Istraživanje se bazira na anketi u kojoj su učestvovali direktori kadrovskih službi i ostali visoko rangirani čelnici niza kompanija iz celog sveta s učešćem u globalnom BDP-u od 70 odsto.
Prema njihovoj proceni "mašine će do 2025. godine obavljati više od polovine postojećih zadataka na radnom mestu dok ih danas obavljaju 29 odsto", pokazuje WEF-ov izveštaj "Budućnost radnih mesta 2018".
Paralelno bi ljudi mogli da dobiju 'nove uloge', što će od njih zahtevati prekvalifikaciju kako bi držali korak sa "seizmičkim promenama" u radu sa mašinama i kompjuterskim programima, procenjuju u WEF-u.
Brze promene mašina i algoritama, računarskih procesa usmerenih na rešavanje problema, "mogle bi da kreiraju 133 miliona novih uloga koje će zameniti 75 miliona izgledno ugašenih u razdoblju od danas do 2022. godine", predviđaju u WEF-u.
Autori izveštaja predviđaju da će roboti brzo zameniti ljude u računovodstvu, upravljanju klijentima, u industrijskom, poštanskom i sekretarskom sektoru. Paralelno bi trebalo da poraste potražnja za poslovima koji zahtevaju 'ljudske veštine', poput prodaje, marketinga i odnosa s klijentima, te elektronske trgovine i društvenih medija.
Veliki će izazov biti prekvalifikacija radnika, koji će biti pod pritiskom da usvoje nove veštine, posebno na području "kreativnosti, kritičnog mišljenja i uveravanja", pokazalo je istraživanje.
Do 2022. godine posebno će snažna biti potreba za prekvalifikacijom radnika u aviosaobraćaju, sektoru putovanja i turizma, utvrdili su autori, ističući opšti trend kontinuiranog učenja i prilagođavanja.
Vladama pak savetuju da pripreme programe podrške za radnike i zajednice, ugrožene 'značajnim promenama" u kvalitetu i trajnosti novih poslova.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Zivan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar