnji primalac e-pošte u ovom zaglavlju.
 
Kako pronaći izvornog pošiljaoca e-maila? 
 
Kako biste otkrili ko vam je zaista poslao e-poruku, potražite prvi Received u punom zaglavlju e-maila. Uz prvu liniju teksta je IP adresa web servera koji je poslao poruku. Ponekad se to pojavljuje kao X-Originating-IP ili Original-IP. 
 
Pronađite IP adresu, pa otvorite alat kao što je MX Toolbox. Unesite IP adresu u kućicu, otvorite padajući meni i promenite vrstu pretrage Reverse Lookup i kliknite Enter. Rezultati pretrage prikazaće vam niz informacija o web serveru sa kojeg je e-pošta stigla. 
 
Osim u slučaju kad je reč o jednoj od miliona privatnih adresa. Tada će vas dočekati ova poruka: 
 
Invalid SuperTool Syntax 
 
xx.x.xx.xx is a private IP address. 
 
IP u rasponu od 10.0.0.0-10.255.255.255, 172.16.00-172.31.255.255, 192.168.0.0-192.168.255.255i 224.0.0.0-239.255.255.255 su privatne adrese, za koje nećte dobiti rezultate pretrage. 
 
Postoje i alati koji mogu automatski da obave posao umesto vas. To su: 
 
GSuite Toolbox Messageheader 
 
MX Toolbox Email Header Analyzer 
 
IP-Address Email Header Trace
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija