Najveći udeo u ukupnim prihodima ostvaren je, kao i prethodnih godina, od pružanja usluge mobilne telefonije, i on čini 58,5 procenata ukupnih prihoda (111,85 milijardi dinara).
Kako se navodi u saopštenju RATEL-a, u bruto domaćem proizvodu Srbije prihodi od elektronskih komunikacija su u 2017. godini imali udeo od 4,3 odsto. Porasle su, navodi se, i ukupne investicije u sektoru elektronskih komunikacija. U 2017. godini su iznosile 32,8 milijardi dinara, što je za 1,6 procenat više nego prethodne godine.
Najveće investicije bile su u mobilnu telefoniju (13,5 milijardi dinara) i u fiksnu mrežu (osam milijardi dinara) što čini 65,58 procenata ukupnih investicija u 2017. godini. Iako se beleži manji pad, broj korisnika mobilne mreže i dalje prevazilazi ukupan broj stanovnika. Na 100 stanovnika, umesto 128 koliko ih je bilo u 2016, sada dolazi 122 korisnika mobilne telefonije.
Istraživanja pokazuju da se u 2017. razgovaralo više nego ranije, ali i manje slalo poruka putem mobilnog telefona. U proseku je svaki korisnik preko mobilnog telefona u proseku dnevno razgovarao oko 4 minuta i 58 sekundi dnevno i poslao 2,2 poruke.
Za razliku od mobilne telefonije, fiksna telefonija beleži pad broja pretplatnika, tako da sada imamo u proseku jednog pretplatnika na jedno domaćinstvo. Nastavljen je trend rasta broja pretplatnika fiksnog širokopojasnog pristupa Internetu, za dva odsto više u odnosu na 2016. godinu pa tako na 100 domaćinstava sada dolazi 60 Internet pretplatnika.
Najviše je bio korišćen za čitanje onlajn novina i časopisa, traženja informacija o robi i uslugama, kao i za učešće na društvenim mrežama kao što su Fejsbuk i Tviter. Sve veća upotreba mobilnih telefona u svrhe širokopojasnog pristupa Internetu rezultovala je i konstantnim porastom broja korisnika usluge mobilnog Interneta. Obim saobraćaja se udvostručio u odnosu na prethodnu godinu, pa u 2017. godini iznosio je oko 97 miliona GB na godišnjem nivou. "Povećao se i broj pretplatnika usluge distribucije medijskih sadržaja za 2,4 odsto u odnosu na prethodnu godinu, najviše zahvaljujući porastu pretplatnika usluga kablovsko distributivnih sistema (KDS). U prošloj godini, na 100 domaćinstava smo imali 68 pretplatnika distribucije medijskih sadržaja", kažu u RATEL-u.
Tokom 2017. godine, procenat prigovora korisnika na kvalitet elektronskih komunikacionih usluga je u proseku bio manji od 6 procenata za sve vrste usluga. "Najveći procenat prigovora bio je na kvalitet usluge širokopojasnog pristupa Internetu zbog čega je RATEL omogućio merenje kvaliteta te usluge putem aplikacije RATEL NetTest". Ova funkcionalnost, dodaju, omogućava svim korisnicima komparativnu analizu operatora Internet usluga u zavisnosti od lokacije ili tipa pristupa Internetu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
higijeničar
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar